Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός Pm


deathlok

Recommended Posts

με το μάτι, πως αλλιώς...

έχω κάνει και το εξής, έχω μετρήσει περίμετρο κτιρίου από google

πάντως η μέχρι στιγμής εμπειρία μου, μου έχει δείξει ότι σε κτίρια προ ΚΘΚ, στο 99% των περιπτώσεων δεν υπάρχει υπερδιαστασιολόγηση

 

από την άλλη, όσο πιο καινούρια είναι τα κτίρια, τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις να βρεις τοπογραφικό, ενώ ακόμη και από το στέλεχος της αδείας συνήθως μπορεί να υπολογιστεί η περίμετρος κτιρίου

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το εμβαδόν Α στον τύπο υπολογισμού του Pgen, είναι αυτό που στη μελέτη θερμομόνωσης αναφέρεται ως "Ολική εξωτερική επιφάνεια οικοδομής";

Link to comment
Share on other sites

Αυτή περιλαμβάνει μόνο τις επιφάνειες που είναι σε επαφή με εξωτερικό περιβάλλον (αέρα)

 

Σ΄αυτή προσθέτεις : τις εξωτερικές επιφάνειες που εφάπτονται με άλλα κτήρια + επιφάνειες με ΜΘΧ + δώμα + πυλωτή (αν υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

Στη μελέτη που έχω νομίζω τα λαμβάνει υπόψη αυτά που αναφέρεις..

 

Ολική εξωτερική επιφάνεια οικοδομής = επιφάνεια εξωτερικών τοίχων + επιφάνεια ανοιγμάτων (παράθυρα-πόρτες) + επιφάνεια οροφής, στέγης, οροφής κάτω από μη θερμομονωθείσα στέγη + επιφάνεια δαπέδου + επιφάνεια οροφής PILOTIS + επιφάνεια τοίχων διαχωρισμού

 

(πρώτο μου ΠΕΑ είναι)

Link to comment
Share on other sites

Αν υπολογίσεις σωστά το A, έχεις ένα Um που μπορεί να διαφέρει πολύ από τα επιμέρους Ui καθώς και εκείνο το 2,5 (στο Pgen) αντί του τρόπου υπολογισμού που κάναμε παλιά σε μελέτες θέρμανσης (αερισμός, όροφοι, προσανατολισμοί) που νομίζω εκεί είναι μεγαλύτερο το λάθος.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει σχέδιο του ορόφου και να έχεις μετρήσει μόνο το διαμέρισμα που σε αφορά Ηλία οπότε υπάρχει πρόβλημα. Αν δεν έχει και οικ. αδ. άστα. Με βάση την περίμετρο και το ύψος συνήθως. Αν είναι τόσο παλιό και δεν έχεις στοιχεία χάνει ούτως ή άλλως πολύ και έχει και μεγάλες ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς τους ηλεκτρομηχανολογους συναδελφους....

 

Σε περιπτωση λεβητα κεντρικης θερμανσης οπου απαιτειται ελεγχος υπεδιαστασιολογησης λεβητα, το κουτι που λετε ειναι το θερμαινομενο περιβλημα, ετσι?

 

Εχω την εξης απορια. Σε τριπατη κατασκευη ημιυπογειου αποθηκων (εγιναν διαμερισματα) με ισογειο και οροφο διαμερισματων η μελετη θερμομονωσης περιλαμβανει ΚΑΙ το ημιυπογειο που μετετραπη σε διαμερισματα.

Παρολα ταυτα, εκτος αυτου, δεξια και αριστερα των διαμερισματων υπαρχουν δυο γκαραζ αυτοκινητων, εμφανως μη θερμαινομενα (δε βρισκω λογο να θερμαινονται) που ομως εχουν περιληφθει στη μελετη θερμομονωσης ως θερμομονωμενα...

 

Στον ελεγχο υπερδιαστασιολογησης του λεβητα θα μελετησω το θερμαινομενο περιβλημα η το θερμομονωμενο περιβλημα?

Και, θεωρωντας ορθοτερο να μελετησω το θερμαινομενο περιβλημα (θα λαβω υποψιν και τα κοινοχρηστα γιατι ειναι μικρο μεγεθος συγκριτικα με τη λοιπη κατασκευη), τους τοιχους των διαμερισματων που ειναι ομοροι με τα γκαραζ θα τους λαβω με το θερμομονωμενο συντελεστη υπερδιαστασιολογησης 0,95 που ειναι για κατηγορια Γ η για 3,50 που ειναι για αμονωτα? Αμονωτοι ειναι, καθως μονωθηκε ολως περιεργως και το περιβλημα των γκαραζ

 

Και κατι ακομα... Τα τμηματα του δαπεδου ανωθεν των γκαραζ που ειναι αμονωτα βασει μελετης θερμομονωσης αλλα προς ΜΘΧ θα τα λαβω επισης με το συντελεστη για μονωμενες κατασκευες η για αμονωτες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.