Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτισμός


antboton

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.

 

Πάνω-κάτω ήθελα να ρωτήσω τα ίδια με τον συν/φο πιο πάνω δηλαδή:

 

-Αν πρέπει να επιμεριστεί η ζώνη ποσοστιαία σε επιμέρους ζώνες τεχνητού φωτισμού στα νέα κελιά της καρτέλας του φωτισμού.

 

- Αν αυτός ο έλεγχος για το 30% ειπεισέρχεται κάπου ή πάμε όπως παλιά δηλ. βάζουμε το μεγαλύτερο από την εγκ. ισχύ ή την ελάχιστη απαιτούμενη βάσει του Πιν. 5.1.

 

Επίσης σε επαγγελματικό χώρο βρήκα σε ένα από τα γραφεία 2 φωτιστικά δαπέδου με λαμτπήρες ιωδίνης 150 W έκαστο. Αυτοί θεωρούνται ως πυράκτωσης αλογόνου;

 

Σας ευχαριστώ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος συνάδερφος να διατυπώσει τις σκέψεις σου σχετικά με το πως συμπληρώνουμε τις ζώνες τεχνητού φωτισμού σε επιθεώρηση τριτογενούς  τομέα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, σε ενεργειακή επιθεώρηση καταστήματος το πρόγραμμα μου βγάζει ως πρόβλημα 'ελλιπή δεδομένα συστήματος φωτισμού" και δε επιλύει 

γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς στοιχεία χρειάζεται ? Έχω εισάγει τη εγκατεστημενη ισχύή και τις ζώνες τεχνιτου φωτισμου. 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αναβάσεις το αρχείο στο buildingcert, ξανακατέβασε το από εκεί και τρέξε το ξανά. Σε μία παρόμοια περίπτωση που είχα έτσι λύθηκε το πρόβλημα.

 

Γενικά το λογ/κό στην παρούσα του μορφή έχει κάποια θεματάκια τα οποία έχουν υποσχθεί ότι θα διορθωθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ εισάγω όλα τα απαραίτητα στοιχεία όσον αφορά το φωτισμό 

Όταν το ανεβάζω στο buildingcert στη δεύτερη σελίδα του εντύπου, στο πινακάκι με την υπολογιζόμενη ετήσια ενεργειακή απαίτηση ανά τελική χρήση στη στήλη του φωτισμού μου βάζει παύλες (--) και για το Κ.Α. και για το επιθεωρούμενο.

Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 years later...

Καλησπέρα! Η καταχώρηση των στοιχείων του φωτισμού έχει νόημα μόνο για τον χώρο του καταστηματος; Τα στοιχεία του φωτισμού που υπάρχει στο Wc καταχωρούνται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

έχω υπολογίσει την περιοχή ΦΦ 91%.

Πως συμπληρώνω τον πίνακα με τις ζώνες του τεχνητού φωτισμού-στάθμη φωτισμού;

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος συνάδελφος;

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.