Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Οι αρχιτέκτονες θα ασχοληθούν με τον χωροταξικό και πολεοδομικό σχεδιασμό στον οποίο είναι οι καθ'ύλην αρμόδιοι. Επιτέλους δεν είναι δυνατόν μόνο για λόγους "βολέματος" όλοι να τα "σφάζουμε" όλα. Πρέπει να σταματήσει αυτή η ιστορία. Προσωπικά εμένα σαν ΑΤΜ δε με ενδιαφέρει καν η ιστορία με τα αυθαίρετα. Ούτε τα "εξαρτημένα" τοπογραφικά τους. Χάρισμα στους ΠΜ (εφόσον κακώς έχουν το δικαίωμα). Ας προχωρήσει επιτέλους ως οφείλει το Κτηματολόγιο όπου δεν απλώνουν καν το χεράκι τους και είμαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

...οι Π.Μ. υπογράφουν "στατική επάρκεια" και μόνο αυτοί....

οι Α.Τ.Μ. τοπογραφικά και ίσως και οι Π.Μ.

 

την αποτύπωση την κάνουν όλοι...άρα και οι Π.Μ και οι Α.Τ.Μ.....

 

οι αρχιτέκτονες τι κάνουν?? απλά σας κοιτάνε?

 

τι θέλω να πώ....η κάθε ειδικότητα στο κομμάτι της και οι αρχιτέκτονες απο έξω?

 

Μην ανησυχείς συνάδελφε.

Ο νόμος θα είναι κι αυτός πολυμορφικός και θα «βολέψει» όσο μπορεί περισσότερο λαό ως συνήθως.

 

Έτσι κι αλλιώς δεν τους απασχολεί αν πράγματι υπάρχει στατική επάρκεια άπλα κάπου να γίνει η μετάθεση ευθυνών.

 

Αν τους ένοιαζε η στατική επάρκεια ή η αντισεισμική συμπεριφορά των κτιρίων τότε το 60% όλων των κτιρίων στις περιοχές Αμπελόκηποι, Παγκράτι κλπ που κατασκευάστηκαν τις δεκαετίες 60 και 70 θα φρόντιζαν κάτι να γίνει.

Αυτό αφορά φυσικά τα κτίρια με άδεια. Όποιος έχει ασχοληθεί με αυτά ξέρει καλά τι λέω. Το ίδιο και το ΕΜΠ το γνωρίζει καλά αυτό, με πολλές μελέτες που έγιναν ειδικά μετά τον τελευταίο σεισμό στην Αθήνα.

 

Οπότε το ζητούμενο θα είναι. Φτηνά ή δυνατόν ελάχιστα έξοδα για μηχανικό και όσο το δυνατόν λιγότερη ευθύνη στους μηχανικούς διότι αν ξυπνήσουν θα πουν δεν υπογράφω όσα και να μου δώσεις.

Οπότε μπακαλίστικη δουλειά θα ζητούν, οπότε ο καθείς θα μπορεί να λέει, σίγα μωρέ κι εγώ το κάνω αυτό...

 

όπως στα περισσότερα για αυτό είμαστε και ειδικοί όλοι σε όλα....

 

(Η μπακαλική είναι εφικτή τέχνη και με πολυτεχνεία και με ΤΕΙ)

Link to comment
Share on other sites

οι αρχιτέκτονες τι κάνουν?? απλά σας κοιτάνε?

τι θέλω να πώ....η κάθε ειδικότητα στο κομμάτι της και οι αρχιτέκτονες απο έξω?

Γιατι το λες αυτο;

Εσεις μπορειτε να κανετε τις αποτυπωσεις.

Δεν σας αρκει;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είμαι και εκτός θέματος αλλά για περί αμοιβών λίγα τελικά γράφτηκαν.

οπότε παίρνω το θάρρος και να ρωτήσω....

 

οι Π.Μ. υπογράφουν "στατική επάρκεια" και μόνο αυτοί....

οι Α.Τ.Μ. τοπογραφικά και ίσως και οι Π.Μ.

 

την αποτύπωση την κάνουν όλοι...άρα και οι Π.Μ και οι Α.Τ.Μ.....

 

οι αρχιτέκτονες τι κάνουν?? απλά σας κοιτάνε?

 

τι θέλω να πώ....η κάθε ειδικότητα στο κομμάτι της και οι αρχιτέκτονες απο έξω?

 

Ο "ελεγχος" θα ειναι "οπτικος" οποτε δεν υπαρχει προβλημα. Και οι αρχιτεκτονες θα μπορουν.

Ειναι παρηγορο ομως να βλεπω οτι περιμενετε τοση πολυ δουλεια ωστε να θελει ο καθενας να αρπαξει το ψωμι απο το στομα του αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς συνάδελφε.

Ο νόμος θα είναι κι αυτός πολυμορφικός και θα «βολέψει» όσο μπορεί περισσότερο λαό ως συνήθως.

 

Έτσι κι αλλιώς δεν τους απασχολεί αν πράγματι υπάρχει στατική επάρκεια άπλα κάπου να γίνει η μετάθεση ευθυνών.

 

Αν τους ένοιαζε η στατική επάρκεια ή η αντισεισμική συμπεριφορά των κτιρίων τότε το 60% όλων των κτιρίων στις περιοχές Αμπελόκηποι, Παγκράτι κλπ που κατασκευάστηκαν τις δεκαετίες 60 και 70 θα φρόντιζαν κάτι να γίνει.

Αυτό αφορά φυσικά τα κτίρια με άδεια. Όποιος έχει ασχοληθεί με αυτά ξέρει καλά τι λέω. Το ίδιο και το ΕΜΠ το γνωρίζει καλά αυτό, με πολλές μελέτες που έγιναν ειδικά μετά τον τελευταίο σεισμό στην Αθήνα.

 

Οπότε το ζητούμενο θα είναι. Φτηνά ή δυνατόν ελάχιστα έξοδα για μηχανικό και όσο το δυνατόν λιγότερη ευθύνη στους μηχανικούς διότι αν ξυπνήσουν θα πουν δεν υπογράφω όσα και να μου δώσεις.

Οπότε μπακαλίστικη δουλειά θα ζητούν, οπότε ο καθείς θα μπορεί να λέει, σίγα μωρέ κι εγώ το κάνω αυτό...

 

όπως στα περισσότερα για αυτό είμαστε και ειδικοί όλοι σε όλα....

 

(Η μπακαλική είναι εφικτή τέχνη και με πολυτεχνεία και με ΤΕΙ)

 

Το ίδιο πιστεύω και εγώ!

 

Γιατι το λες αυτο;

Εσεις μπορειτε να κανετε τις αποτυπωσεις.

Δεν σας αρκει;

 

 

Θα μου έδινες να κάνω εγώ τις αποτυπώσεις και να κρατήσεις μόνο, την στατική επάρκεια?

Μαλλον όχι γιατί μπορείς να κάνεις και τα δύο εσύ σαν Π.Μ.

 

 

Ο "ελεγχος" θα ειναι "οπτικος" οποτε δεν υπαρχει προβλημα. Και οι αρχιτεκτονες θα μπορουν.

Ειναι παρηγορο ομως να βλεπω οτι περιμενετε τοση πολυ δουλεια ωστε να θελει ο καθενας να αρπαξει το ψωμι απο το στομα του αλλου.

 

Ούτε παρήγορο είναι ούτε λυπηρό. Κατ΄εμέ είναι η ελεημοσύνη που ζητάμε όλοι οι μηχανικοί αυτή την περίοδο.

 

 

Το πρωταρχικό μου σχόλιο έχει να κάνει μόνο και μόνο με την, ίσως και απόλυτα σωστή, σθεναρή υπεράσπιση του δικαιώματος υπογραφής της στατικής επάρκειας απο συναδέλφους εδω μέσα.

Ξέρω και μπορώ να κρίνω νομίζω τι είναι το σωστό και τί όχι. Αλλά μέσα σε όλο αυτό το "σάπιο" περιβάλλον που ζούμε και με τις όποιες δυσκολίες έχουμε ΟΛΟΙ μας, προσωπικά με στεναχωρεί το γεγονός οτι και οι ίδιοι οι Μηχανικοί τρωγόμαστε μεταξύ μας.

Ένας λόγος ίσως να είναι το οτι κάποιες ειδικότητες μηχανικών έχουν υπερβολικά πολλά δικαιώματα (καλώς ή κακώς ας το εξετάσουν άλλοι) με αποτέλεσμα να μπορούν και να διεκδικούν ολόκληρο το κομμάτι απο την πίτα και να είναι διατεθειμένοι να σε "πατήσουν".

 

 

ps. καλό καλοκαίρι να έχουμε όλοι και με το καλό ο νέος λογιστικός νόμος του ΥΠΕΚΑ να προσφέρει σε όλους οτι επιθυμούν.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είμαι και εκτός θέματος αλλά για περί αμοιβών λίγα τελικά γράφτηκαν.

οπότε παίρνω το θάρρος και να ρωτήσω....

 

οι Π.Μ. υπογράφουν "στατική επάρκεια" και μόνο αυτοί....

οι Α.Τ.Μ. τοπογραφικά και ίσως και οι Π.Μ.

 

την αποτύπωση την κάνουν όλοι...άρα και οι Π.Μ και οι Α.Τ.Μ.....

 

οι αρχιτέκτονες τι κάνουν?? απλά σας κοιτάνε?

 

τι θέλω να πώ....η κάθε ειδικότητα στο κομμάτι της και οι αρχιτέκτονες απο έξω?

 

 

Οι αρχιτέκτονες σχεδίασαν τα αυθαίρετα οπότε έχουν ήδη πάρει τα λεφτά τους!!! :) :) :)

 

Οσο για τους ΤΕ, ήταν οι εργολάβοι της αυθαιρεσίας σε συνεργασία με τη τοπική αστυνομία!

 

Με την εξειδίκευση που επικαλείται ο καθένας αυτές τις δύσκολες ώρες θα έπρεπε οι σχολές να είναι διετείς!

Link to comment
Share on other sites

Ο "ελεγχος" θα ειναι "οπτικος" οποτε δεν υπαρχει προβλημα. Και οι αρχιτεκτονες θα μπορουν.

Ειναι παρηγορο ομως να βλεπω οτι περιμενετε τοση πολυ δουλεια ωστε να θελει ο καθενας να αρπαξει το ψωμι απο το στομα του αλλου.

 

 

Πλακα κανεις σωστα???

Καντε αν ειναι και μια μελετουλα ενισχυσης αν κρινεται οτι απαιτειται..

 

Ειπαμε οτι δεν εχετε διακαιωμα στην βεβαιωση σταικης επαρκειας...

(με συνυπογραφη κτλ αλλαζει το θεμα, γινεται ομαδικο..σαν το βολλευ..)

Link to comment
Share on other sites

Θα μου έδινες να κάνω εγώ τις αποτυπώσεις και να κρατήσεις μόνο, την στατική επάρκεια?

Μαλλον όχι γιατί μπορείς να κάνεις και τα δύο εσύ σαν Π.Μ.

Γιατι να το κάνω αυτο;;;

 

Εσυ απο την αλλη, αφου δεν μπορεις να υπογραψεις δηλωση στατικης επαρκειας, ποσο θα δωσεις στον συνεργατη σου πολ μηχ; Αν η δηλωση ειναι το 1/4 της δουλειας, θα του δωσεις το 1/4 της αμοιβης που θα λαβεις απο τον πελατη;

 

Ευτυχως, οι αρχιτεκτονες αρχιζουν και μπαινουν στην θεση τους, χανοντας σιγα-σιγα τα αδικαιολογητα τους προνομια. Η αρχη εγινε με τα τοπογραφικα και πρεπει να ακολουθησουν και τα στατικα (μελετη-επιβλεψη).

 

Τωρα, το ποσο θα πονεσει η διαίρεση των αμοιβων σας, ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ με ρωτάς, η απάντηση απο εμένα είναι ΝΑΙ. Αν αναλογεί το 1/4 θα πάρει το 1/4 με όλα τα απαραίτητα που απαιτούνται.

 

Η μικροπρέπεια και γενικότερη απαξίωση όλων, απο την μεριά του κλάδου σου μόλις φάνηκε στην παραπάνω απάντηση που έδωσες.

Όμως ξέχασες να πείς οτι πρέπει και απο εσάς να αφαιρεθεί το δικαίωμα του αρχιτεκτονικού σχεδιασμού διότι είναι απο τα πολλά αδικαιολόγητα προνόμια που έχετε καθώς είστε ΜΗ ειδικοί επ'αυτού. Έτσι ίσως φτάσουμε στο σημείο κάποτε στην Ελλάδα, να μην έχουμε κουτάκια στην σειρά (80%+ των κτιρίων στην Ελλάδα) να μην έχουμε τον τετραγωνισμό του κύκλου απο πανεπιστήμονες Π.Μ. και να μην μπορεί ένας, είτε λέγεται ΠΜ, έιτε ΑΜ, είτε ΑΤΜ να καθοδηγήσει κάποιον να κάνει μια αυθαίρετη κατασκευή και να φτάνουμε πάντα σε αυτό το σημείο.

Και αν γίνει κάποτε αυτό έλα και τότε να μου πείς περί του πόσο θα πονέσουν οι διαιρέσεις των αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι να αλλαξει η νομοθεσια εχουμε το δικαιωμα υπογραφεις Αρχιτεκτονικων Μελετων (κακως κατα τη γνωμη μου..)..

Επισης ΔΕΝ εχετε κανενα διακαιωμα στην υπογραφη στατικων..

Αυτο πρεπει καποια στιγμη να τηρηθει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.