Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λύσεις α λα ... ημιυπαίθριους και για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Σας παραθέτω απόσπασμα από το τελευταίο προσχέδιο οσον αφορά τις αμοιβές :

 

Με απόφαση των αρμοδίων Υπουργών καθορίζονται οι νόμιμες, κατά την έννοια του ν. 3919/2011, αμοιβές των μηχανικών για τη σύνταξη της βεβαίωσης της παρ. 4 του άρθρου 23. και για όλες τις ενέργειες και μελέτες που συνυποβάλλονται σύμφωνα με τα παραπάνω.

 

Δηλαδή;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και δική μου απορία αλλά νομίζω ότι καλύπτονται όλα πλέον

 

Tο ξέρω ότι καλύπτονται το θεμα είναι τι πληρώνει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι το πόσα πληρώνει ο ιδιοκτήτης στον μηχανικό.

Δηλαδή θα υπαρχουν νόμιμες αμοιβές ανά περίπτωση;

π.χ σε εκτός σχεδίου θα χρειάζεται τοπογραφικό, αρχιτεκτονικά + ότι άλλα έγραφα που απαιτούνται και για τα εντός.

Αν γίνει όπως και με τα ημιυπάιθρια φασόν 300 και άγιος ο θεός την κάτσαμε....

Link to comment
Share on other sites

Tο ξέρω ότι καλύπτονται το θεμα είναι τι πληρώνει κανείς?

 

Γιατί λες "το ξέρω ότι καλύπτονται"; Δεν είναι δεδομένο και σαφές από τον νέο νόμο.

 

Έχεις κάνει κανένα παράδειγμα για να δεις αν σου βγαίνει περισσότερο ή λιγότερο με τον νέο νόμο; Αν βγαίνει λιγότερο (που έτσι νομίζω), τότε δεν είναι άδικο για αυτούς που έτρεξαν να κάνουν τακτοποίηση με τον ν. 3843/10;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει κτίσει έναν αυθαίρετο όροφο πάνω από ισόγειο, τότε μετρά και ο συντελεστής για την υπέρβαση δόμησης και για υπέρβαση ύψους; Αν το ισόγειο έχει νομιμοποιηθεί με τον νόμο Τρίτση, ο όροφος λογίζεται σαν προ του 83΄.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των αμοιβών έκδοσης πιστοποιητικών νομιμότητας ξέρει κανείς τίποτα!

 

Θα καθοριστεί και αυτό με Υπ. Απόφαση? Αν είναι 232+Φ.Π.Α. η αμοιβή, εγώ προσωπικά δεν θα ασχοληθώ καθόλου. Υπάρχει κάποιος που να θεωρεί αυτή την αμοιβή εύλογη? Αν ναι, να μας πει πόσα του έμειναν από τις τακτοποιήσεις των Η/Χ και να αναλογιστεί το ότι, τώρα η δουλειά θα είναι πολλαπλάσια σε χρόνο και κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι θα βγουν πολλές μα... πολλές διευκρινιστικές εγκύκλιοι του νέου Νόμου..

Έγω μεταξύ άλλων έχω την απορία τί γίνεται με τα αυθαίρετα πολλών φάσεων..Και εξηγώ,ισόγειο προ του '83 με χαρτί από Ν.Τρίτση και επέκταση ισογείου-προσθήκη ορόφου το 2000. Πώς υπολογίζεται το πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι θα βγουν πολλές μα... πολλές διευκρινιστικές εγκύκλιοι του νέου Νόμου..

είχα και εγώ την ίδια άποψη με αυτή που ανέφερε η sonia, μέχρι που διάβασα αυτό "Ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ και πρόεδρος της Επιτροπής

Περιβάλλοντος της Βουλής Kώστας Καρτάλης έστειλε χθες

επιστολή σε όλους τους βουλευτές των κομμάτων ζητώντας να

προβλεφθεί στον νόμο πως καμία νέα νομοθετική ρύθμιση για

την ευρεία τακτοποίηση πολεοδομικών παραβάσεων δεν θα

είναι επιτρεπτή εντός της επόμενης 15ετίας και μετά τη 15ετία θα

επιτρέπεται μόνο αν το εγκρίνει n Βουλή με πλειοψηφία 4/5. πηγή ΕΘΝΟΣ από το σημερινό newsletter του τεε (άσχετα αν γράφει 6-8-2011;), κάποιος ξεχνά να διορθώνει ημερομηνίες)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβε κανείς εάν υπερκαλύπτει προηγούμενη νομοθεσία? όπως παραδείγματος χάριν για την λειτουργική τακτοποίηση ξενοδοχειακών μονάδων? (υποθέτω ναι) και τους ημιυπαιθριους? (μπερδεύομαι)

Link to comment
Share on other sites

το τελικό κείμενο του σχεδίου νόμου που ψηφίστηκε την Τρίτη με τις τελευταίες αλλαγές

 

http://www.e-archimedes.gr/component/k2/item/3745-

 

σύμφωνα με το site μαλλον αυτό είναι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.