Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα - Φάσεις νόμου Τρίτση


margaritta

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον έχει "προσωρινή εξαίρεση από κατεδάφιση" και για να πάρει "οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση" πρέπει να ολοκληρωθεί και η φάση γ' (αν έχει μπει σε σχέδιο).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι.θα ηθελα την αποψη σας στο εξης θεμα.εχω α οροφο εντος σχεδιου που εχει τακτοποιηθει με νομο τριτση μεχρι Β φαση.θελει να κανει εργασιες τωρα εσωτερικα(ενιαιο σαλονι κουζινα,αλλαγη θεσης λουτρου).εγω σκεφτηκα με 48ωρη μπορει να προχωρησει στις εργασιες γρηγορα και οικονομικα.το θεμα ειναι οτι επειδη θα αλλαξουν θεση κουζινα μπανιο απο τα σχεδια του μηχανικου που ειχε κανει την τακτοποιηση με τον 1337 θα εχουν προβλημα μελλοντικα με την Γ φαση που απο οτι καταλαβαινω αναγκαστικα καποια στιγμη θα πρεπει να γινει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μάλλον έχει "προσωρινή εξαίρεση από κατεδάφιση" και για να πάρει "οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση" πρέπει να ολοκληρωθεί και η φάση γ' (αν έχει μπει σε σχέδιο).

εκτοσ σχεδιου (ειναι ακομη εκτοσ σχεδιου) εχει γινει η Α και Β φαση προβλεπεται να γινει και η Γ φαση;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

συνεβει αυτο και μου δωσαν και Γ φαση............και μου επιβαλαν προστιμο για το τμημα που παραβιαζει τισ πλαγιεσ αποστασεισ......................

- αρχικα κατα την διαδικασια για την Γ φαση επρεπε να ελεγξουν εαν παραβιαζει η οχι πλαγιεσ αποστασεις...................γινεται ελεγχος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

- εαν ενταχθω στο ν.4178/13 μπορει να διαγραφουν τα προστιμα;;;;;;;;;;;;;;;;;...............και πωσ θα το δηλωσω;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συναδελφοι καλησπέρα.

Μια απορια: εχω οικόπεδο που με τους σημερινούς όρους δόμησης χτιζει 100τ.μ.,

έχει κάνει αυθαίρετα 200τ.μ. (το 1983) αλλά τα έχει εξαιρέσει με την Γ φάση (1996).

Μετά (το 1985) έκανε άλλα 100τ.μ. αυθαίρετα.

εγώ με πια τετραγωνικά θα κάνω έλεγχο για τις υπερβάσεις για την κατηγορία & για το πρόστιμο. 

Α) θα θεωρήσω νόμιμα 100τ.μ. και θα ελέξω τις υπερβάσεις ή

β) θα θεωρήσω νόμιμα τα 200τ.μ. και θα ελέξω τις υπερβάσεις.

Edited by akis4
Link to comment
Share on other sites

Το 1996 προβαίνει σε οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση (γ φάση για 200 τ.μ), όσα προφανώς είχε δηλώσει το 1983 με το ν.1337.

Μας λες ότι τα 100 τ.μ, αυθαίρετα, κατασκευάστηκαν μετά το 1985. 

Να υποθέσω με ψευδή στοιχεία έγινε η οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση, αφού τα επιπλέον τ.μ δεν εμφανίστηκαν πουθενά?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο αρχιζω και υποψιαζομαι, (μαλλον βγαινει ακυρη η δηλωση).

αλλα εστω οτι σαν 'καλος' μηχανικος δειξω α/φ του 1996 για τα αυθαιρετα μετα το 1983, για να ειμαστε συμφωνοι με την οριστικη εξαιρεση(του 1996)

στην δευτερη περιπτωση με ποια μεγεθη ελέγχω, ως νομιμα τα 100 σημερινα ή τα 200 του 83.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει "προσωρινή εξαίρεση από κατεδάφιση" και για να πάρει "οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση" πρέπει να ολοκληρωθεί και η φάση γ' (αν έχει μπει σε σχέδιο).

δηλαδη αν δεν μ πει στο σχεδιο πολεως  .....ισως ποτε....... την εκατσα? Δεν μπορω να δηλωσω με 4178?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.