Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση καταστημάτων


Recommended Posts

Δηλαδή αυτή τη στιγμή υπάρχουν 3 καταστήματα με συνολικό εμβαδόν μεγαλύτερο των 80μ² αλλά δεν σου επιτρέπουν να συνενώσεις τα 2?

 

Ακριβώς!

 

Άδεια λειτουργίας δηλαδή σε κάποιον που θα νοικιάσει μεμονωμένα το 3ο κατάστημα δεν θα δώσουν???

 

νομίζω πως όχι :confused:..με βάση τα συμφραζόμενα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δες μήπως υπάρχει κάποια "εξαίρεση" για τα οικόπεδα που έχουν πρόσωπο σε συγκεκριμένο δρόμο

 

δε γίνεται η αρχική οικοδομική άδεια να είναι λάθος

ή τουλάχιστον το βρίσκω τραβηγμένο

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δημιουργείται επειδή στο Διάταγμα του Σ.Π. αναφέρει μόνο εμπορικά καταστήματα και τις υπόλοιπες χρήσεις, χωρίς να γίνεται αναφορά στην κωδικοποίηση των χρήσεων (π.χ. αμιγής κατοικία, γενική κατοικία κλπ) που έγινε με το προγενέστερο του Σ.Π. Διάταγμα περί χρήσεων γης.

Έτσι η πολεοδομία ερμηνεύει τις επιτρεπόμενες χρήσεις ως εξής: επιτρέπονται τα εμπορικά καταστήματα, αλλά τα φαρμακεία είναι καταστήματα παροχής προσωπικών υπηρεσιών και δεν επιτρέπονται, αφού αυτά δεν αναφέρονται στις επιτρεπόμενες χρήσεις του σχεδίου πόλεως . Όμως αυτή η ερμηνεία τους έρχεται σε αντίθεση με το ότι η άδεια του φαρμακείου που λειτουργεί δόθηκε το 1996, μετά το 1990 που εγκρίθηκε το ΣΠ.

Η άποψη μου είναι ότι τα φαρμακεία μπορούν να λειτουργήσουν όπου και τα εμπορικά καταστήματα, εξάλλου στο ΠΔ περί χρήσεων γης το φαρμακείο αναφέρεται και ως παράδειγμα εμπορικού καταστήματος στην αμιγή κατοικία, όπως έχει επισημανθεί και από άλλους συναδέλφους παραπάνω.

Προτείνω, να ζητήσεις εγγράφως την αιτιολόγηση της απόρριψης από την πολεοδομία, ώστε στη συνέχεια - αν πράγματι δίνουν την παραπάνω ερμηνεία – να υποβληθεί συγκεκριμένο ερώτημα στη ΔΟΚΚ.

Μην σου φανεί περίεργο να υπάρχει ήδη κάποια νεώτερη από το ΠΔ περί χρήσεων γης απόφαση ΣτΕ, εγκύκλιος, ερμηνεία, έγγραφο ΔΟΚΚ κλπ κλπ που να λέει ότι είναι σωστή η ερμηνεία της πολεοδομίας… Οπότε να βγαίνει το συμπέρασμα ότι φταίει το σχέδιο πόλεως που δεν προέβλεψε πού μπορούν να λειτουργήσουν «καταστήματα παροχής προσωπικών υπηρεσιών»!

Για το θέμα του χρόνου , μάλλον έχεις μπλέξει με παλιοϊστορία, οπότε δεν έχεις παρά να ενημερώσεις τους πελάτες για την κατάσταση και ενδεχομένως να συζητήσεις για επιπλέον χρονικά περιθώρια και αμοιβή.

Όπως και να ‘χει η περίπτωση παρουσιάζει ενδιαφέρον, οπότε αν δεν σου κάνει κόπο ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις τις επόμενες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

πάντως το θέμα του περιορισμού στα 80τμ των καταστηματων έχει ξανασυζητηθεί από ιδιώτη

ο οποίος επίσης δεν έβγαλε άκρη

Link to comment
Share on other sites

δες μήπως υπάρχει κάποια "εξαίρεση" για τα οικόπεδα που έχουν πρόσωπο σε συγκεκριμένο δρόμο

 

Στην πολεοδομία έγινε το εξής. Το τοπογραφικό που τους πήγα (λάθος μου) είχε ελλείψεις τους όρους δόμησης. Τυπώνει λοιπόν ένα Α4 με όλους τους όρους του ΦΕΚ 379Δ/23-7-1990 που αναφέρει αυτά που έγραψα παραπάνω (υπάρχουν και διάφορες διευκρινήσεις για άλλα Ο.Τ. και οδούς οπό ότι είδα μετά που το βρήκα ολόκληρο, όχι όμως για την περίπτωσή μου) και του ΦΕΚ 1175Δ/15-12-2004 το οποίο απλώς διευκρινίζει ότι τα Ο.Τ. που βρίσκονται επί της λεωφόρου ΤΑΔΕ (όχι στην δική μου οδό) καθορίζονται γενικής κατοικίας όπως προσδιορίζεται από το άρθρο 3 του 23-2-1987 Π.Δ. ΦΕΚ 166Δ/1987 κλπ κλπ..

 

Μάλιστα μου το πετάει και μου λέει διάβασέ τα κορίτσι μου! και αμέσως μετά το τραβάει από τα χέρια μου και λέει δεν θα μου φας εσύ όλη την ώρα περιμένουν και άλλοι! υπογράφει ότι δεν επιτρέπονται φαρμακεία στο τοπογραφικό και μετά έφυγα. Φυσικά κάτω από αυτές τις συνθήκες και αφού είχαν προηγηθεί και άλλα ωραία, δεν μπορούσα ούτε να διαβάσω ούτε να έχω απορίες..

 

Τώρα,να υπάρχει κάτι άλλο και να μη μου το έδωσε; Είναι πιθανό; Θα δείξει..

 

Θα σας ενημερώσω πάντως για τις εξελίξεις..

Link to comment
Share on other sites

βρες και διάβασε τα ΦΕΚ να δεις τι σε αφορά

και μετά το συζητάμε

-----

το πολύ να ζητήσεις για το θέμα της χρήσης του Φαρμακείου

Βεβαίωση Χρήσης Γης

με άιτηση στο πρωτόκολλο και εγγραφη απάντηση για το εάν επιτρέπεται ή όχι

βασισμένο σε συγκεκριμένη νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

βρες και διάβασε τα ΦΕΚ να δεις τι σε αφορά

και μετά το συζητάμε

 

Ασφαλώς και έχω βρει και έχω διαβάσει όσα ΦΕΚ αναφέρονται στους όρους δόμησης και γι' αυτό είπα ότι δεν υπάρχει κάτι που να με αφορά σε αυτά. Ακόμη έχω κάνει και αναζήτηση στη δομική πληροφορική για ό,τι μπορεί να αφορά τον Δήμο,τα φαρμακεία κλπ επίσης τίποτε που να με ενδιαφέρει...

 

Η απορία μου ήταν μήπως εκεί μου έδωσαν ελλιπείς όρους δόμησης και μου ξεφεύγει κάποιο ΦΕΚ..:confused:

 

Αύριο θα πάω πολεοδομία για διευκρινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η όλη αναστάτωση για την υπόθεση της χρήσης ήταν αποτέλεσμα της ασχετοσύνης και όχι μόνο του υπαλλήλου της πολεοδομίας . Τα φαρμακεία εν τέλει είναι εμπορικά καταστήματα, επιτρέπονται λοιπόν κανονικότατα και ισχύουν όσα ξέρουμε!!

 

Ως προς τον περιορισμό των τετραγωνικών από ότι κατάλαβα η μετάφραση είναι λίγο ..ελεύθερη. Από την στιγμή που πάμε για συνένωση δηλ αναθεώρηση ακολουθούμε τους νέους όρους. όμως από κει και πέρα είναι στην κρίση και την διάθεση του κάθε υπαλλήλου -ελεγκτή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.