Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση καταστημάτων


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολυ τους συναδέλφους για τις παραπάνω απαντήσεις!!!

Το άσχημο είναι ότι τελικά δεν έφτασα ακόμα στα πολυπόθητα φορολογικά. Προέκυψε τελικά και μελέτη ύδρευσης-αποχέτευσης! Το νέο ερώτημα λοιπόν είναι : Όλο το έργο είναι μες την ελάχιστη αμοιβή 5000λ (μιλάω για τις αμοιβές από το σύστημα του ΤΕΕ). Τώρα αν προσθέσω και τη μελέτη ύδρευσης αποχέτευσης, το έργο παραμένει στην ελάχιστη αμοιβή, αλλάζοντας κάπως τα ποσοστά της κάθε μελέτης. Πρέπει εγώ να στείλω fax για συμπληρωματική εντολή στο ΤΕΕ (για την ύδρευση αποχέτευση) παρόλο που ισχύει η ελάχιστη αμοιβή? Ή μήπως δε θα φανεί πουθενα, οπότε τσάμπα η καθυστέρηση της απάντησης από το ΤΕΕ? Το PDF που εκδίδεται από το σύστημα είμαι υποχρεωμένη να το καταθέσω στην πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε ξέρω πως ελέγχουν τα φορολογικά στην πολεοδομία σου, αλλά για να τους δείξεις ότι και με τα υδραυλικά πάλι είσαι κάτω από το 5000λ κάτι πρέπει να τους παρουσιάσεις.Εκτός και αν βγάζει η πολεοδομία από μόνη της εξολοκλήρου τις αμοιβές και δε χρειάζεται το pdf του ΤΕΕ.Πως γίνεται? Αναλόγως λοιπόν πράττεις. Αν είσαι μέσα στο 5000λ νομίζω είναι περιττό να στείλεις φαξ για να σου στείλουν πάλι εντολή πληρωμής για την ελάχιστη αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μέσα στο 5000λ νομίζω είναι περιττό να στείλεις φαξ για να σου στείλουν πάλι εντολή πληρωμής για την ελάχιστη αμοιβή.

ναι δεν χρειάζεται, εκτυπώνεις μόνο το νέο Pdf

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα δημιουργήσω το νέο έργο με όλες τις μελέτες, θα το υποβάλω κανονικά, αλλά δε θα ζητήσω εντολή πληρωμής και θα πάω αυτό το PDF.Σωστά?Αρκεί αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά να ξέρεις ότι η τυπική εντολή πληρωμής αναφέρει επάνω τον αριθμό πρωτοκόλλου του αρχείου που έστειλες και δημιουργήθηκε το pdf.Υπάρχει λοιπόν περίπτωση σε τυχόν αντιπαραβολή να μην ταιριάζουν αυτά τα νούμερα αλλά το ξεπερνάς με την πειθώ σου ότι έτσι και αλλιώς η απαίτηση είναι η ελάχιστη αμοιβή.Οκ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχω μια συνθετη περιπτωση συνενωσης:

 

Υπαρχον ισογειο καφενειο θελω να του κανω συνενωση με ομορο ισογειο αδειο καταστημα για επεκταση τραπεζοκαθισματων. Το θεμα ομως ειναι πως ναι μεν ανηκει στον ιδιο αλλα ειναι σε αλλο κτιριο με αλλη οικοδομικη αδεια!

 

Τι πρεπει να κανω πολεοδομικα και οσον αφορα την αδεια λειτουργιας?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγαπητε φιλε dimitris GM, στην πολεοδομια εχουν υποψιν τους το συγκεκριμενο αρθρο και παραγραφο (αρθρ. 23 παρ. 5 του ΝΟΚ) αλλα δεν εχουν ιδεα πως αντιμετωπιζεται!

Με νεα οικοδομικη αδεια? Με απλη αποτυπωση και αναφορα σε ιδιωτικα συμφωνητικα? Πως??

Ξερεις εσυ καποια διευκρινιστικη εγκυκλιο του ΥΠΕΚΑ πανω σε αυτο το θεμα?

 

 

Αν καποιος συναδελφος εχει κανει αυτη τη διαδικασια, ας βοηθησει!

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω και εγώ ένα τέτοιο θέμα . Συνένωση δύο διπλανών καταστημάτων το ένα ήδη ΚΥΕ , το άλλο όχι , που ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες στο ίδιο κτίριο . Δεν αλλάζουμε όψεις , δεν αλλάζουμε θέση τουαλεττών και απλά γκρεμίζουμε τον διαχχωριστικό τοίχο , ενώ παραμένουν οι δύο πόρτες εισόδου .

 

Αδεια προ 20ετίας . Υποβάλλουμε άδεια αλλαγής χρήσης γιά το μη ΚΥΕ , συνένωσης και καθαίρεσης του τοίχου . Τα εμβαδά είναι 2 Χ 45 = 90 τμ και είναι σε εμπορικό κέντρο . Τα ερωτήματα τώρα .

 

1. Χρειάζεται τοπογραφικό ΕΓΣΑ ?

2. Χρειάζεται ΚΕΝΑΚ ?

3. Τι άλλες μελέτες κυρίως Μ-Η θεωρείτε ότι χρειάζονται .

 

Στα δικαιολογητικά πέραν της συναίνεσης των ιδιοκτητών και διαχειριστού , χρειαζόμαστε κάτι άλλο ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων γιά την όποια βοήθεια .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.