Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί στο Λιμενικό Σώμα!


engineer84

Recommended Posts

συναδελφε ανοιξες αλλου θεμα πως σε προσφερουν δουλεια σε εταιρεια αλλα σου φαινονται λιγα τα λεφτα και το σκεφτεσαι ,εδω εισαι ετοιμος να μπεις στο λιμενικο .......

τελικα τι ισχυει;;;;

 

μαλλον μυθος η ανεργια των νεων τελικα ......απλως εχουν πολλες επιλογες και δεν μπορουν να διαλεξουν δουλεια.....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει τα χέρια ψαρά engineer84?

Τις ρυτίδες στο ηλιοκαμένο πρόσωπο του?Προσωπικά το βλέπω να κάνει παρα πολύ καλά να αισθάνεται αν οχι σε καλύτερη μοίρα ,τουλάχιστων ίσος προς τον manager!

Εχεις πάει φαντάρος?Στον Εβρο για παράδειγμα, να φοράς στολή παραλλαγής και κατά την διάρκεια των χριστουγέννων να σερβίρεις μέχρι τις 02:00 μετά τα μεσάνυχτα τους ανώτερους σου.Επαναλαμβάνω θα φοράς στολή παραλλαγής που θα σε προστατευει από τα εχθρικά πυρά των τούρκων και θα σερβίρεις αυτούς που το θεωρούν υποχρέωση και καθήκον σου,διαταγή, να είναι καλοψημένο το κατσικάκι τους χρονιάρες μέρες...Το παράλογο του ελληνικού στρατού λίγο-πολύ γνωστό σε όλους,ακόμα και στους ίδιους του αξιωματικούς(μόνο 2 από αυτούς που συναντούσα 18 μήνες άξιζαν) πως μπορείς να ονειρεύεσαι για όλη σου την ζωή μια τέτοια βυσματική κατάσταση?

Σπούδασες κάτι που σου επιτρέπει να δημιουργείς και να ελέγχεις την κατασκευή του,να παίρνει το μυαλό σου στροφές και το σημαντικότερο...Είσαι άντρας και ο καλός θεούλης η' η μητέρα φύση,όπως θες πάρε το, σου έδωσαν δύναμη,εκμεταλεύσου την και νιώσε μικρός ,νιώσε το δέος μπροστά σε αυτό που εσύ σχεδίασες,η επέβλεψες η΄' σκέφτηκες η' το σημαντικότερο ονειρεύτηκες!Και αν αγαπάς την χώρα σου όπως λές και και εσύ και κάποιοι άλλοι με παρόμοιες ιδέες εδώ, να κοιτάξετε να πάρετε τα πόδια σας και όχι μια καρέκλα.Να αφήσετε πίσω τα ίχνη σας για τους επόμενους.Όσες φορές και αν περπατήσω το βράδυ κάτω από την Ακρόπολη πάντα το ίδιο ανατρίχιασμα θα νιώσω,φτάνει πια, αρκετά καταστράφηκε αυτή η χώρα που λέτε ότι σας αρέσει.Τώρα χρειάζεται δουλειά και τίποτα άλλο από εσάς που μείνατε Ελλάδα.Δουλειά.

 

 

προς engineer84

 

μπορεις να στειλεις το link της προκυρηξης?

 

και προς ολους τους σχολιαστες:

 

παιδια ο καθενας κανει τις επιλογες του. αν καποιος θελει να παει λιμενικο ειναι θεμα δικο του...

 

δεν καταλαβαινω προς τι το κραξιμο, προσωπικα κι εγω το σκεφτομαι γιατι δεν εχω

 

και πολλες επιλογες....

Έχεις αμέτρητες επιλογές iro στην ενωμένη Ευρώπη,για αυτό το σκοπό δημιουργήθηκε.Kαι μην ανησυχείς και τους συγγενείς σου και το αγόρι σου θα βλέπεις και ότι θες αν είσαι σωστή εκεί που πρέπει.

Σήμερα περιέργο,δεν τσακώθηκα με κανέναν εδώ(εργάζομαι στο εξωτερικό),δεν μου έθιξε κανένας την Ελλάδα μου,δεν μου είπε κανένας τους για τα χάλια μας.Για αυτό σας παρακαλώ πολύ,μην με αναγκάσετε να το κάνω μάζι σας.

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε το επάγγελμα του μηχανικού είναι δύσκολο, έχει ευθύνες και θέλει χρόνο μέχρι να καταξιωθείς. Θέλει και δουλεια και προσόντα και μια ακόμα ποιοτητα (στο χωριό μου το λέν @@)

Εχει ευθύνες αλλά στην αρχή σε πληρώνει με 1000 το πολύ καθαρά. Ειναι λεφτά αυτά;

 

Επειτα απο 4 χρονια θα εισαι στο 1400. Ειναι λεφτα αυτα;

 

Για να φτασεις 2000 ευρω δλδ θα πρεπει να εισαι 15 ετων εμπειριας μηχανικος;

 

1. Ναι , εχει ευθυνη: Το να παρω εγω το αμαξι και να το οδηγω καθημερινα εχει ρισκο να σκοτωθω σε τροχαιο (τοσα γινονται)

2. 10-12 ωρες για 1000 το πολυ , καθαρα, ευρω , ειναι καλος μισθος για νεο μηχανικο;

3. Για 4 χρονια εμπειριας να σου δινει 1400; Για 10 να σου δινει 1800; και για 15 να σου δινει 2000 ; αντε γεια δλδ.. Ειναι μισθοι αυτοι;

Μισθος για μενα θα ηταν: 1500 καθαρα πρωτος. 2000 επειτα απο 3 χρονια. 3000 επειτα απο 8 χρονια-10 χρονια...

 

Ως εκ τουτου δεν είναι για όλους και σίγουρα δεν ειναι για τα υπερπροστατευμένα παιδάκια που θέλουν σιγουρια στοργή και προδέρμ.

Βασικα ειναι οντως θεμα υπερπροστασιας;

δλδ να παω να δεχτω μια δουλεια με 1000 ευρω καθαρα ας πουμε, που θα τρεχω ολη μερα με το αμαξι και θα ζω για να δουλευω; ειναι αυτο ζωη;

 

Να δεχτω καθημερινα να παιρνω το αμαξι με κινδυνο το τρακαρισμα;

ειμαι εγω υπερπροστατευμενος ή έχω αξιοπρέπεια;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει τα χέρια ψαρά engineer84?

Τις ρυτίδες στο ηλιοκαμένο πρόσωπο του?Προσωπικά το βλέπω να κάνει παρα πολύ καλά να αισθάνεται αν οχι σε καλύτερη μοίρα ,τουλάχιστων ίσος προς τον manager!

Εχεις πάει φαντάρος?Στον Εβρο για παράδειγμα, να φοράς στολή παραλλαγής και κατά την διάρκεια των χριστουγέννων να σερβίρεις μέχρι τις 02:00 μετά τα μεσάνυχτα τους ανώτερους σου.Επαναλαμβάνω θα φοράς στολή παραλλαγής που θα σε προστατευει από τα εχθρικά πυρά των τούρκων και θα σερβίρεις αυτούς που το θεωρούν υποχρέωση και καθήκον σου,διαταγή, να είναι καλοψημένο το κατσικάκι τους χρονιάρες μέρες...Το παράλογο του ελληνικού στρατού λίγο-πολύ γνωστό σε όλους,ακόμα και στους ίδιους του αξιωματικούς(μόνο 2 από αυτούς που συναντούσα 18 μήνες άξιζαν) πως μπορείς να ονειρεύεσαι για όλη σου την ζωή μια τέτοια βυσματική κατάσταση?

Σπούδασες κάτι που σου επιτρέπει να δημιουργείς και να ελέγχεις την κατασκευή του,να παίρνει το μυαλό σου στροφές και το σημαντικότερο...Είσαι άντρας και ο καλός θεούλης η' η μητέρα φύση,όπως θες πάρε το, σου έδωσαν δύναμη,εκμεταλεύσου την και νιώσε μικρός ,νιώσε το δέος μπροστά σε αυτό που εσύ σχεδίασες,η επέβλεψες η΄' σκέφτηκες η' το σημαντικότερο ονειρεύτηκες!Και αν αγαπάς την χώρα σου όπως λές και και εσύ και κάποιοι άλλοι με παρόμοιες ιδέες εδώ, να κοιτάξετε να πάρετε τα πόδια σας και όχι μια καρέκλα.Να αφήσετε πίσω τα ίχνη σας για τους επόμενους.Όσες φορές και αν περπατήσω το βράδυ κάτω από την Ακρόπολη πάντα το ίδιο ανατρίχιασμα θα νιώσω,φτάνει πια, αρκετά καταστράφηκε αυτή η χώρα που λέτε ότι σας αρέσει.Τώρα χρειάζεται δουλειά και τίποτα άλλο από εσάς που μείνατε Ελλάδα.Δουλειά.

 

 

προς engineer84

 

μπορεις να στειλεις το link της προκυρηξης?

 

και προς ολους τους σχολιαστες:

 

παιδια ο καθενας κανει τις επιλογες του. αν καποιος θελει να παει λιμενικο ειναι θεμα δικο του...

 

δεν καταλαβαινω προς τι το κραξιμο, προσωπικα κι εγω το σκεφτομαι γιατι δεν εχω

 

και πολλες επιλογες....

Έχεις αμέτρητες επιλογές iro στην ενωμένη Ευρώπη,για αυτό το σκοπό δημιουργήθηκε.Kαι μην ανησυχείς και τους συγγενείς σου και το αγόρι σου θα βλέπεις και ότι θες αν είσαι σωστή εκεί που πρέπει.

Σήμερα περιέργο,δεν τσακώθηκα με κανέναν εδώ(εργάζομαι στο εξωτερικό),δεν μου έθιξε κανένας την Ελλάδα μου,δεν μου είπε κανένας τους για τα χάλια μας.Για αυτό σας παρακαλώ πολύ,μην με αναγκάσετε να το κάνω μάζι σας.

Link to comment
Share on other sites

Μισθος για μενα θα ηταν: 1500 καθαρα πρωτος. 2000 επειτα απο 3 χρονια. 3000 επειτα απο 8 χρονια-10 χρονια...

 

Καλά ακούγουνται το ποσά που γράφεις...

αλλά πρέπει να κάνεις ένα haircut στις απαιτήσεις σου. Και αν δεν το κάνεις εσύ θα στο κάνει ο Σαμαράς*

 

 

* ο Τρύφωνας Σαμαράς :P

επειδή ξέρει από haircut.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι , εχει ευθυνη: Το να παρω εγω το αμαξι και να το οδηγω καθημερινα εχει ρισκο να σκοτωθω σε τροχαιο (τοσα γινονται)

 

 

Να δεχτω καθημερινα να παιρνω το αμαξι με κινδυνο το τρακαρισμα;

ειμαι εγω υπερπροστατευμενος ή έχω αξιοπρέπεια;

 

Να ξεκινήσουμε απ τα βασικα: για να θέλεις μισθό μηχανικου πρέπει να εισαι μηχανικος.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που ακούω αυτά τα ποσά .Περιμένουμε ως πρώτο μισθό να μας δώσουν 1500 ευρώ !

Ποιός μηχανικός θεωρείτε σήμερα άξιος να πάρει αυτά τα χρήματα ως πρώτο μισθό με μηδέν προϋπηρεσία ?

Ποιός εργοδότης θα δώσει τόσα χρήματα σε ένα μηχανικό που πρωτοβγήκε από την σχολή του ?

Κανένας δεν πρόκειται να το κάνει σε αυτήν την κατάσταση που έχουμε σήμερα .

Δεν πρόκειται να το κάνει διότι ακόμα δεν έχει αποδείξει τίποτα επάνω στην δουλειά του .

Τα ποσά που ακούω και ειδικά τα 3000 σε οχτώ χρόνια όπως αναφέρθηκε ενημερωτικά να πω πως τα παίρνει ένας ΔΥ μηχανικός στην ΔΕΗ έπειτα από 25 χρόνια προϋπηρεσίας .

Link to comment
Share on other sites

@ engineer84 μπορώ να σε ρωτήσω κάτι? Από που είσαι? Που μένεις? Μένεις μόνος?

Έχεις πιάσει ποτέ δουλειά? Έχεις πάει ποτέ σε οικοδομή? Τι @@ λες? Είσαι 27 χρονών (ένα χρόνο μικρότερος από μένα) και το μόνο που σκέφτεσαι είναι η καλοπέραση σου...ΕΛΕΟΣ!! Τι χειρότερο για μία χώρα που έχει βαλτώσει, οι νέοι της να σκέφτονται έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν παίρνουν καν νέους μηχανικούς. Και τι να τους κάνουν αφού με τα ίδια λεφτά πλέον βρίσκουν έως και πολύ έμπειρους μάλιστα. Είμαστε στην περίοδο των εκπτώσεων και των haircuts, και μόνη ελπίδα είναι το haircut να μη μας αφήσει γουλί...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.