Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψευδής τεχνική έκθεση!


Recommended Posts

Θα ήθελα τη συμβουλή σας στο εξής θέμα. Η κατασκευαστική εταιρεία που συνεργάζομαι, εξωτερική συνεργάτης αν και δεν έχει σημασία, έχει αναλάβει ένα έργο στο οποίο της έγινε καταγγελία σύμβασης έργου. Αυτή η καταγγελία βασίστηκε σε ψευδή τεχνική έκθεση μιας τεχνολόγου μηχανικού, που μέχρι και πριν 10 μέρες δεν είχε σχέση με το έργο. Ολο το ζήτημα είναι πως έφτασε η ώρα ο ιδιοκτήτης να πληρώσει και σταμάτησε το έργο πριν την τοποθέτηση πλακιδίων. Ασχετα βέβαια με το τι θα γίνει στην τελική ευθεία, που και πως μπορώ να καταγγείλω, με αποδείξεις φυσικά τις οποίες έχω την μηχανικό για ανευθυνότητα και ψευδή τεχνική έκθεση? Παρένθεση, είναι ανηψιά του ιδιοκτήτη και την καταλαβαίνω από τη μία, αλλά με αυτή την κίνηση της 65 άτομε θα μείνουν απλήρωτα εν όψει των διακοπών.

Θα ήθελα να μην μείνουμε στο αν είναι όντως ψευδής η έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

πάτε δικαστικά

Σίγουρα θα γίνουν πραγματογνωμοσύνες ιδιωτών μηχανικών και ΤΕΕ

Και όπου καταλήξει το δικαστήριο-το έργο θα κολλήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα

Επιλέγεις λοιπόν και ακολουθείς ακόμη και τον συμβιβασμό

Link to comment
Share on other sites

το θέμα έχει το ποινικό μέρος (δικηγόρος) και το πειθαρχικό (ΤΕΕ)

ά ρε Χρύσα εσύ πάλι θα ξελασπώσεις?..! μπράβο για το κουράγιο σου

Link to comment
Share on other sites

xrysa1973

η διενέργεια πραγματογνωμοσύνης απο το ΤΕΕ ίσως είναι η καλύτερη λύση

 

 

Συμφωνώ και αυτό θα γίνει. Αλλά αυτό θα βοηθήσει μόνο την διαφορά μεταξύ εργολάβου και εργοδότη. Πως μπορώ να καταγγείλω τη μηχανικό όμως? Με μήνυση? Θέλω να υπάρξουν κυρώσεις γιατί αφενός βαρέθηκα τους αεριτζηδες πια (και τελευταία έχω μαγνήτη και τους τραβάω) και αφετέρου δεν μπορώ να δεχτώ οτι ελαφρα την καρδία θα μείνουν 65 άτομα απλήρωτα!!

 

το θέμα έχει το ποινικό μέρος (δικηγόρος) και το πειθαρχικό (ΤΕΕ)

ά ρε Χρύσα εσύ πάλι θα ξελασπώσεις?..! μπράβο για το κουράγιο σου

 

Κάποιο μαγνήτη, το είπα πριν, έχω καταπιεί μικρή και τραβάω τις απίθανες καταστάσεις. :D Η κοπελιά δεν είναι μηχανικός του έργου. Αυτός είναι σοβαρός άνθρωπος.

 

πάτε δικαστικά

Σίγουρα θα γίνουν πραγματογνωμοσύνες ιδιωτών μηχανικών και ΤΕΕ

Και όπου καταλήξει το δικαστήριο-το έργο θα κολλήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα

Επιλέγεις λοιπόν και ακολουθείς ακόμη και τον συμβιβασμό

 

Δικαστικά με τον εργοδότη? Αυτό θα το κάνει η εταιρεία. Ολα υπερ της είναι. Τη μηχανικό θέλω να κυνηγήσω εγώ προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Δικαστικά με τον εργοδότη? Αυτό θα το κάνει η εταιρεία. Ολα υπερ της είναι. Τη μηχανικό θέλω να κυνηγήσω εγώ προσωπικά.

 

 

Και πολυ καλα θα κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Μαρίκα ευχαριστώ για τη συμπαράσταση αλλά δεν ξέρω τον τρόπο. Είναι τεχνολόγος. Μήπως πρέπει να κάνω καταγγελία στο δικό της σύλλογο?

 

Θα προτιμουσα τα αστικά δικαστήρια. Συγκεκριμένα θα επαιρνα τηλ το δικηγόρο μου να με συμβουλεύσει. Θα ήθελα κάτι που να της κοινοποιηθεί άμεσα και της δώσει να καταλάβει οτι αυτο που εγραψε δεν ήταν εκθεση ιδεών αλλα εχει πρακτικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Της έχω ήδη απαντήσει με τεχνική έκθεση δική μου και την συμβούλεψα στον επίλογο να μην υπογράφει ότι του φανεί του Λωλοστεφανή. Μάλιστα από τη δική της τεχνική έκθεση οι φωτογραφίες επιβεβαιώνουν τα δικά μου λόγια. Με έβγαλε και από τον κόπο. Λεει για να καταλάβεις και ενώ φωτογραφίζει τις αναμονές από τον πίνακα στο κεφάλαιο που αναφέρεται στα ηλεκτρολογικά ότι λείπουν τα καλώδια από τα κουτιά διακλάδωσεων. Εντωμεταξύ το κτίριο είναι με 3Δ. Τα καλώδια μπήκαν πριν το σοβάντισμα. Αναφέρει παρακάτω ότι δεν έχουν μπει είδη υγιεινής, ενώ ακόμα δεν έχουν μπει πλακάκια γιατί ο ιδιοκτήτης δεν τα έχει διαλέξει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.