Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικά για Συμβόλαια και Υπεύθυνη Δήλωση περι γης υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

....

Και φυσικά επιμένω,πως δε χρειάζεται αποτύπωση σύμφωνα με τα παραπάνω.

...

Και φυσικά σε αυτά τα «τοπογραφικά» που υπογράφεις ΔΕΝ γράφεις ότι έγιναν άνευ αποτύπωσης.

 

Νομίζω ότι σε περιπτώσεις σαν αυτές υπάρχουν και οι νόμοι περί ψεύδους δηλώσεων και παραπλάνηση κόσμου ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πως γίνεται από έναν ψάρακα που του ζήτησε ένας συμβολαιογράφος μια ******* να έχετε φτάσει σε 41 μηνύματα και να αναρωτιέστε αν χρειάζεται αποτύπωση για ένα τοπογραφικό... δείχνει πολλά. Άκου εκεί 5 άτομα πάνω από το τοπογραφικό. Τί είναι το τοπογραφικό ενός αγρού πια;

 

Κane κάνε άλλη φορά φωτοτυπία τη διανομή στο συμβολαιογράφο. 10 λεπτά το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Kasvan, προσπαθούμε να προστατέψουμε τη δουλειά όλων μας με τα 41 μηνύματα. Το forum παρακαλουθούν και ιδιώτες και βγάζουν συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως δεν έγινε αντιληπτό αυτό που εννοεί (αλλά δεν έπρεπε να γράψει) ο συνάδελφος Kane. Αν έχετε την υπομονή, το χρόνο και τη διάθεση, ξαναδιαβάστε και μετά κρεμάστε τον.

 

Άποψή μου είναι πως εννοεί πως έχοντας μετρήσει πχ τα 18 από τα 20 αγροτεμάχια στην περιοχή, τότε ίσως να δικαιούται να δώσει διάγραμμα και για ένα που περιβάλλεται και ορίζεται πλήρως από τα ήδη μετρημένα, χωρίς να πάει στο πεδίο.

 

Λάθος του.

 

Για άλλο λόγο όμως απ αυτό που τον κρεμάτε.

 

Ο πελάτης πρέπει να δει τον τοπογράφοντα να στήνει τρίποδα, να βγάζει μεγάλα, περίπλοκα, φανταχτερά μηχανήματα, να έχει βοηθό, να κάθονται πολλή ώρα και να μετράνε με σπουδή τις (περίεργες γι αυτούς) λεπτομέρειες που συνθέτουν το ακίνητό τους. Όσο περισσότερο χρόνο διαθέσουν (σπαταλήσουν, στην ιδεατή αυτή περίπτωση κατά τον Kane) τόσο περισσότερο "τόπο" θα πιάσουν τα λεφτούλια τους που συμφώνησαν για αμοιβή με τον τοπογράφοντα. Για το λόγο αυτό μερικές φορές είναι προτιμότερο να στήνεις δυο ή και τρεις τρίποδες :!: ένα για το δορυφορικό, ένα για το τόταλ κλπ. Μπόλικος εξοπλισμός, χορταστικό θέαμα, καλή αμοιβή... Δε σας κυνηγάει κι ο χρόνος τώρα τελευταία :smile:

 

Προσωπικά, δε ντρέπομαι να ομολογήσω πως σπατάλησα περισσότερο χρόνο στο πεδίο, μόνο και μόνο για το θεαθήναι... Έκανα και γνωριμίες με τους γείτονες 8-)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάθε φορά που σκέφτομαι με τι απαξίωση αντιμετωπίζουν τη δουλειά των τοπογράφων αρκετοί τα παίρνω στο κρανίο, θα προσθέσω και μία ιστορία που μου συνέβει όταν μία φορά μπήκα σε ένα τυχαίο μεσιτικό γραφείο που είδα στο δρόμο να αφήσω μια κάρτα. Είναι ενδεικτική νομίζω της νοοτροπίας πολλών από αυτούς που κινούνται στο χώρο των ακινήτων.

Αφού συστήθηκα ποιος είμαι, είμαι τοπογράφος κ.λ.π., μου λέει ο μεσίτης:

 

μεσ.: Και πόσα παίρνεις για τα τοπογραφικά; (εννοεί συμβολαίου)

τοπ.: Εξαρτάται από την περίπτωση.

μεσ.: Περίπου;

τοπ.: Δεν ξέρω, μου έχει τύχει να κάνω με 250, έχω κάνει και με 1000+.

μες.: Ακριβός είσαι. Ξέρω έναν παππού που μου τα κάνει με 100.

τοπ.: Πώς τα κάνει με 100; Συνήθως μόνο τα έξοδα είναι παραπάνω από τόσα.

μες.: Δεν ξέρω.

μες.: Έχουν αποτύπωση τα σχέδια; Γιατί μόνο να πάς να μετρήσεις πρέπει να πληρώσεις βοηθό, βενζίνες...

μες.: Δεν ξέρω.

τοπ.: Είναι τοπογράφος;

μες.: Δεν νομίζω, γιατί τα σχεδιά του έχουν άλλου την σφραγίδα.

τοπ.: Καί τι στο καλό δίνει στον άλλον και του τα υπογραφει;

μες.: Δεν ξέρω.

τοπ.: Τέλος πάντων, υπάρχουν και τοπογραφικά των 100 Ευρώ. Ότι πληρώνει παίρνει ο κάθένας.

μες.: Εγώ πάντως δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, ούτε με συμβολαιογράφο ούτε με κανέναν άλλο. Και για πες μου: Πώς θα ανταγωνιστείς εσύ νεαρέ τον άλλον που παίρνει τόσα λίγα;

 

Μετά από αυτά τσατίστηκα και σηκώθηκα έφυγα. Να μου λείπει τέτοια "συνεργασία".

Το καλύτερο είναι οτι αν κάποια φορά γίνει καμιά στραβή με οικοδομησιμότητα, όρια με γείτονες κ.λ.π. και ο αγοραστής πάει και τον βρει ο εν λόγω "άνθρωπος της πιάτσας" θα του πει "τράβα να βρεις τον τοπογράφο, εμένα τί μου τα λές;".

 

Υ.Γ.

Όταν κάποιος έχει μετρημένη όλη την περιοχή φυσικά μπορεί να μην πάει να μέτρήσει και να δώσει και καλύτερη τιμή. Άλλο αυτό, και άλλο να κάνει χαμηλότερης ποιότητας δουλειά για να ρίξει το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

...

...

...

Ο πελάτης πρέπει να δει τον τοπογράφοντα να στήνει τρίποδα, να βγάζει μεγάλα, περίπλοκα, φανταχτερά μηχανήματα, να έχει βοηθό, να κάθονται πολλή ώρα και να μετράνε με σπουδή τις (περίεργες γι αυτούς) λεπτομέρειες που συνθέτουν το ακίνητό τους. Όσο περισσότερο χρόνο διαθέσουν (σπαταλήσουν, στην ιδεατή αυτή περίπτωση κατά τον Kane) τόσο περισσότερο "τόπο" θα πιάσουν τα λεφτούλια τους που συμφώνησαν για αμοιβή με τον τοπογράφοντα. Για το λόγο αυτό μερικές φορές είναι προτιμότερο να στήνεις δυο ή και τρεις τρίποδες :!: ένα για το δορυφορικό, ένα για το τόταλ κλπ. Μπόλικος εξοπλισμός, χορταστικό θέαμα, καλή αμοιβή... Δε σας κυνηγάει κι ο χρόνος τώρα τελευταία :smile:

 

Προσωπικά, δε ντρέπομαι να ομολογήσω πως σπατάλησα περισσότερο χρόνο στο πεδίο, μόνο και μόνο για το θεαθήναι... Έκανα και γνωριμίες με τους γείτονες 8-)

 

Συγγνώμη βρίσκομαι σε φόρουμ μηχανικών? ή σε φόρουμ θεατρικών παραστάσεων?

Υπάρχει λόγος να συζητάμε για γνώσεις, τεχνικές ή ακόμα για επαγγελματικά δικαιώματα?

Σε ποιο αντικείμενο επαγγελματικά δικαιώματα? Του ηθοποιού?

Link to comment
Share on other sites

@didonis από τέχνη ξέρετε εσείς οι αρχιτέκτονες :) και για περίτεχνα περιτυλίγματα που διαφημίζουν τη δουλειά σας, πρώτοι είσαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.