Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα - Φάσεις νόμου Τρίτση


margaritta

Recommended Posts

H ολοκλήρωση της α' και β' φάσης του 1337/1983 ΔΕΝ αποτελεί οικοδομική άδεια!

και γι' αυτό στις προσθήκες που έχουν εξαίρεση από κατεδάφιση με 1337/83 γίνεται νομιμοποίηση και μετά προσθήκη (οτι νομιμοποιείται βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω ένα αυθαίρετο που έχει ολοκληρωθεί (α κ β ) φάση του 1337/83

Στο τοπογραφικό που δόθηκε στην β φάση απ το μηχανικό δεν δείχνει βεράντα 40τ.μ στην κάτοψη όμως την δείχνει σε λιωμένη κατασκευή 84 τμ ( υπερβαίνει κ την κάλυψη )και δεν δείχνει την απόσταση από τα όρια που είναι 1,90 ενώ στην άδεια του νέου κτιρίου που έγινε εκ των ύστερων τη δείχνει 2,5.

 

Θέλω να προχωρήσω στην 3 φάση

Μου ζήτησαν

1.ΑΙΤΗΣΗ

2.ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ(ενώ έχουν υποβληθεί στη β φάση)

3.ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ

5.2 σειρές ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ (ενώ έχουν υποβληθεί στη β φάση)

6. ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΤΟΧΗΣ (ενώ έχουν υποβληθεί στη β φάση)

8. ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΛΥΨΗΣ

Μετά τα παραπάνω βγαίνει απόφαση Νομάρχη.

 

Ποια η καλύτερη λύση να προχωρήσω???

Edited by Manolis gon
μεγενθυση
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξαναείδα το φάκελο σήμερα. Έχω ολα τα έγγραφα που περιγράφει ο Κonstantinos_0711 αλλά κανένα δεν είναι σφραγισμένο και πρωτοκολλημένο εκτός από την ΥΔ του ιδιοκτήτη. Υπάρχει αναλυτικός υπολογισμό της ειδικής εισφοράς από το μηχανικο μη μηχανογραφημένο. Αποδεικτικά καταθέσεων υπάρχουν.

Σύμφωνα με την υπάλληλο της πολεοδομίας εφόσον υπάρχει φάκελος με σχέδια, υπάρχει Β΄Φαση.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το υπάρχει Β΄Φάση και έχει ολοκληρωθεί η Β΄Φάση είναι το ιδιο;

Θεωρώ και εγώ πως έχεις κάνει την Β' φάση κανονικά.

Δεν θα ήταν δυνατόν να πληρώσεις πρόστιμο χωρίς Β' φάση (το παράβολο το πλήρωνες στην Α' φάση και πρόστιμα στην Β' και Γ' φάση).

Συμφωνώ απολύτως με την υπάλληλο της πολεοδομίας.

 

 

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι πως η κατάσταση ήταν φλου. Κι εμένα υπάλληλος πολεοδομίας με διαβεβαίωσε πως εφόσον υπάρχει φάκελος στην πολεοδομία, τότε έχει κάνει Β' φάση. Όμως από πού προκύπτει πως έχει πληρώσει όλο το το πρόστιμο, εφόσον δεν υπάρχουν αποδεικτικά πληρωμής στο φάκελο? Απαιτούνταν αυτό για να ολοκληρωθεί η β' φάση?

 

Και ρωτώ: αρκεί απλά μια δήλωση με σφραγίδα ''ΔΗΛΩΣΗ Ν.1337/83 άρθρου 15 παρ.4 .................................... αρ. ΙΙ / ........... / .... . ..... . 1983 '' για να θεωρήσουμε πως εξαιρέθηκε της κατεδάφισης?και άρα νομιμοποιήθηκε? Μπορούμε να στηριχτούμε μόνο σ' αυτό και να δώσουμε βεβαίωση για μεταβίβαση????

Στον φάκελο δεν υπάρχουν πληρωμές ούτε εξαίρεση έστω προσωρινή από κατεδάφιση, αλλά μόνο η ανωτέρω δήλωση το '83, σχέδια μηχανικού χωρίς ημερομηνία, δήλωση αντοχής και τεχνική έκθεση μηχανικού (του άρθρ.15, παρ.5 Ν.1337/83) με τον υπολογισμό της συμβατικής αξίας το '85 παρακαλώ! όπου από τον υπολογισμό αφαιρεί 10.000 δρχ. (υποθέτω το παράβολο). Επίσης το '85 υπάρχει δήλωση μηχανικού ότι τα στοιχεία είναι απόλυτα ακριβή και στην πίσω όψη ο ιδιοκτήτης δηλώνει υπεύθυνα ότι είναι το μοναδικό σπίτι που έχει στην ιδιοκτησία του και το οποίο θα νομιμοποιήσει! Το '83 έκανε τη δήλωση, το '85 δηλώνει πως θα νομιμοποιήσει :shock: -τέλως πάντων (όλα αυτά με μεγαρόσημα-χαρτόσημα-σκ@τόσημα ή όπως τα λένε)

Κατά τα άλλα .................. ''εφόσον υπάρχει φάκελος με σχέδια, υπάρχει Β΄Φαση''.

 

:confused:Για να θεωρείται μη κατεδαφιστέο(προσωρινά)-Β' φάση Τρίτση- και άρα νόμιμο και μεταβιβάσιμο, αρκεί η σφραγίδα με τη δήλωση του Ν.1337/83 με α/α , σχέδια που συνοδεύουν τη δήλωση, και έστω το παράβολο κι ας είναι μικρότερο της συμβατικής αξίας? ή αρκεί που υπάρχει φάκελος στην πολεοδομία? ;)

Καλησπέρα.

 

Έχω περίπτωση ανάλογη με του Robin. Στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης, οικοδομή εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια του 77, χρόνο αποπεράτωσης το 80, ο μηχανικός που ήταν και ιδιοκτήτης έφαγε 3 τετραγωνικά από το μπαλκόνι υπέρ της κουζίνας, στη φάση της κατασκευής. Το δήλωσε με το Ν1337/83, έκανε όλη τη χαρτούρα, πλήρωσε και το παράβολο, το οποίο κάλυπτε και το πρόστιμο, και ξέχασε την όλη ιστορία.

 

Ερχόμαστε στο σήμερα. Συνταξιούχος πλέον, έρχεται σε εμένα για υπόθεση άλλου αυθαιρέτου, αλλά μου λέει, δε ρίχνεις και μια ματιά τι γίνεται με κείνο το μπαλκόνι που έκλεισα και μετά πλήρωσα πρόστιμο το 83. Καλά λέω και γω ο ανυποψίαστος νέος.

 

Λοιπόν, στην πολεοδομία (σόρρυ, υπηρεσία δόμησης) βρέθηκε ο φάκελος ο οποίος έχει μέσα όλα τα δικαιολογητικά, σχέδια, δηλώσεις, τεχνική έκθεση που περιλαμβάνει μη μηχανογραφημένο υπολογισμό κόστους και αποδείξεις πληρωμής που αφορούν την Α' και Β' φάση του νόμου Τρίτση. Δεν υπάρχει όμως πουθενά καμία σφραγίδα που να λέει για προσωρινή ή οριστική εξαίρεση κατεδάφισης, μόνο σφραγίδα με αριθμό πρωτοκόλλου.

 

Και αναρωτιέμαι: Μήπως για "μικροαυθαιρεσίες" σε εντός σχεδίου με ΟΑ, αυτά αρκούν; Αν όχι, μπορεί να γίνει κάτι τώρα, ή πρέπει να πάει με τον Ν4014/11; Αν ναι, τι από όλο αυτο το χαρτομάνι θεωρείται ως απόδειξη πως έχει τακτοποιήσει την αυθαιρεσία και δε χρωστάει σε κανέναν;

 

:confused: :confused: :confused:

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχω περιπτωση δηλωσησς αυθαιρετου ως εκτος σχεδιου με Ν1337σε οικοπεδο μη αρτιο και οικοδομησιμο, αλλα τωρα ειναι εντος οικισμου. Εχωβρει μονο τηνυπευθυνη δηλωση τουιδιοκτητη που φερει σφραγιδα προσωρινη αναστολη κατεδαφισης,και στο βιβλιο που υπαρχει στη πολεοδομια φαινεται οτι εχει υποβληθει η Βφαση , αλλο φακελο δεν βρηκα.Εχει γινει 10.μ2 προσθηκη αυθαιρετη και αποπερατωση του υπογειου που ειχε δηλωθει τοτε.εχω κανει υπαγωγη στο 4014/11 με πληρωμη προστιμου 500,00 με την προυποθεση να βγαλω αδεια νομιμοποιησης ολοκληρου του κτιριου. Γνωριζει κανεις αν γινεται να γινει συγχρονως με μια αδεια? η μπορω να το δηλωσω ολο αυθαιρετο και να πληρωσω το προστιμο δεδομενο οτι με οτι δεν υπαρχει οριστικη αναστολη απο κατεδαφισηη να δηλωσω μονο τα 10,00μ2 αυθαιρετου και μετα να προχωρησω σε εξαιρεση κατεδαφισης . Αν χρειστει βεβαιωση πως θα μπορω να τη δωσω?

Link to comment
Share on other sites

ή τα αφήνεις ως εχουν και τακτοποιείς μόνο τα 10τ.μ. ίσως και το υπόγειο

αλλά καλύτερα προχώρα σε Γ' φάση του Ν.1337/83 για οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση του αρχικού αυθαιρέτου. Για τα υπόλοιπα 10τμ εφόσον δύναται, βγαλε άδεια νομιμοποίησης. Αφού το έχεις ήδη δηλώσει στο 4014 και πληρώθηκε το παράβολο των 500€ κάνε τη Γ' φάση πρώτα, ψάξε όμως τι μη σύνομα έχεις και τι πρόστιμο επιπλέον βγάζουν, μήπως και δε συμφέρει και το πας όλο για άδεια αν και δε νομίζω. Το υπόγειο δηλώθηκε κι αυτό με το 1337 ως μη αποπερατωμένο?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.Το υπογειο το δηλωσε στο1337 ως αδιαμορφωτο χωρο.Γιανα κανω την Γφαση θα χρειστουν σχεδια που κατατεθηκαν με την Βφαση οι διασταεις του κτιριου οπως αυτο δηλωθηκε που ομως δεν εχω ,εχω μονο τα μ2 , η γ φαση πρεπει να γινει πριν την νομιμοποιηση?Με αδεια νομιμοποησης οπως ειναι τωρα ταπραγματα και μ'αυτα που ζητανε στη ΥΔΟΜ ειναι να αποφευγεται. Μπορω να αγνοησω τηνδηλωση του 1337 και να το δηλωσω ολο με 1337 γιατι το προστιμο ειναι πολυ μικρο πριν 1983

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα το δηλώσεις όλο με 1337? αφού έχεις επιπλέον 10 τ.μ.? που δεν δηλώθηκαν τότε γιατί προφανώς δεν υπήρχαν, εδώ δηλώθηκε το υπόγειο αδιαμόρφωτο!

Για αρχή πάρε από το φάκελο τα σχέδια που υπέβαλε ο μηχανικός τότε.

Εντάξει τι ζητάει η ΥΔΟΜ? λίγο, πολύ τα ίδια είναι. Ευκαιρία να μάθεις! Δεν πας και για άδεια ανέγερσης! Αν θες να μην μπλέξεις με άδεια κάνε Γ' φάση και για τα υπόλοιπα τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ισως δεν εξηγησα καλα να το δηλωσω ολο με το 4014 και να αγνοησω τη δηλωση του1337 αφου δενεχει γινει η Γ φαση . βεβαια η Λεμπεση αναφερει οτι δεν δηλωνεται αν εχει γινει η ακαι β φαση αλλα δεν ξερω αν ειναι υποχεωτικο

Link to comment
Share on other sites

και γιατί να πληρώσει πρόστιμο για όλο?

ή θα το δηλώσεις όλο ως προ '83?

Αλλιώς δεν έχει νόημα να το δηλώσεις όλο. Δηλαδή έχει μόνο 10τμ αυθαίρετα και δηλώσεις άλλα 60-70-80 όσα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτησεις και βοηθεια.

 

1η περιπτωση.

Σε τακτοποιηση...στο συμβολαιο του ακινητου 1996 γραφει οτι ο ιδιοκτητης εκανε Υπ.Δ που λεει οτι το σπιτι εγινε πριν το 83 και προσαρταται για την νομιμοποιηση του...!!! Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να εκανε κατι, για εξαιρεση απο κατεδαφιση?

post-39-0-88044600-1358763658_thumb.jpg

 

2η ..αλλη περιπτωση.

Εχω, απο τον ιδιοκτητη, χαρτι αποφασης Νομαρχη που λεει εξαιρεση απο κατεδαφιση . Ομως ο ιδιοκτητης δεν εχει πληρωσει κατι πχ προστιμο. Αρα τι ισχύει? Ειναι σε ποια φαση...2η ή 3η?

Το οτι εχω στα χερια μου την εξαιρεση σημαινει οτι εχω τελειωσει την ολη διαδικασια και εχω νομιμο κτισμα?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.