Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Απλα να σημειωθει οτι δηλωση στατικης επαρκειας εχουν ΜΟΝΟ οι ΠΜ δικαιωμα να υπογραψουν....

 

Κράτα μικρό καλάθι για αυτό έτσι που πάνε να το κάνουν.

Εκτός κι αν βαφτίσουν διαφορετικά την δήλωση στατικής επάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμενα δεν με πειραζει αν υπογραψει και ο ιδιοκτητης τη δηλωση στατικης επαρκειας..

Αφου και αυτος εχει ματακια..

Ο καθενας εινει υπευθυνος της υπογραφης του..

Εγω προσωπικα, αν δεν συντρεξει καποιος λογος, δεν θα προσπαθησω να ασχοληθω με το αντικειμενο των αυθαιρετων..

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι η τελευταία ανάσα του μελλοθάνατου πριν ξεψυχήσει. Σε όλον το πολιτισμένο τεχνικά κόσμο τα Νο1 θέματα είναι το ΒΙΜ και το Zero Carbon Construction,

και εδώ συζητάμε για τρελά πράγματα.

 

@GRTOPO

Φίλε Υπερ-Συντονιστή, για να περιφυλάξουμε την επαγγελματική μας και επιστημονική υπόσταση ΔΕΝ αρκεί να περιχαρακωθούμε στο ζητάμε όλοι σαν Ταξιτζήδες ΚΟΙΝΗ-ΕΛΑΧΙΣΤΗ-ΝΟΜΙΜΗ αμοιβή. Αν θέλαμε να σεβόμαστε τον εαυτό μας έπρεπε να αρνηθούμε συλλογικά να συμμετάσχουμε σε αυτήν την φάρσα που λέγεται "τακτοποίηση αυθαιρέτων". Εκεί θα έδειχνες "@@" σαν επιστημονικός κόσμος.

Τώρα απλά φέρεσαι (όχι εσύ προσωπικά, αλλά όλος ο κλάδος) σαν επαίτης, σα λιγούρης που παρακαλάει για μια κοινή ελάχιστη αμοιβούλα..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

....

Ο καθενας εινει υπευθυνος της υπογραφης του..

Εγω προσωπικα, αν δεν συντρεξει καποιος λογος, δεν θα προσπαθησω να ασχοληθω με το αντικειμενο των αυθαιρετων..

 

Και καλά θα κάνεις, το ίδιο κι εγώ όπως και με τους ΗΧ.

Έχω την αίσθηση ότι όταν θα αρχίσουν να βγαίνουν τα επόμενα χρόνια τα διάφορα «νομικίστικα» και «πολεοδομικά» προβλήματα με τις ρυθμίσεις για τους ΗΧ και για την «νομιμοποίηση» που τρέχει τώρα, το αντικείμενο για γνωματεύσεις από μηχανικούς για συμμαζέματα στα ασυμμάζευτα θα είναι τεράστιο για πολλά μα πάρα πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα απλά φέρεσαι (όχι εσύ προσωπικά, αλλά όλος ο κλάδος) σαν επαίτης, σα λιγούρης που παρακαλάει για μια κοινή ελάχιστη αμοιβούλα..

 

Σκέψου την πιθανότητα κάποιοι και να μην διαθέτουν εναλλακτικό εισόδημα ή να μην έχουν παχιά "αγελάδα" για "άρμεγμα"...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πες εσυ (οχι καποιος απο εδω προσωπικα) στον νεο ΜΧ που δε σκεφτεται το λιμενικο/την αστυνομια/τους οδοκαθαριστες του δημου, που δεν εζησε ουτε για 1 χρονο το ρυθμο αναπτυξης της παλιας ελλαδας και που τρεχει σαν τον αειμνηστο Θαναση για 400€, να αντιταχθει του μετρου τακτοποιησης των αυθαιρετων και να μην υπογραφει τα εντυπα οφθαλμοστατικης που θα του πεταει στη μουρη ο ''φτιαγμενος συναδελφος που μεγαλουργησε στα χρονια του 4+%'' και που η δουλεια του σημερα ειναι να τηλεφωνα στη Φωτεινη στη Μαρια και στη Γιαννα, συμβολαιογραφοι ολες τους, για πιτσι πιτσι....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε agrafiot.... σε μια συζήτηση που είχα χθες με επιφανή εκπρόσωπο του κλάδου .... συμφώνησα μαζί του με αυτό που μόλις διατύπωσες!!!! ΕΧΕΙ - ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!!!!

 

ΌΜΩΣ....: συμφωνούμε ΔΕ συμφωνούμε, έξω υπάρχουν συνάδελφοι που βρίσκονται οικονομικά από το επίπεδο του "τα φέρνω δύσκολα", στο όριο της φτώχειας, έως και συνάδελφοι που πλέον συντηρούνται από τους γονείς τους!!!!

Όταν υπάρχει αυτή η πίεση και με τα επερχόμενα μεσοπρόθεσμα βάρη.... Το καταλαβαίνεις ότι ειδικά ΑΥΤΩΝ οι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ αντιστάσεις είναι από μειωμένες έως ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ!!!.....

 

Κι αυτοί είναι που θα ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΗΝ ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΑ στο κλάδο μας!!!!

ΑΥΤΟ είναι ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΝΟΗΣΟΥΜΕ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ!!!!!!!!!!!

 

Επίσης αυτό που ήθελα να σας επιστήσω τη προσοχή είναι στις προβλεπόμενες ποινές..... Ποινές υπήρχαν και σε άλλους νόμους παλαιότερα (651/77, 1337/83 κλπ) .... ΠΟΤΕ ή ΣΠΑΝΙΑ εφαρμόσθηκαν..... γιατί ζούσαμε στην Ελλάδα του ωχ αδερφέ!!!

 

Τα νέα δεδομένα όμως της κρίσης, της Τρόικας θεωρώ πως έχουν σπείρει το σπόρο της Κοινωνικής συνείδησης και της ευνομίας. Οι ανοχές της κοινωνίας είναι πλέον μειωμένες και η αίσθηση της εφαρμογής των νόμων (δεν εννοώ τους φορομπηχτικούς) με τιμωρίες είναι πλέον παρά ποτέ πιο ισχυρή...... Επίσης και οι πολιτικοί που τώρα πλέον είναι ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟΙ από τους ξένους..... δε θα μπορούν να κάνουν διαφορετικά στο μέλλον.

Άρα : το θέμα των ευθυνών που καλούμαστε να αναλάβουμε...πρέπει να τεθεί σοβαρά υπόψη...

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας εινει υπευθυνος της υπογραφης του..

Εγω προσωπικα, αν δεν συντρεξει καποιος λογος, δεν θα προσπαθησω να ασχοληθω με το αντικειμενο των αυθαιρετων..

 

συμφωνω απολυτα και προς αυτην την κατευθυνση κλινω και εγω...

μαλλον δε θα ασχοληθω καθολου... νομιζω οτι προσπαθουν να μετακυλυσουν ευθυνες στους μηχανικους υπο την πιεση της ελλειψης δουλειας

δηλαδη οπως πολυ σωστα προειπαν καποιοι συναδελφοι, μηχανικοι που εχουν πια σοβαρο προβλημα επιβιωσης θα αναγκαστουν να υποκυψουν...

 

προσωπικα πλεον, αν και εχω μολις λιγα χρονια απο την κτηση του διπλωματος μου, εχω απογοητευτει παρα πολυ απο την καταντια της δουλειας του Ελληνα μηχανικου...

ηδη εχω στρεψει το βλεμμα μου στο εξωτερικο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να είναι κάτω από τις 5000 λ > = 1430 € ,

 

Κωδικός Τ.Ε.Ε. του συντελεστή λ, 20094 (Δ’ τρίμηνο 2009), λ=0,23253. Επομένως 5000λ=1162,65.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.