Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

To πρόγραμμα αυτό είναι "εξέλιξη" του EPA-NR

 

Αντιγράφω από το help του

 

"Το σύστημα εκπομπής υποδεικνύει τα τερματικά συστήματα εκπομπής ψύξης ή θέρμανσης (καλοριφέρ, υποδαπέδια θέρμανση, ψυχόμενη οροφή, κτλ.) στις διάφορες ζώνες του κτιρίου. Το σύστημα εκπομπής μπορεί να κατανέμεται μεταξύ διαφορετικών ζωνών.

Σε αυτόν τον πίνακα ορίζονται τα τερματικά συστήματα εκπομπής θερμότητας (εκτός ΚΚΜ) που τροφοδοτούνται από το παρόν σύστημα παραγωγής θερμότητας.

 

Απόδοση - Η απόδοση δεικνύει τις μέσες ετήσιες απώλειες από τα τερματικά συστήματα εκπομπής θερμότητας. Όταν η ζώνη καλύπτει την απαιτούμενη ενέργεια για θέρμανση μόνο μέσω των ΚΚΜ τότε ο συντελεστής απόδοσης είναι μηδενικός (0). "

 

 

Συνεπώς εδώ αντίστροφα από τα "συνήθη" με 0 ορίζουμε τις απώλειες.. :)

 

Είναι καθαρά προγραμματιστικό το θέμα

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργεί το πρόγραμμα.

Η σύνδεση που λέω μπορεί να είναι έμεση. Μια υπόθεση κάνω. Αυτό που σίγουρα αλλάζει είναι το ότι το κτίριο αναφοράς ενώ σε κανονικές περιπτώσεις έχει τον δικό σου β.α., στο σύστημα με ΚΚΜ έχει την τιμή 0,93. Πιθανόν να υπάρχουν και κάποιες διαφοροποιήσεις και με τις απώλειες δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, οπότε με βάση την προαναφερθείσα ερωταπάντηση από τα FAQ's του ΤΕΕ και σε σχέση με τα προηγούμενα μηνύματα, να συμπεράνω ότι και ένα ενεργειακό τζάκι με αεραγωγούς, το αντιμετωπίζουμε σαν ΚΚΜ;

Για δείτε λίγο αυτό το θέμα: Ενεργειακό τζάκι : β.α. δικτύου & τερματικών.

 

Κι αν αύριο κατεβάσουν την ανάρτηση αυτή από τα FAQs ή πουν "συγγνώμη κάναμε λάθος";

Link to comment
Share on other sites

όπως έχω αναφέρει εκεί : Ενεργειακό τζάκι : β.α. δικτύου & τερματικών. Πάνο πάντως, εγώ πιστεύω ότι δεν βάζεις (κλικάρεις) αεραγωγούς ,καθότι αυτοι αφορούν ΚΚΜ , και β.α τερματικών μονάδων για ενεργειακά τζάκια, σόμπες pellet κλπ ασχέτως τών αεραγωγών παίρνεις από πιν4.12 ώς άμεσης απόδοσης 90-70C όπως λεει η 4.4.2

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα.

Για να δούμε αν κατάλαβα καλά:

Βασική προϋπόθεση είναι να έχω ένα σύστημα που δίνει μόνο σε αεραγωγούς και σε στόμια και νωπό αέρα που προσάγεται 100% ή σε ένα ποσοστό στο χώρο μέσω αεραγωγών.

Αν έχω:

έναν αερολέβητα με ανεμιστήρα 2000 m3/h (τυχαία νούμερα) που παίρνει νωπό, τον ζεσταίνει και τον ρίχνει στον χώρο μέσω αεραγωγών και στομίων

μία καναλάτη αντλία θερμότητας που παίρνει ένα ποσό νωπού 1000 m3/h, τον ψύχει και τον ρίχνει στον χώρο μέσω αεραγωγών και στομίων

 

και οι ανάγκες σε νωπό σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ1 είναι 3000 m3/h τότε:

στην καρτέλα του μηχανικού αερισμού βάζω τρεις σειρές...................................................................................................

.........................................

Και συμπληρώνουμε οπωσδήποτε στις τερματικές μονάδες την περιγραφή «Στόμια (ΜΟΝΟ για ΚΚΜ)» βάζοντας β.α.=0

Προσοχή! για να <<καταλάβει>> το πρόγραμμα θα πρέπει να μπει και .. Στόμια (ΜΟΝΟ για ΚΚΜ).. στην περιγραφή ΚΑΙ στον βαθμό απόδοσης 0.

Και στη καρτέλα της θέρμανσης, με βάση το παραπάνω παράδειγμα, τι συμπληρώνεις σε όλα τα υπόλοιπα, εκτός από το δίκτυο για το οποίο ήδη είπες τι θα έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την περίπτωση Πάνο. Αν έχεις ανακυκλοφορία, εναλλάκτη κλπ συμπληρώνεις ανάλογα.

Αν και απ ότι βλέπω το και <<Στόμια..>> και β.α.=0 δε λειτουργεί.

Σκέτο β.α.=0 αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα ερωτηση και σε αλλο θεμα αλλα δεν πηρα απαντηση και το μεταφερω εδω...

Διευκρινίζω ότι ειναι ερώτηση απο μη μηχανολογο. Με συγχωρειτε αν φανει κουτη αλλα ...

 

1. Σε καταστημα εστιατοριο που πηγα είδα ότι ψυχεται και θερμαινεται απο ΚΚΜ (οπως τα περισσοτερα).

Δεν υπάρχει αλλο συστημα για θερμανση και ψυξη οπότε εγώ τι σύστημα θα δηλωσω για θερμανση και τι συστημα για ψυξη ?

Τι ισχύος? Β.α ?

 

Διαβασα την εξης απαντηση σε αλλο θεμα: "Οι καρτέλες θέρμανσης και ψύξης πρέπει να είναι συμπληρωμένες. Ετσι κι αλλιώς δε θα σου βγάλει αποτελέσματα.

Το ότι έχεις ΚΚΜ και συμπληρώνεις την αντίστοιχη καρτέλα δε σημαίνει ότι ξεμπερδεύεις με θέρμανση-ψύξη. Εκεί ορίζεις πως γίνεται η διαχείρηση του αέρα.

Στη θέρμανση θα ορίσεις πως παράγεται το θερμικό φορτίο (π.χ. λέβητας) και πως μεταφέρεται στην ΚΚΜ. Αντίστοιχα πως παράγεται το ψυκτικό φορτίο (ψύκτης). Και βέβαια πως μεταφέρονται αυτά τα φορτία.

Περισσότερα στοιχεία θα βρεις στην ΤΟΤΕΕ1." ( απαντηση απο hcamp)

 

όμως δεν καταλαβαινω αν στη καρτελα θερμανσης και στη καρτελα ψυξης θα πρεπει να ορισω ενα υποθετικο συστημα ,ε υποθετικη ισχυ και υποθετικο β.α ...

 

Φοβαμαι οτι κατι εχω καταλαβει λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.