Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Όμως και άλλοι συνάδελφοι αρχιτέκτονες απ' όσο ξέρω θα τις υπογράψουν για αυθαίρετα, οπότε βλέποντας και κάνοντας...

 

Αν αποφασισετε μεταξυ σας, ας τα υπογραφετε δεν τρεχει και τιποτα...

Αχχχχχ, τι να πω....

 

kiakos

Μα αν δεν εχουν ΟΑ, δεν εχουν και σχεδια....

Επισης για ΦΕΜ, ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ κτλ σου απαντησαν και οι συναδεφλοι, εχουμε απισης και την συμφωνη γνωμη λογιστων που συμμετεχουν στο φορουμ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν αποφασισετε μεταξυ σας, ας τα υπογραφετε δεν τρεχει και τιποτα...

Αχχχχχ, τι να πω....

 

Εγώ είπα τη γνωμη μου για το ποιός πρέπει να το υπογράφει....τώρα ποιός θα υπογράψει τι, είναι δική του απόφαση και ευθύνη...το 95% των μηχανικών θα τα υπογράφει πάντως ανεξαρτήτως ειδικότητας, αν δεν οριστεί σαφώς ποιός υπογράφει τι...

 

Και όπως αναφέρεται στη σελίδα http://www.oasp.gr/node/76 (έστω και για δημόσια κτίρια ):

 

Ο έλεγχος των κτιρίων γίνεται από διμελείς επιτροπές μηχανικών, εκ των οποίων ο ένας τουλάχιστον πρέπει να είναι Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός (απόφοιτος Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης), ενώ ο δεύτερος μπορεί να είναι Διπλωματούχος Μηχανικός (απόφοιτος Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης), κατά προτίμηση Αρχιτέκτων ή Αγρονόμος - Τοπογράφος Μηχανικός, ή Πτυχιούχος Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, κατεύθυνσης Δομικών Έργων ή Έργων Υποδομής. Επίσης, οι διμελείς επιτροπές μηχανικών μπορούν να αποτελούνται και από απόφοιτους μηχανικούς Στρατιωτικών Σχολών, οι οποίες ωστόσο επιτρέπεται να διενεργούν έλεγχο μόνο σε κτίρια της δικαιοδοσίας τους μετά από γραπτή επώνυμη εντολή της αρμόδιας στρατιωτικής αρχής.

Link to comment
Share on other sites

kiakos

Μα αν δεν εχουν ΟΑ, δεν εχουν και σχεδια....

Επισης για ΦΕΜ, ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ κτλ σου απαντησαν και οι συναδεφλοι...

 

Εγώ το ξέρω, συνάδελφοι όμως πιστεύουν ότι θα βάλουν το τοπογραφικό του συμβολαίου ή τα σχεδία που είχε κάνει κάποιος μηχανικός κάποτε, σε ακίνητα χωρίς άδεια.

 

για τα φορολογικά: υπάρχει πάντα είτε ΦΕΜ είτε παρακράτηση 20% αν πρόκειται για νομικό πρόσωπο και ανάλογα πάντα με το είδος της παρεχόμενης υπηρεσίες (είναι πολλές οι διαφοροποιήσεις και δεν είναι σκοπός μου να τις αναλύσω). Ο γενικός κανόνας είναι ότι δεν γίνεται να κόβεται ΑΠΥ και να μην προκαταβάλλεται/παρακρατείται φόρος.

 

ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ υπάρχει πάντα σε κάθε παρεχόμενη υπηρεσία ή εργολαβία που αφορά τεχνικό έργο. Εκτός και αν δουλεύεις υπεργολαβικά για τον ανάδοχο του έργου όπου είναι αυτός υπόχρεος. Τώρα το τι πληρώνεται στην πράξη είναι μια άλλη ιστορία και συνοψίζεται στις 1000 φορές που έχει συζητηθεί, δεν σημαίνει όμως ότι είναι και το νόμιμο.

 

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το συζητήσουμε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το συζητήσουμε άλλο

Συμφωνω..

Η κουβεντα αυτη στα αναλογα θεματα....

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτο το καινουργιο διαγραμμα καλυψης εχει καταλάβει κανείς αν θα ειναι με τους σημερινούς ορους δόμησης; η' θα ειναι με τους παλιους προσθετοντας απλως τα αυθαιρετα τετραγωνικά;

2. Οπότε αν υπογραφει δεύτερος μηχανικος το δελτίο τρωτότητας, δεν θα πρέπει να καταχωρηθεί (ο δευτερος μηχανικός) στην αρχική ηλεκτρονική δήλωση;

 

 

Ευχαριστώ architect _duth.

Ετσι νομιζω και εγω. Διαβάζοντας ομως ανάμεσα σε αρθρα καλυτερα να εχεις και μια δευτερη γνώμη. :???:

Link to comment
Share on other sites

Για την αποθήκη που είπες παραπάνω, πιστεύω ότι αν είναι αποθήκη - ΒΧ κατοικίας δε θα χρειάζεται η/μ σχέδιο. Εάν έχεις αποθήκη ως κτήριο μεμονωμένο, τότε ίσως να το χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ architect _duth.

 

Εχουμε καταληξει αν πρέπει να ελεγχουμε ολη την ιδιοκτησια του πελάτη η' αν πρέπει να ελέγχουμε μόνο οτι θελει (μπορεί) ο ιδιος να τακτοποιησει;

Σε οροφοδιαμερισμα με εξωτερικη του διαμερισματος παράβαση θα πρεπει να ελέγξουμε και το διαμερισμα και τον χωρο σταθμευσης και την αποθηκη; και φαντάζομαι και τον περιβαλλοντα χωρο απο την στιγμή που εχει ποσοστό σ' αυτόν;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι οικοδομήσιμο το οικόπεδο θέλεις Δ.Κ., που φυσικά αποτυπώνει την υπάρχουσα κατάσταση στο σύνολο της.

Επομένως, πρέπει να αποτυπωθούν όλα τα κτίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου ήρθε η εξής ερώτηση πάνω σε αυτό:

Δλδ σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο δεν θέλει ΔΚ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.