Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτισμός


antboton

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ όλους.

Ενδεχομένως, μετά απ' όλα αυτά που συζητήσαμε, να είναι πολλά τα 500lux για μια σειρά χώρων, όπως π.χ. τα γραφεία.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά θυμάμαι, στις πρώτες φωτοτεχνικές μου, έψαχνα να βρω που είχα κάνει λάθος όταν το πρόγραμμα μου έβγαζε πολύ περισσότερα φωτιστικά από αυτά που περίμενα. Δεν υπήρχε λάθος. Τα 500 lux είναι αυστηρή απαίτηση. Θα μου πεις, γιατί τα συνιστώμενα κάποτε γίνανε υποχρεωτικά;

 

Από την άλλη όμως:

 

Πας σε ένα χρυσοχοείο να αγοράσεις ένα μονόπετρο διαμάντι, ένα μπριγιάν, κάτι συνηθισμένο τέλος πάντων για το ταίρι σου.. Δεν πρέπει το φως να λούζει τα καράτια;

 

Πας για τα καθημερινά ψώνια στο γκουρμέ σοπ της γειτονιάς. Δεν πρέπει το φως να κάνει λαχταριστές τις μπαλίτσες του χαβιαριού.

 

Πας στον μπαρμπά Μήτσο με τα υδραυλικά να αγοράσεις 3 μέτρα χαλκοσωλήνες και 2 βάνες. Δεν πρέπει το φως να το αναδεικνύει το πλούσιο μουστάκι του;

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

lotpot.gif

Παιδιά ευχαριστώ κι εγώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.

Να ρωτήσω όμως τα εξής:

  1. Τι μπορεί να μου προσφέρει στην ενερ. επιθεώρηση το (ομολογουμένως εξαιρετικό) dialux, αν δεν γνωρίζω τον τύπο των φωτιστικών, παρά μόνο τον αριθμό τους, το σχήμα τους, τους λαμπτήρες, τα ballast, τις θέσεις τους στο χώρο και το ύψος τοποθέτησης;
     
  2. Έστω ότι γνωρίζουμε τον τύπο των φωτιστικών, αλλά το ύψος τοποθέτησης είναι διαφορετικό των 2,6m. Αν είναι τοποθετημένα σε ύψος μεγαλύτερο των 2,6m και περνώντας τα δεδομένα στο dialux (με βάση και το επίπεδο αναφοράς), πιθανόν να μας βγάλει πως η επιτυγχανόμενη στάθμη φωτισμού υπολείπεται της μέσης ελάχιστης του πίνακα 2.4. Τότε υπολογίζουμε τη συνολική ισχύ προσθέτοντας τόσα W ώστε να πετύχουμε τα επιθυμητά lux; Παρόλο που μπορεί η ελάχιστη απαιτούμενη εγκατεστημένη ισχύς, ΄δη να να επιτυγχάνεται με τα εγκατεστημένα φωτιστικά;
     
  3. Με τα φωτιστικά με LED τι γίνεται; Ο πίνακας 5.1α. δεν τα περιλαμβάνει. Ας πούμε ένα παράδειγμα, να δούμε αν τα υπολογίζω σωστά. Πάω σ' ένα γραφείο 50m2 και βρίσκω πως έχει τοποθετημένα 8 φωτιστικά με LED (π.χ. αυτά), system flux 3400 Lm, 105 [lm/W], 32W σε ύψος 2,6m.
    Υπολογίζω: 8 * 32 = 256W και (8 * 3400 [lm]) / 50 [m2] = 27200 [lm] / 50 [m2] =544 [lm/m2] = 544 [lux] > 500 [lux].

Είμαι εντάξει; Και συμπληρώνω στην καρτέλα του φωτισμού 256W εγκατεστημένη ισχύ; Δεν έχω κάνει χρήση του πίνακα 5.1α.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

1. Αν δεν έχεις τον τύπο χρησιμοποιείς ένα παραπλήσιο από μια σχετικά γνωστή εταιρία. Διαλέγεις ένα κοινό, με όχι και ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.

 

2. Εχει μια επιλογή το dialux που του βάζεις τα ελάχιστα lux και σου υπολογίζει από μόνο του τον αριθμό των φωτιστικών. Εκεί θέλει λίγο προσοχή γιατί μπορεί π.χ. με 5 φωτιστικά να πιάνεις 490 lux και με 6, 700 lux.

 

3. Στα led αν και νομίζω ότι η περιγραφή σου είναι σωστή, θα το έκανα με το dialux.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναμένω και εγώ τις απαντήσεις στον Πάνο από τους πιο ειδικούς.

 

Επανέρχομαι λίγο στο παράδειγμα του γραφείου των 100τμ όπου χρειαζόμαστε13.500W για λάμπες πυρακτώσεως.

Μια λάμπα πυρακτώσεως των 100W πρέπει βάσει νόμου να δίνει τουλάχιστον 1.250lm στα 220V τάση.

Για τα 100τμ και min 500lx χρειαζόμαστε 100*500=50.000lm δηλαδή 50.000/1.250=40 λάμπες των 100W

Όμως, στο προηγούμενο παράδειγμα είχαμε δει ότι με τον πίνακα 5.1α χρειαζόμαστε 135 λάμπες των 100W (13.5kW)

Βλέπετε ότι πάλι έχουμε μεγάλη διαφορά.

 

Θα μου πείτε, πάλι για λάμπες μιλάς και όχι φωτιστικά.

Και σας λέω ότι έστω ότι δεν έχουμε φωτιστικά, ότι έχουμε απλό ντουί με το καλώδιο και την λάμπα να κρέμεται.

Δεν έχουμε ballast ή οτιδήποτε άλλο που να καταναλώνει ενέργεια.

Άρα τι να υποθέσουμε?

Ότι τελικά σύμφωνα με τον 5.1α μόνο το 1/3 της φωτεινής ροής είναι "ωφέλιμο" φτάνει δηλαδή προς τα κάτω, στο γραφείο, εκεί δηλαδή που το θέλουμε?

Γιατί τελικά μας μπλέκουν με τα lm και τις φωτεινές ροές και δεν μας λένε μόνο για ισχύ και W?

Αντί να λένε ότι το min είναι 500lx ας πούνε ξεκάθαρα ότι το min είναι ό,τι λέει ο πίνακας 5.1α

Link to comment
Share on other sites

@ agiannis78: Το σωστό είναι οι 135 λάμπες των 100 W, ο υπολογισμός που έκανες "100*500=50.000lm δηλαδή 50.000/1.250=40 λάμπες των 100W" παραείναι απλουστευτικός, δεν περιλαμβάνει συντελεστή συντήρησης, χρησιμοποίησης κλπ που εξαρτώνται από το σχήμα του χώρου και το ύψος του φωτιστικού, το χρώμα των τοίχων, το είδος του φωτιστικού κλπ. Αυτά μπορεί να αυξάνουν την απαίτηση κατά 2.5 ως 10 φορές! Για αυτό και οι τιμές του 5.1 α. είναι αυτές που είναι, υποθέτω λαμβάνοντας κάποιες μέσες τιμές προσαύξησης για να πάρουν υπόψιν όλα τα παραπάνω χωρίς να ζητάνε κάθε φορά μελέτη φωτοτεχνίας από τον εν. επιθεωρητή.

 

@hcamp και panos: Δεν ξέρω αν έχω χάσει μέρος της συζήτησης, αλλά το Dialux δεν αντιλαμβάνομαι σε τι θα χρησίμευε πέρα από κάτι περιπτώσεις όπως το παραπάνω παράδειγμα με τα LED που δεν υπάρχουν στον 5.1α. Στις υπόλοιπες, μια χαρά τιμές δίνει ο πίνακας.

 

@hcamp: Για το χρυσοχοείο και το γκουρμέ σοπ, υπάρχει κι ο τοπικός φωτισμός ανάδειξης που ούτως ή άλλως δεν υπολογίζεται στις εν. επιθεωρήσεις, Για το μουστάκι του κυρ Μήτσου όμως, τα 500 lux κρίνονται μετά βίας επαρκή :)

Edited by gaskouk
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγνώμη αλλά, με όλη την άγνοια μου ως ΠΜ και, παρά όλες τις φιλότιμες προσπάθειες μου να συλλέξω στοιχεία, πάντα αποτυγχάνω να μετρήσω επαρκώς την εγκατεστημένη ισχύ και επιστρέφω στον πίνακα 5.1α.

Αν βρω σκάλα και καταφέρω να ανέβω και διαβάσω τον τύπο του λαμπτήρα π.χ αυτόν, πάντα θα μένω με την απορία "και το ballast;" ηλεκτρονικό ή μαγνητικό; Υπάρχει τρόπος να δω τα στοιχεία του χωρίς να λύσω το φωτιστικό; Και ποιον να ρωτήσω; Τον μπογιατζή που συνήθως το βάφει ή τον ιδιοκτήτη που μπορεί να είναι σε άλλη πόλη; Η το μαγαζάτορα που πάντα σε διαβαβαιώνει ότι οι λαμπτήρες είναι "οικονομικοί". Τη μόνη φορά που φορά που μπόρεσα να διαβάσω κάτι πλην τον λαμπτήρων ήταν αυτό, το οποίο όμως απ' ότι κατάλαβα είναι starter και δεν καταναλώνει ισχύ.

Πείτε μου αν μπορώ να βρω κάπως αλλιώς πληροφορίες κατά τη διάρκεια της αυτοψίας, μια που το κάνουμε το ΠΕΑ, ας το κάνουμε σωστά αν βάζουμε παντού ΚΑ δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω την ενεργειακή μελέτη σε γραφείο. Στο χώρο υπάρχει μια μικρή αποθήκη και ενα WC, τα οποία συμπεριλαμβάνω στην θερμική ζώνη. Στο φωτισμό θα βάλω μόνο τα φωτιστικά απο την φωτοτεχνία που έκανα στο γραφείο ή θα προσθέσω και τα φωτιστικά της αποθήκης και του WC έτσι ώστε να γίνεται η σύγκριση με το κτίριο αναφοράς στα ίδια τετραγωνικά μέτρα? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις και τα φωτιστικά του W.C. και της αποθήκης, αλλά δυστυχώς, αφού εντάσσονται στη ζώνη "γραφεία" θα εξεταστεί όλος ο φωτισμός με τιμές για "γραφεία". Το λογισμικό δεν "αντιλαμβάνεται" ότι έχεις και βοηθητικές χρήσεις. Ενώ π.χ. στον αερισμό ή στο ζ.ν.χ. το "καταλαβαίνει".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.