Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέοι όροι δόμησης στους μικρούς οικισμούς <2000 κατ.


Recommended Posts

Δηλαδή και σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων με παλιότερο ΦΕΚ Έγκριση του Σχεδίου Χωρικής Οικιστικής Οργάνωσης Ανοικτής Πόλης (ΣΧΟΟΑΠ) ισχύει το νέο ΦΕΚ και τελικά το υπόγειο πρέπει να είναι σε όλες τις περιπτώσεις στο φυσικό έδαφος και όχι στο +1,50 ?

Αυτό είναι κάτι που με πρώτη ανάγνωση μπερδεύει, μόνο στην συγκεκριμένη περίπτωση που περιγράφει το εδάφιο (δηλαδή σε κλίση οικοπέδου >15%) το υπόγειο πρέπει να είναι εξολοκλήρου κάτω από το φυσικό. Δεν απαγορεύεται τίποτα από αυτά που γνωρίζαμε σε περιπτώσεις <15% κλίσης οικοπέδου.

 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι πως καθορίζεται η κλίση ενός οικοπέδου. Ορισμό θέλω, πως θα ξέρω αν είμαι 15% ή όχι; (μέσος όρος πλευρών; μέγιστη υπάρχουσα κλίση σε όριο; τι απ'όλα; )

Edited by petsagouris
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια η πολεοδομια της περιοχης μου μου ζηταει το υπογειο να ειναι περασια με το φυσικο εδαφος.

Εγω τους λεω δεν γινεται γιατι το ισογειο πρεπει να ειναι λιγο υπερυψωμενο για να μην πλημμυρισει σε περιπτωση καταιγιδας.

Το υπογειο το ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ στο συντελεστη δομησης.

Κατευθυνομαι........ σε λυση πλακας υπογειου τυπου σαντουιτς με ψευδοροφη υπογειου περασια με το φυσικο εδαφος. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ? Θα γελαει ο κοσμος....

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια η πολεοδομια της περιοχης μου μου ζηταει το υπογειο να ειναι περασια με το φυσικο εδαφος.

Εγω τους λεω δεν γινεται γιατι το ισογειο πρεπει να ειναι λιγο υπερυψωμενο για να μην πλημμυρισει σε περιπτωση καταιγιδας.

Το υπογειο το ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ στο συντελεστη δομησης.

Κατευθυνομαι........ σε λυση πλακας υπογειου τυπου σαντουιτς με ψευδοροφη υπογειου περασια με το φυσικο εδαφος. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ? Θα γελαει ο κοσμος....

 

Εχεις μετρήσει το υπόγειο στο σ.δ και σου λένε να είναι περασιά με το φυσ. εδαφ ? Εχεις κανένα γενόσημο για να πάρεις?

Edited by αστέριος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον ορισμό του γοκ 85 "υπόγειο είναι ο όροφος ή τμήμα ορόφου του οποίου η οροφή βρίσκεται έως και 1.50 μέτρο ψηλότερα από την οριστική στάθμη του εδάφους." Οπότε, ίσως κατά τη γνώμη του υπαλλήλου της πολεοδομίας, το γεγονός ότι ο χώρος δεν πληροί τις προυποθέσεις στο να μη μετρήσει στο συντελεστή δόμησης, δεν αναιρεί την υποχρέωση της στάθμης οροφής του να είναι χαμηλότερα ή στην ίδια στάθμη με το φυσικό έδαφος σε κάθε σημείο του.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια η πολεοδομια της περιοχης μου μου ζηταει το υπογειο να ειναι περασια με το φυσικο εδαφος.

Εγω τους λεω δεν γινεται γιατι το ισογειο πρεπει να ειναι λιγο υπερυψωμενο για να μην πλημμυρισει σε περιπτωση καταιγιδας.

Το υπογειο το ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ στο συντελεστη δομησης.

Κατευθυνομαι........ σε λυση πλακας υπογειου τυπου σαντουιτς με ψευδοροφη υπογειου περασια με το φυσικο εδαφος. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ? Θα γελαει ο κοσμος....

 

Ο κόσμος θα γελαει έτσι και αλλιώς

Πάντως αν έχεις κλίση >15% καλά σου λέει.

 

Επίσης πάντα θα κοιτάς άσχετα με την κλίση, τα 7.5 ύψος να ειναι από το Φ.Ε

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν σου επιτρέπει το υπόγειο να είναι 1.50μ από το έδαφος;Έχεις κλίση εδάφους μεγαλύτερη απο 15%;Μόνο τότε θα έπρεπε το υπόγειο να είναι κάτω από το έδαφος μόνο αν δεν ήθελες να μετρήσει στο σ.δ.Αφού το μετράς και 2 μέτρα να προεξέχει δεν υπάρχει θέμα (αρκεί να μην υπερβαίνεις τα συνολικό ύψος κτιρίου βέβαια).

θα μας τρελανουν εντελώς;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον ορισμό του γοκ 85 "υπόγειο είναι ο όροφος ή τμήμα ορόφου του οποίου η οροφή βρίσκεται έως και 1.50 μέτρο ψηλότερα από την οριστική στάθμη του εδάφους." Οπότε, ίσως κατά τη γνώμη του υπαλλήλου της πολεοδομίας, το γεγονός ότι ο χώρος δεν πληροί τις προυποθέσεις στο να μη μετρήσει στο συντελεστή δόμησης, δεν αναιρεί την υποχρέωση της στάθμης οροφής του να είναι χαμηλότερα ή στην ίδια στάθμη με το φυσικό έδαφος σε κάθε σημείο του.

 

Αρα φτιαχνω πλακα σαντουιτς.... αναγκαστικα.... για να μην πλημμυρισει το ισογειο .... που θα ειναι περασια με το φυσικο εδαφος.... σε περιπτωση καταιγιδας.... ΕΛΕΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Το οικοπεδο μου εχει κλιση 0.... Ειναι τελειως επιπεδο.

 

Περίπτωση 4 β.

 

β. Όταν η κλίση του γηπέδου είναι μεγαλύτερη από 15%, το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος του πρώτου κτηρίου που εμφανίζει όψη προς το δρόμο στα ανωφερή (ανηφορικά) οικόπεδα - στο ανάντι του δρόμου - ορίζεται ως εξής:

- όταν το κτήριο τοποθετείται στο όριο του γηπέδου με το δρόμο επιτρέπεται ύψος μέχρι 7,5 μέτρα.

- όταν αυτό τοποθετείται καθ' υποχώρηση σε απόσταση έως 20 μέτρα από το όριο του γηπέδου με τον δρόμο επιτρέπεται το ύψος του να είναι μέχρι 4,5 μέτρα από το πέριξ φυσικό έδαφος.

- όταν αυτό τοποθετείται σε απόσταση μεγαλύτερη των 20 μέτρων από το όριο του γηπέδου με το δρόμο επιτρέπεται να έχει ύψος μέχρι 7,5 μέτρα.

Όταν η κλίση του γηπέδου είναι μεγαλύτερη από 15% και βρίσκεται στην κατωφέρεια - κατάντι- του δρόμου η προβολή του κτηρίου πάνω από τη στάθμη του δρόμου δεν δύναται να υπερβαίνει τα 4,50 μέτρα.

Σε γήπεδα που βρίσκονται στην κατωφέρεια - κατάντι - του δρόμου, όταν η φυσική στάθμη του γηπέδου στο όριο του δρόμου βρίσκεται χαμηλότερα των 3,00 μέτρων από τη στάθμη του δρόμου, η προβολή του κτιρίου πάνω από τη στάθμη του δρόμου δεν δύναται να υπερβαίνει τα 3,00 μέτρα.

Σε κάθε περίπτωση (υποθέτω ότι εννοεί από τις παραπάνω του ίδιου άρθρου) , η στάθμη οροφής τυχόν υπογείου ορόφου δε δύναται να υπερβαίνει σε κανένα σημείο τη στάθμη του φυσικού εδάφους περιμετρικά της κατασκευής".

 

Από τη διατύπωση του άρθρου θεωρώ πως αναφέρεται μόνο στην περίπτωση κατά την οποία το οικόπεδο έχει κλίση μεγαλύτερη του 15%.και στην περίπτωση που έχω επισημάνει με bold. Τότε ισχύει η διάταξη για τα υπόγεια.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνοψιζω:

 

Το οικοπεδο μου ειναι επιπεδο. Το εργο ειναι ανεγερση ισογειας οικιας με τμημα υπογειου (εντος περιγραμματος). Το ισογειο το εχω σηκωσει 60cm για να παρει φως το σπιτι, να αναδειχθει, αλλα και να προστατευτει απο πλημμυρα.

 

Η αδεια μου δεν προχωρα γιατι η Πολεοδομια ζητα το υπογειο να ειναι περασια με το φυσικο εδαφος (η προισταμενη πολεοδομιας ειναι ανενδοτη, δηλωνει οτι ο νομος ειναι σαφης). Εγω τους λεω οτι ειναι γελοιο το ισογειο / υπογειο να ειναι περασια με το φυσικο εδαφος λογω βροχης. Προτεινα να το βαλουμε το υπογειο στο συντελεστη δομησης να τελειωνουμε. Δεν αρκει.

 

Η αδεια προς το παρον ειναι παγωμενη και η μονη λυση που βρισκω ειναι η πλακα σαντουιτς πανω απο το υπογειο.... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.