Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα - Φάσεις νόμου Τρίτση


margaritta

Recommended Posts

Γενικώς η μεγάλη ευθύνη δεν είναι δική μας αλλά...είμαστε μηχανικοί. Όταν μου φέρνει ο άλλος γ' φάση σε εκτός σχεδίου (ούτε καν άρτιο εν τω μεταξύ...) μπορώ να κάνω τον μουρλό?

Από την άλλη θα μου πεις, ο 4014 δέχεται ως άδεια ακόμα και παράνομες άδειες σε μη άρτια οικόπεδα ή άδειες μικρής κλίμακας για να σηκώσει ο άλλος πενταόροφο... Η γ' φάση μας μάρανε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενημερωτικά σημειώνω το εξής:

 

1. Η α' φάση γράφει στη σφραγίδα: "ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΜΗ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΕΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ".

2. Η β' φάση γράφει στη σφραγίδα: "ΤΙΤΛΟΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΜΗ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΕΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ".

 

Αυτά από τουλάχιστον δέκα αντίστοιχα ακίνητα (όλα το ίδιο). Όλα εκτός σχεδίου, όλα όμως χωρίς την γ' φάση!!!!!

 

Προσοχή λοιπόν να μην μπερδευόμαστε με αυτά που μας φέρνουν!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απόφαση νομάρχη οριστικής εξαίρεσης από την κατεδάφιση, σύμφωνη γνώμη της δ/νσης χ.ο., όλα κομπλέ λέμε... Γ' φάση καραμπινάτη. Αλλά για εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα,

εντός σχεδίου με ΟΑ και αυθαίρετη επέκταση στη βεράντα που την είχε δηλώσει με το 1337.

Εχω πάρει απο το φακελο της πολεοδομίας τα διαφορα έγγραφα (δήλωση ιδιοκτήτη και μηχανικού, σχέδια και τεχνική έκθεση) αλλά δε βλέπω πουθενά τις σφραγίδες που περιγράφει ο Ιάσονας. Υπάρχει περίπτωση να έχουν κατατεθεί ολα και να μην έχει ολοκληρωθεί η Β' Φαση; Σε ποιο εγγραφο είναι οι σφραγίδες που δείχνουν οτι έχει ολοκληρωθεί η Β' Φαση;

Link to comment
Share on other sites

Μεγάααααλη σφραγίδα είναι, στην πίσω σελίδα των δηλώσεων...

Υπάρχει και το παραστατικό της πληρωμής του "προστίμου".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Το πρόστιμο ήταν λιγότερο από το παράβολο οπότε υπάρχει παραστατικό μόνο για το παραβολο.

Στη δήλωση του ιδιοκτήτη υπάρχει σφραφίδα ΔΗΛΩΣΗ Ν1337/83, αυθαιρετης κατασκευής Α/Α ημερομηνία κατάθεσης.

Αλλά μόνο αυτή....τιποτα αλλό...μάλλον πρέπει να ξαναδω το φάκελο μηπως μου ξέφυγε τίποτα....

Αλλά αν δεν μου ξέφυγε, σημαίνει οτι δεν υπάρχει Β΄Φαση ; και γιατί υπάρχουν τα σχέδια; τα σχέδια δεν τα κατέθεταν στη Β΄Φαση;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα σχέδια έμπαιναν στην Β΄φάση. Νομίζω επίσης πως οι πολεοδομίες κρατούν βιβλίο με τις δηλώσεις του ν. 1337, όπου σημείωναν αν υπήρχε Β' φάση.

Δες λοιπόν με τον αριθμό της δήλωσής σου αν υπάρχει καταχώρηση στα βιβλία της πολεοδομίας.

 

Μεγάλες σφραγίδες όπως τις περιγράφει ο Ιάσονας δεν έχω δει στις δικές μου περιπτώσεις. Ίσως δεν είχαν όλες οι πολεοδομίες, τι να πω... Έχω όμως σχέδια, την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, τεχνικές εκθέσεις και προϋπολογισμούς, όλα σφραγισμένα και πρωτοκολλημένα (συνοδεύουν την υπ'αριθμ.... δήλωση μπλα μπλα μπλα). Επίσης έχω αναλυτικό υπολογισμό της ειδικής εισφοράς (μηχανογραφημένο), αποδεικτικά καταθέσεων του προστίμου Β' φάσης κλπ. Τίποτα από όλα αυτά δεν βρήκες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.