Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τέλος επιτηδεύματος σε μισθωτό μηχανικό που διατηρεί ανοιχτά βιβλία


Recommended Posts

Αυτό ακριβώς είδα και εγώ χθες.

Δεν μου ήρθε ακόμα, μπήκα και το είδα στο taxisnet, το λέω για όσους ακόμα δεν τους ήρθε, για να μην βρεθούν προ εκπλήξεων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απ ότι βλέπω εδώ πάνω στο εκκαθαριστικό η διακοπή για να μην πληρώσεις πρέπει να είναι προ 1.1.2010.

 

σε κάθε περίπτωση το τέλος επιτηδεύματος αναφέρεται στη διαχειριστική χρονιά 2010 όπου είχες βιβλία οπότε υποχρεούσαι

 

 

 

Το τέλος επιτηδεύματος υπολογίζεται αναλογικά με τους μήνες λειτουργίας της επιχείρησης πχ. αν έχεις διακοπή εργασιών την 31/05/10 θα υπολογισθεί τέλος επιτηδευματος αναλογικά για 7/12. (Ν 3986/2011, άρθρο 31 ).

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1167/2.8.2011 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/12582 "Για όσους επιτηδευματίες φυσικά ή νομικά πρόσωπα δεν έχει υπολογιστεί τέλος επιτηδεύματος λόγω της προηγούμενης παραγράφου, ενώ στο μητρώο εμφανίζονται για την διαχειριστική περίοδο του 2010 ως ενεργές επιχειρήσεις θα αποσταλούν από τη ΓΓΠΣ ατομικές ειδοποιήσεις προς ενημέρωσή τους καθώς και το αντίστοιχο αρχείο σε ηλεκτρονική μορφή στις αρμόδιες Δ.Ο.Υ. προκειμένου οι ίδιοι να υποβάλλουν δήλωση διακοπής εάν έχουν διακόψει ή διαφορετικά να βεβαιωθεί το αναλογούν τέλος επιτηδεύματος από την αρμόδια Δ.Ο.Υ." θα σε ειδοποιήσουν.

 

 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό να είσαι λίγο ταραγμένος αυτή την στιγμή. Αν προσέξεις λίγο καλύτερα θα διαπιστώσεις ότι το ένα αφορά εξόφληση με μια μικρή έκπτωση και το δεύτερο την 1η από όσες δόσεις γίνεται το συγκεκριμένο ποσό χωρίς έκπτωση.

 

 

attachment.php?attachmentid=4810&stc=1&d=1316029327

 

Ευχαριστω Κωστα

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει εναρξη τελη 2005. με βγαζει οτι δεν ειμαι υποχρεος. τι στο καλο συμβαινει;;ποτε πληρωνει τελικα καποιος;;

 

απλα δεν εχω κοψει κανενα δελτιο εδω και χρονια. ειναι σωστο το σιτε που εδωσε ο ssouanis ;;

 

 

Δεδομένου ότι έχεις έναρξη εργασιών τέλη του 2005, δεν είσαι υπόχρεος σε καταβολή τέλους επιτηδεύματος γιατί είσαι στην εξαίρεση της "πενταετίας" , την οποία προβλέπει ο Ν 3896/2011, άρθρο 31.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι έχεις έναρξη εργασιών τέλη του 2005, δεν είσαι υπόχρεος σε καταβολή τέλους επιτηδεύματος γιατί είσαι στην εξαίρεση της "πενταετίας" , την οποία προβλέπει ο Ν 3896/2011, άρθρο 31.

 

και εγω εχω κανει εναρξη το 2008, αλλα ειχα εισοδηματα το 09 και το 10

μπορω να εξαιρεθω?

επισης που μπορω να βρω τον Ν 3896/2011, γιατι με αναζητηση στο google βγαζει εναν ασχετο νομο περι οικονομικης ενισχυσης στους χαμηλοσυνταξιουχους!!

 

[edit]: βρηκα τα περι νομου, οποιος θελει εδω:

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/328

 

[edit #2]: μαλλον εξαιρουμαι... παραγραφος 3 αρθρου 31:

"Επίσης εξαιρούνται ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπονται τρία (3) έτη από το έτος της συνταξιοδότησής του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας."

 

γιατι τοτε μου στειλαν το ραβασακι?? μηπως ριχνουν αδεια να πιασουν γεματα? αυριο κιολας στην εφορια!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω κανει εναρξη το 2008, αλλα ειχα εισοδηματα το 09 και το 10

μπορω να εξαιρεθω?

επισης που μπορω να βρω τον Ν 3896/2011, γιατι με αναζητηση στο google βγαζει εναν ασχετο νομο περι οικονομικης ενισχυσης στους χαμηλοσυνταξιουχους!!

 

 

Προσοχή γιατί τα εκκαθαριστικά που παραλαμβάνουμε περιέχουν (τα περισσότερα φαντάζομαι) δύο φόρους δηλ. 1) την ειδική εισφορά αλληλεγγύης , σύμφωνα με το άρθρο 29 του ν 3986/2011 και 2) το τέλος επιτηδεύματος , σύμφωνα με το άρθρο 31 του ίδιου νόμου.

Μπορεί να έχεις ποσό καταβλητέο για το πρώτο (πχ εισόδημα άνω των 12.000 ευρώ ) και να μην έχεις για το δεύτερο (πχ εξαίρεση της πεντετίας). Υπάρχουν διάφοροι συνδιασμοί ανάλογα με τα δεδομένα του καθενός κατά τις διακρίσεις του συγκεκριμένου νόμου.

Link to comment
Share on other sites

ναι (δυστυχως) εχεις δικιο...

το χαρατσι ειναι η εισφορα αλληλεγγυης (αλληλεγγυη σε ποιους αραγε?)

το τελος επιτηδευματος ειναι χωρις καποιο ποσο

Link to comment
Share on other sites

Το απαράδεκτο είναι ότι ως Μηχανικοί τα 'κόβουμε' όλα σχεδόν !

Ενώ άλλοι επαγγελματίες με μεγαλύτερους τζίρους (και φυσικά χωρίς δηλωμένα έσοδα)δεν πληρώνουν τίποτα !!!!

 

Που είναι οι φορείς μας τώρα οεοοο ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαράδεκτο που εμείς τα κόβουμε όλα (το σχεδόν όλα είναι απαράδεκτο).

Απαράδεκτο είναι που άλλοι δεν τα κόβουν όλα (έως τίποτα), άλλοι που δεν δηλώνουν ενοίκια, άλλοι που δεν αποδίδουν ΦΠΑ ενώ τον εισπράττουν κτλ.

 

Οι φορείς μας τι να έκαναν; Να έλεγαν ότι διεκδικούμε το δικαίωμα στο να φοροδιαφεύγουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν έκοψα ΑΠΥ για €50,00 και είμαι φοροφυγάς (Και απαράδεκτος) , ενώ ο κουρέας απέναντι χτυπάει 20 αποδείξεις την εβδομάδα στην ταμειακή Χ 12€ και δηλώνει €11500,00 τον χρόνο και κυκλοφορεί με cherokee (ενώ κάνει μέσο όρο 20-25 κουρέματα την ημέρα-είναι από τις φίρμες της περιοχής), χώρια δώρο πάσχα και χριστούγεννα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.