Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψευδής τεχνική έκθεση!


Recommended Posts

Βασικά ζητάει πως μπορεί να προστατευθεί από πραγματογνώμονα του ΤΕΕ που έκανε ψευδή πραγματογνωμοσύνη, και το ΤΕΕ που την θεώρησε.

Link to comment
Share on other sites

O KANA! Αλλά από εκεί που υπήρχαν ανα ~10' απάντησεις στο θέμα, ξαφνικά ακούγαμε τους γρύλλους. Μέχρι που απάντησες εσύ δηλαδή, ένας ΜΜ...

Link to comment
Share on other sites

Πριν από κάποιες ημέρες, συνάδελφος είχε δημοσιεύσει νομοθεσία που ανέφερε ότι αρμόδιο πειθαρχικό όργανο για υπομηχανικούς ή ΤΕ (δεν θυμάμαι τι από τα δυο-ήταν και από το '70 αν θυμάμαι καλά) είναι το ΤΕΕ, παρόλο που αυτοί δεν είναι μέλη του. Ψάξε λίγο, ίσως το βρεις.

 

 

Το εντόπισα. Πρόκειται για τον ιδρυτικό νόμο του ΤΕΕ, όπως αντικαταστάθηκαν άρθρα του από το Ν.Δ. 783/70.

Link to comment
Share on other sites

Stayros

 

έχω και γραπτή τεχνική έκθεση από πραγματογνώμονα Δικαστηρίου Π.Μ και από 2 ιδιώτες Π.Μ που βεβαιώνουν την κατασκευή του αντισ/κού αρμού για την παράλειψη του οποίου εγκαλούμαι.

(αυτόν που ο πραγμ/νας ΤΕΕ δεν τον είδε-ενώ φαίνεται σε όλες τις φώτο του έργου-ακόμη και σ' αυτές που ο ίδιος επισυνάπτει στην έκθεσή του-και είναι και πολύ εύκολο να το διαπιστώσει κάποιος –με τοπική καθαίρεση του σοβά της πρόσοψης)

 

τί να κάνω, πώς να προχωρήσω;

 

Xrysa

 

Θέλω να πω με τα παραπάνω ότι η περίπτωσή μου είναι αυταπόδεικτη οποτεδήποτε χρονικά

Ενώ η δική σου;

Δεν γνωρίζω τι επικαλείσαι ως ψευδές της αντιδίκου σου μηχανικού και αν αποδεικνύεται το ίδιο εύκολα χρονικά

π.χ ανέφερες ότι βεβαιώνει ότι δεν μπήκαν τα καλώδια της ηλ εγκατάστασης ενώ η κατασκευή είναι 3Δ. Σημαίνει τίποτα αυτό; πως βεβαιώνεται χρονικά; Ποιος μου λέει εμένα ότι δεν έγινε παράλειψη ή χονδρή βλακεία κτλ Ποιος μου λέει ότι δεν μπήκαν μετά όταν ήδη πέρασαν 10 ημ όπως λες

επίσης αναφέρεις ότι βεβαιώνει ότι δεν μπήκαν τα είδη υγιεινής. Ε και;

Αν η τεχνική έκθεση έχει σκοπό να περιγράψει το στάδιο εργασιών στο οποίο βρίσκεται το έργο δεν έπρεπε να το γράψει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω νομικές γνώσεις να σε βοηθήσω επ' ακριβώς. Η έκθεση του πραγματογνώμονα ΠΜ από το δικαστήριο και των υπολοίπων δε σε καλύπτουν; Ρώτα το δικηγόρο σου αν η έκθεση του δήθεν πραγματογνώμονα υπερισχύει από τις δικές σου, και αν ναι δες αν μπορείς να κινηθείς εναντίων του νομικά, ζητώντας να αναβληθεί η δίκη μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση.

 

Εκεί φυσικά θα ζητήσεις μαρτυρία ΠΜ από ΕΕΤΕΜ ή εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

 

Σε κάποιο σημείο αναφέρει ότι υπάρχουνε email και φαξ με ημερομηνίες .

Από αυτά κατά την γνώμη σου πιστεύεις ότι δεν μπορούν να βγάλουν μια άκρη ?

 

η οποία παρουσιάστηκε από την ιδιοκτήτρια πριν λίγο καιρό ως διακοσμήτρια και συντονιστρια του έργου.

 

Εφόσον παρουσιάστηκε ως συντονίστρια του έργο δεν όφειλε να ενημερώσει και για τις όποιες καθυστερήσεις του έργου μέσα από αυτά τα email και τα φαξ ?

Link to comment
Share on other sites

Stayros

Τα δικαστήρια είναι θέατρο με πρωταγωνιστές, ηθοποιούς και και και

Δεν τα συμπάθησα ποτέ μου

Δεν ξέρω αν θα φτάσω εκεί ακόμη και με πασιφανή δεδομένα παρά το ότι η οικονομική μου επιβάρυνση ήταν πολύ μεγάλη μέχρι εδώ, χωρίς τελεσιδικία της υπόθεσής μου

 

για του λόγου του αληθές δες στην «κουβέντα» όταν εγκριθεί- «παράξενες αποφάσεις δικαστηρίων κλπ υπηρεσιών»

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=335075&postcount=1

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξέφυγε λίγο το θέμα...έχω να πω το εξής. Η ψευδής τεχνική έκθεση φαίνεται από τις δικές της φωτογραφίες, όχι από δικές μου. Η αυτοψία από τη μηχανικό έγινε Κυριακή 6:00 το απόγευμα και τη Δευτέρα το πρωί κοινοποίησαν στην εταιρεία σταμάτημα εργασιών. Εκανα αναφορά στα ηλεκτρολογικά γιατί εκεί είναι το πιο ολοφάνερο ότι λεει ψέματα από τις δικές της φωτογραφίες. Άλλο παράδειγμα για να καταλάβετε...απόσπασμα από τη δική μου τεχνική έκθεση.... "η τοποθέτηση πλακιδίων θα έπρεπε να ξεκινήσει την 1/7/2011 και αυτή την ημέρα ήταν προγραμματισμένη. Ωστόσο μόλις την 25/7/2011 κάνατε την επιλογή των πλακιδίων..." και αυτό φυσικά φαίνεται από το φαξ που έστειλε η μηχανικός.

Δηλαδή με δυο λόγια ενώ η ίδια καθυστερούσε το έργο, 24 μέρες είναι μόνο στα πλακάκια και ανάλογη καθυστέρηση υπάρχει σε όλες τις εργασίες, στην τεχνική της έκθεση και στην καταγγελία σύμβασης έργου δεν αναφέρεται πουθενα. Δεν είναι το πρόβλημα μου πως θα το αποδείξω. Αυτό είναι εύκολο, έχω όλα τα φαξ και τα mails. Η τεχνική έκθεση δεν περιγράφει την κατάσταση του έργου την ημέρα της αυτοψίας, είναι αγόρευση εισαγγελέα. Αν ήταν μόνο περιγραφή δεν θα το έκανα θέμα. Ολα ήταν προμελετημένες κινήσεις που θα αποδειχτούν δικαστικά και η ιδιοκτήτρια θα πρέπει να πληρώσει τελικά. Μετά από χρόνια βέβαια. Εμένα βέβαια μου την έχει δώσει με τη μηχανικό, δεν μου επιτρέπουν η συνειδησή μου για τα 65 άτομα που θα μείνουν απλήρωτα και τα χρόνια "καθαρών" συνεργασιών που έχω, να την αφήσω ατιμώρητη.

Link to comment
Share on other sites

.... Εμένα βέβαια μου την έχει δώσει με τη μηχανικό, δεν μου επιτρέπουν η συνειδησή μου για τα 65 άτομα που θα μείνουν απλήρωτα και τα χρόνια "καθαρών" συνεργασιών που έχω, να την αφήσω ατιμώρητη.

 

Δεν πρόκειται να τιμωρηθεί από κανέναν. Μη χολοσκάς άδικα... Άσε τους δικηγόρους να το βγάλουν πέρα και κοίτα την ψυχική σου υγεία καλύτερα.

:smile:

Τέτοιες περιπτώσεις είναι συχνές στα έργα, και ο κάθε επιχειρηματίας / εργολάβος κλπ. πρέπει να το γνωρίζει και να λαμβάνει υπόψη του αντίστοιχες περιπτώσεις στον προϋπολογισμό του κάθε έργου...

 

Εδώ υπάρχουν παραδείγματα κατασκευαστικών εταιρειών που αρνήθηκαν να πληρώσουν υπεργολάβους σε άσχετα μεταξύ τους έργα την ίδια περίοδο επικαλούμενοι αποκλίσεις από τις συμβάσεις....

 

Αυτά στα γράφω έχοντας εμπειρία από πραγματογνωμοσύνες που μου ανέθεσε και το ΤΕΕ, και τα δικαστήρια κλπ.. Άστα.... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.