Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τέλος επιτηδεύματος σε μισθωτό μηχανικό που διατηρεί ανοιχτά βιβλία


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στη λέξη ελπίδα Elpinor .... τα εγγόνια σου θα της δώσουν νόημα (μη πω δισεγγονα καλύτερα).

 

<off topic on>

δυστυχώς, πως καταντήσαμε έτσι ήθελα να ξέρω.

<off topic off>

Link to comment
Share on other sites

Όχι από το φόρο Ζέφυρε... από το εισόδημα!!

 

Μπες λιγο στο λινκ και διαβασε , εκτός και αν δεν καταλαβαίνω. Αρθρο9, παρ. 3

 

3.Το ποσό του φόρου που προκύπτει με βάση την κλίμακα της προηγούμενης παραγράφου μειώνεται ως εξής:

 

Κατά ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%) των εξής δαπανών:

 

γγ) του ποσού της δαπάνης των εισφορών που καταβάλλονται από τον φορολογούμενο σε ταμεία ασφάλισής του, εφόσον η καταβολή τους είναι υποχρεωτική από το νόμο, καθώς και το ποσό των καταβαλλόμενων εισφορών στις περιπτώσεις προαιρετικής ασφάλισής του σε ταμεία που έχουν συσταθεί με νόμο.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/7

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι ο zefuros έχει δίκιο.

διαβάζω εδώ : http://www.taxworx.gr/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=45&cntnt01returnid=15

 

στ) Αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού των φοροαπαλλαγών. Πιο συγκεκριμένα, καταργούνται οι διατάξεις που προέβλεπαν την έκπτωση από το εισόδημα μιας σειράς δαπανών (π.χ. ιατρικά έξοδα, ασφαλιστικές εισφορές, κ.α.) θεσπίζοντας τη μείωση του συνολικού φόρου κατά 20% από το σύνολο των εν λόγω δαπανών. Για παράδειγμα, ένας φορολογούμενος με εισόδημα 13.000€, που προσκόμιζε αποδείξεις από δαπάνες ιατρικής περίθαλψης αξίας 1.000€, μείωνε το εισόδημά του κατά 1.000€, με αποτέλεσμα να είναι στο αφορολόγητο όριο. Με την κατάργηση της μείωσης του εισοδήματος, ο εν λόγω φορολογούμενος καλείται να πληρώσει κανονικά τον φόρο που του αναλογεί, με μια έκπτωση της τάξης των 200€.

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέει ο ζέφυρος είναι... μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις χαμηλών εισοδημάτων, ο νέος τρόπος συμφέρει μιας και αντί να σου αφαιρείται εισόδημα το οποίο θα φορολογείτω με 18%, σου αφαιρείται φόρος 20%.

 

π.χ. έστω εισόδημα 16.000 € και δαπάνη ΤΣΜΕΔΕ 4.000 €.

 

Με βάση το παλιό θα είχες φορολογητέο εισόδημα 12.000 € και φόρο 4000 x 10% = 400 €

 

Με βάση το νεό έχεις φορολογητέο εισόδημα 4000 x 10% + 4000 x 18% - 4000 x 20% = 320 €

 

Βέβαια όσο το εισόδημα ανεβαίνει και μπαίνει στην κλίμακα του 24%, η διαφορά μειώνεται και από ένα σημείο και μετά υπάρχει επιβάρυνση.

Link to comment
Share on other sites

π.χ. έστω εισόδημα 16.000 € και δαπάνη ΤΣΜΕΔΕ 4.000 €.

Με βάση το παλιό θα είχες φορολογητέο εισόδημα 12.000 € και φόρο 4000 x 10% = 400 €

Δεν είναι έτσι. Με βάση το παλιό θα είχες φορολογητέο εισόδημα 12.000 € και φόρο μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Ο Σωτήρης θα μας λύσει την απορία.

 

 

1) Ασαφλιστικές εισφορές : Eκπτωση από το φόρο με βάση τα ποσοστά που προβλέπει ο νόμος.

2) Τέλος επιτηδεύματος : αν υποτεθεί ότι αποτελεί εκπεστέα δαπάνη (άρθρο 31 ΚΦΕ) τότε εκπίπτει κατά ποσοστό 100%.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή???

Πχ. τα 4000 ευρώ που δίνω στο ΤΣΜΕΔΕ το χρόνο, μέχρι πέρυσι αφαιρούνταν από το καθαρό εισόδημα νομίζω .... σωστά?

Τώρα αφαιρείται το 20% των 4000 ήτοι 800 ευρώ. Δηλαδή θεωρείται 3200 ευρώ ως εισόδημα το οποίο και φορολογείται. Κάνω κάτι λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή???

Πχ. τα 4000 ευρώ που δίνω στο ΤΣΜΕΔΕ το χρόνο, μέχρι πέρυσι αφαιρούνταν από το καθαρό εισόδημα νομίζω .... σωστά?

Τώρα αφαιρείται το 20% των 4000 ήτοι 800 ευρώ. Δηλαδή θεωρείται 3200 ευρώ ως εισόδημα το οποίο και φορολογείται. Κάνω κάτι λάθος???

 

Ναι, κάνεις λάθος.

 

Μέχρι πέρυσι, αν Χ ηταν τα καθαρα εσοδα από τα βιβλιά σου, για το παράδειγμα σου το φορολογητέο εισόδημα ήταν Χ-4.000. Και εκεί εβγαινε ο φορος βαση κλίμακας.

 

Φέτος, θα υπολογιστεί κάποιος φόρος βαση των καθαρών σου Χ. ¨Εστω Φ. ΚΑι μετα θα μειωθεί Φ - 20% x 4.000 = Φ-800

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.