Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τέλος επιτηδεύματος σε μισθωτό μηχανικό που διατηρεί ανοιχτά βιβλία


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΦΠΑ στα πάγια επί ποιας αξίας;

της αναγραφόμενης στα τιμολόγια αγορας;

και με τι ποσοστό; του τότε ή με 23%

 

 

Συντελεστής ΦΠΑ ο ισχύων κάθε φορά .

Αν έχεις αυτοπαράδοση σε πάγια τότε

 

1) Σε όσα δεν έχει παρέλεθει η πενταετία από την απόκτησή τους τότε θα διακονονισθεί (αποδοθεί) ο ΦΠΑ των ετών που απομένουν (20% κατά έτος χρήσης )

2) Αν έχει περάσει η πενταετία θα υπολογισθεί ΦΠΑ σε μια εύλογη αξία .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ως τώρα!

 

Δεν καταλαβαίνω τί να μού βρουν στον έλεγχο, αφού κάνω όλα τα χρόνια μηδενικές και ταυτόχρονα φαίνεται ότι είμαι σταθερά μισθωτός!

 

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι ήρθε η περαίωση ένα νούμερο random που ήρθε και πήρα τηλέφωνο και είπα ότι δείτε ότι είμαι μισθωτός και μού είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι και δεν με ξαναενόχλησαν.

 

Καταλαβαίνω τον έλεγχο σε κάποιον που έχει κάνει κίνηση αποδείξεων.

 

@ kostasgr

 

συνάδελφε την πατάτα την έκανες έχοντας "ξεχάσει" εντός ή εκτός εισαγωγικών τα Βιβλία ανοιχτά. αφού λοιπόν οι καιροί είναι δύσκολοι (και κυρίως πονηροί) σε συμβουλεύω τη σκέψη που σου ήρθε να κλέισεις τα Βιβλία να την ξεχάσεις και να γυρίσεις πλευρό αμέσως. πλήρωνε (με όποιο τρόπο μπορείς)ό,τι σου αναλογεί καθώς το ΑΦΜ σου φαίνεται ενεργό σαν ελέυθερος επαγγελματίας και άσε να "πέσει η αντάρα όπως λέγανε και στο χωριό μου. αν κάνεις οπιαδήποτε βιαστική κίνηση τώρα αυτόματα θα σε τσακώσουν και ειδικά σε κλείσιμο...

 

και από δω και πέρα λογιστής...το έχω ξαναπεί...

 

Το ΑΦΜ μου είναι ξεκάθαρο ενεργό ως μισθωτός, γι' αυτό και φορολογούμαι με την κλίμακα των μισθωτών. Όταν δηλώνεις π.χ. 20.000 ευρώ σαν μισθωτός και 0 ευρώ ως ελεύθερος επαγγελματίας, αυτομάτως φορολογικά θεωρείσαι μισθωτός, γι' αυτό και δεν με έχουν ενοχλήσει ποτε.

 

Απλά έχω ανοιχτά βιβλία, δεν έχω κάνει έξοδα, δεν έχω κάνει έσοδα, δεν έχω επιδοτηθεί ποτέ, δεν έχω αποκτήσει εξοπλισμό, δεν έχω κάνει καμία κίνηση στο παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

φίλε κώστα,

 

καλά τα λές. εσύ. δεν έχεις αντιληφθεί ότι η εφορία είναι πιό πάνω και απ το Θεό. η σειρά πάει : φυτά- ζώα -> άνθρωπος -> άγγελοι -> Θεός -> εφορία. (ο τα πάντα πληρών..:))

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, υπάρχει και ένα άλλο ερώτημα. Αν τα κλείσει κανείς τώρα, πριν εφαρμοστεί το τέλος επιτηδεύματος, θα το πληρώσει τελικά επειδή τα είχε ανοιχτά για κάποιους μήνες μέσα στο 2011;

 

 

H απάντηση τελικά βρίσκεται στο κείμενο του νόμου : άρθρο 31 Ν 3896/2011.

Πηγαίνει αναλογικά με τους μήνες λειτουργίας. Διάστημα μεγαλύτερο των 15 ημερών λογίζεται μήνας.

Link to comment
Share on other sites

κΑΙ ΜΙΑ ελαφρώε ασχετη ερώτηση:

 

Το τέλος επιτηδεύματος.... θεωρείται σαν επαγγελματικό έξοδο? Οεο?

 

Η κότα έκανε το αυγό η το αυγό την κότα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αν και ασφαλώς θα έπρεπε! Παιδιά είναι πέρα για πέρα άδικο, παράλογο και παράνομο αυτό το χαράτσι. Και θα πρέπει να το δούμε σοβαρά και να τους κυνηγήσουμε επιτέλους. Αν και διατηρώ κάποιες υποψίες ότι θα καταργηθεί πολύ σύντομα ή και δε θα προλάβει να εφαρμοστεί καν για το 2011 (του χρόνου δηλαδή). Το ξέρουν και οι ίδιοι ότι θα φάνε κυνήγι αλλά και εκτός αυτού είναι δεδομένο ότι δεν πρόκειται να το εισπράξουν.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Σωτήρη ότι ισχύει από φέτος. Με το 300άρι μας έπιασαν στον ύπνο μα συμπεριφορά μικρολωποδύτη κυριολεκτικά. Θα το πληρώσουν πολλοί γιατί δεν προλαβαίνουν να αντιδράσουν (εγώ έχω πει και το εννοώ απόλυτα ότι δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να το πληρώσω αν τουλάχιστον δε μου δώσουν πρώτα την επιστροφή και δεν καλύψω όλες τις βασικές μου ανάγκες μέχρι το τέλος του έτους). Για του χρόνου μιλάω. Το 500άρικο δεν πρόκειται να το πάρουν. Μα θα προτιμήσουμε πολλοί να χτίσουμε καλύβια σε απομονωμένα χωριά για να πάμε εκεί την έδρα μας, μα θα κλείσουμε τα βιβλία μας, μα θα πάρουμε δίκανα και θα μπουκάρουμε στις ΔΟΥ, μια φορά αυτή η κοροϊδία δεν θα γίνει ανεκτή. Ξαναλέω όμως ότι το συγκεκριμένο μέτρο με το "μπλοκόσημο" είναι τόσο εξωφρενικό και απαράδεκτο που πιστεύω ότι ισχύει για πρώτη και τελευταία χρονιά φέτος. Θα ανακληθεί με το "νέο νέο" φορολογικό νομοσχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχή ευχαριστούμε τον Σωτήρη που με τις επαγγελματικές συμβουλές του έχει σώσει πολύ κόσμο εδώ μέσα!

 

Κατά τη γνώμη μου kostasgr ΑΝ βλέπεις ότι η εταιρεία που εργάζεσαι θα μακροημερεύσει (στο εύχομαι) και μαζί της και συ.....

ΔΕΝ έχεις κανένα ΛΟΓΟ να τα κρατάς ανοιχτά!!!!

Κλείσε τα γιατί εκτός από αυτά που σου κρατάνε ως μισθωτό, θα έχεις νταβατζιλίδικα 500 από του χρόνου για τιμωρία επειδή είσαι ΚΑΙ ελ. επαγγελματίας αλλά και Εκτακτη εισφορά καθώς στον εφαρμοστικό ΔΕΝ έχω δεί να γίνεται αναφορά σε αυτή την υβριδική κατηγορία, δλδ η έκτακτη εισφορά να επιβάλλεται στα εισοδήματα που προέρχονται από ελευθέρια επαγγέλματα......

Κι έτσι θα είσαι 2 φορές κερατάς!!! (με το συμπάθιο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.