Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθαίρεση τοιχοποιιών σε διαμέρισμα - οικία κτλ


 
Liselef

Recommended Posts

κάποιοι μερακλήδες οικοδόμοι τα απλώνουν όμορφα 2-3 φορές μέχρι να γεμίσει ο κάδος και εξοικονομούν χώρο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ειναι παντα ευκολο.

Ειδικα αν εχεις χωνια, που απαιτουν και καποια λινατσα πανω απο τον καδο, για τις σκονες.

Link to comment
Share on other sites

εδώ είναι 130 ευρώ + ΦΠΑ οπότε δεν είναι και αμελητέο αν έχεις αρκετά μπάζα, Χανιά πόσο είναι? σωστό αυτό που λέτε για σάκους και για την τάξη. ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Ψαξου καλυτερα....

Link to comment
Share on other sites

κάποιοι μερακλήδες οικοδόμοι τα απλώνουν όμορφα ...

Και αφού είσαι Αθήνα γενικα έχε κατά νου ότι κάποιοι μερακλήδες γείτονες μπορεί να σου γεμίσουν τον κάδο με παλιό ψυγείο που είχαν για πέταμα ή κάνα καναπέ… κι άντε να βρεις ποιος το έκανε μετά αφού συνήθως το κάνουν βραδινές ώρες και όχι εργοταξιακες….

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ψυγείο δε μου έχει τύχει αλλά τα σκουπίδια τους είναι στάνταρ (ιδίως αν ο κάδος είναι πιο κοντά από αυτόν των απορριμάτων). Με τη λινάτσα γλιτώνεις αρκετούς, αλλά είναι και κάποιοι που τα πετάνε πάνω από τη λινάτσα και μαζεύεις σκουπίδια μετά  :shock:

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που πρέπει να προσέχουμε επίσης, σε περίπτωση μεγάλου ύψους και χρήσης χωνιών είναι να συμβουλέψουμε τον εργάτη που απορρίπτει τα υλικά καθαιρέσεως να είναι πολύ προσεκτικός και να διατηρεί ελεύθερο το άκρο του χωνιού. Είναι πολύ σημαντικό διότι αν αυτό βουλώσει τότε το φορτίο που θα ασκηθεί στον εξώστη που είναι στηριγμένο το χωνί από το βάρος των υλικών είναι πολύ μεγάλο και ικανό να κατεβάσει και τον ίδιο τον εξώστη κάτω. Το φορτίο σε αυτή την περίπτωση μπορεί να υπολογιστεί με τον όγκο επί το ειδικό βάρος των υλικών που βρίσκονται μέσα στο χωνί. 

Link to comment
Share on other sites

cre3.jpg

 

Σε πολυκατοικίες του 50 και του 60 με 12 άρες πλάκες στους εξώστες, 6ο όροφο και εργάτη που βαριέται να κατέβει κάτω  να ελέγξει το στόμιο δε νομίζω να είναι καθόλου υπερβολή. Κάνε και τον υπολογισμό του βάρους που θα μαζέψει και μετά μιλάμε.

Και βέλος στον εξώστη να δημιουργήσει λίγο είναι για σένα;  

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω τύχει σε περίπτωση μπουκωμένου χωνιού που δεν έφυγε ο εξώστης αλλά το ίδιο το χωνί με όλο το βάρος που είχε μέσα, είναι και πάλι εξαιρετικά επικίνδυνο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.