Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Ακριβώς! Καθόμαστε και συζητάμε πόσο θα είναι τα πρόστιμα, πόσα θα πέρνουμε, αν θα υπάρχουν νομικές συνέπειες της δήλωσης, ποιοι θα έχουν το δικαίωμα υπογραφής και αφήνουμε απ' έξω τα ουσιαστικά ζητήματα.

 

Η συλλογική δράση είναι απαραίτητη, αλλά οι μηχανικοί ποτέ δεν καταφέραμε να κάνουμε κάτι συλλογικό. Οι αποφάσεις λαμβάνονται από την κορυφή. Μπορούμε να επηρεάσουμε με κάποιο τρόπο την ηγεσία του ΤΕΕ και τα προεδρεία των συλλόγων μας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορούμε να επηρεάσουμε με κάποιο τρόπο την ηγεσία του ΤΕΕ και τα προεδρεία των συλλόγων μας;

 

Αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός του παρόντος νήματος ted78:

 

Καλώ όλους σας να διαβουλευθούμε, να καταλήξουμε κάπου ΛΕΙΑΝ ΣΥΝΤΟΜΩΣ και στη πορεία να επιδώσουμε, ΥΠΟΜΝΗΜΑΤΑ και να πιέσουμε τους Επαγγελματικούς μας συλλόγους και αυτοί με τη σειρά τους άμεσα ΚΑΙ παράλληλα το ΤΕΕ και το ΥΠΕΧΩΔΕ.........

 

Γιαυτό, σε αυτό το νήμα δεν είναι σκοπός να κλαιγόμαστε, αλλά να καταθέσουμε ιδέες και προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος με μπέρδεψε λίγο, γιατί κάνει λόγο για τις αμοιβές.

 

Αφού ξεπεράσαμε αυτή μου τη σύγχυση! :)

 

1) Έχει διαμορφωθεί κάποια πλατφόρμα ή κάποιο κείμενο;

Αν ναι, μπορούμε να το δούμε και να το συζητήσουμε;

Αν όχι, υπάρχει δυνατότητα να το συνδιαμορφώσουμε κάποιοι συνάδελφοι και να το θέσουμε για κριτική και βελτιώσεις στο φόρουμ;

 

2) Ως τί θα επιδώσουμε την πλατφόρμα στους διάφορους φορείς;

 

3) Θα έχει τη μορφή petition, όπου θα υπογράφουμε επώνυμα;

 

4) Θα το κοινοποιήσουμε στα ΜΜΕ;

 

Έχω κι άλλα ερωτήματα, αλλά ας ξεκινήσουμε από αυτά για αρχή. Δεν το κάνω για κωλυσιεργία, αλλά επειδή θέλω να είναι ξεκάθαρα κάποια πράγματα και να μη κάνουμε συζητήσεις στον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς λέει ο τίτλος, το θέμα είναι όντως οι αμοιβές.

 

Απλά εξέφρασα την προσωπική μου γνώμη:

Μία συζήτηση αποκλειστικά για τις αμοιβές, η οποία αγνοεί τον παραλογισμό του νομοσχεδίου φοβούμαι ότι θα είναι στείρα. Αντιθέτως πιστεύω ότι πρέπει να διατυπώσουμε μία συνολική πρόταση -ακόμη κι αν θεωρούμε ότι δεν θα τύχει θετικής αντιμετώπισης- η οποία θα εμπεριέχει και το θέμα των αμοιβών.

 

Προφανώς ο καθένας καταθέτει τις ιδέες - απόψεις του, ώστε να ξεκινήσει ένας διάλογος. Επιφυλάσσομαι κι εγώ να γράψω κάτι πιο συγκεκριμένο, μόλις αρχίσουν να πέφτουν ιδέες...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δουμε τον τελικο Νομο, η κουβεντα θα ειναι γενικη...

Αν δεν "κλειδωσουν" και τα απαιραιτητα "δικαιολογητικα", δεν μπορουμε να μιλαμε για αμοιβες...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, χρειάζεται μία συνολική κριτική και αντιπρόταση στο σχέδιο νόμου και όχι αποσπασματική κριτική, ή να αναλωνόμαστε μόνο σε κάποια τεχνικά ζητήματα.

Αλλά κι αν ξεκινήσουμε να κάνουμε κάποιες προτάσεις, υπάρχει συντονιστική ομάδα για το εγχείρημα; Υπάρχει χρονοδιάγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα δούμε τον τελικό νόμο θα είναι λίγο... αργά.

 

Αργά για αντιδράσεις αλλά όχι και για το καθορισμό αμοιβών...

Συμφωνώ ότι αν δεν έχουμε τα τελικά έντυπα και το νόμο, ψιλο-φιλοσοφούμε...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αυτό είναι το σχέδιο του νόμου. Μέσες άκρες αυτό θα στείλουν για ψήφιση.

Γι αυτό όποιος δεν το έχει ας μπει να το κατεβάσει από το site της Βουλής και ας αρχίσουμε τη συζήτηση ανά άρθρο.....

Όσον αφορά στους επαγγελματικούς μας συλλόγους τουλάχιστο ότι αφορά στους Π.Μ και στους Α.Τ.Μ θα σας πω αύριο περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είμαι και εκτός θέματος αλλά για περί αμοιβών λίγα τελικά γράφτηκαν.

οπότε παίρνω το θάρρος και να ρωτήσω....

 

οι Π.Μ. υπογράφουν "στατική επάρκεια" και μόνο αυτοί....

οι Α.Τ.Μ. τοπογραφικά και ίσως και οι Π.Μ.

 

την αποτύπωση την κάνουν όλοι...άρα και οι Π.Μ και οι Α.Τ.Μ.....

 

οι αρχιτέκτονες τι κάνουν?? απλά σας κοιτάνε?

 

τι θέλω να πώ....η κάθε ειδικότητα στο κομμάτι της και οι αρχιτέκτονες απο έξω?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.