Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα - Φάσεις νόμου Τρίτση


margaritta

Recommended Posts

ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ Α & Β ΦΑΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΔΙΕΦΥΓΕ ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ.......Β΄ΜΕΡΟΣ ΕΡΩΤΗΜΑ 17

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Εdit-Επεξεργασία" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μας διεφυγε γιατι αυτο λυνει πολλα απο τα ερωτηματα των παραπανω συνδελφων μας( περα απο το Θ2 που δεν λεει τιποτα απολυτως για τα εκτος σχεδιου )μαζι και με το δικο μου το ερωτημα "εαν ειναι αδεια η Α & Β φαση".....

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι καλημερα...προεκυψε ενα πολυ σημαντικο θεμα...εχω περιπτωση που το ισογειο και ο Α' οροφος ειναι νομημοποιημενος με το νομο του '77 ενω το υπογειο, ο Β' οροφος κ η απολυξη του κλιμακοστασιου ειναι με το νομο του Τριτση, ως και τη Β φαση. Βεβαια ο Β' οροφος δηλωνεται σαν ημιτελης στα σχεδια του μηχανικου που εκανε τη δηλωση για το νομο του Τριτση. Μετα ο ιδιοκτητης εχτισε στο Β' οροφο τοίχους κ εχει φτασει ως το σοβατισμα. Επισης εχει προσθεσει μια ξυλινη σκεπη στη ταρατσα που σε υψος φτανει την απολυξη του κλιμακοστασιου που ειχε δηλωθει στο Τριτση. Υπολογιζω τωρα προστιμο μονο για τον ημιτελη Β' οροφο και για τις εργασιες που εγιναν σε αυτον μεχρι του σοβαδες με αναλυτικους προυπολογισμους (δηλαδη μονο κατηγορια 13 στο φυλλο καταγραφης) και για τη ξυλινη σκεπη ή πρεπει να βαλω κανονικα απο την αρχη υπερβασεις σε δομηση, υψος και καλυψη (το υψος εχει ξεπεραστει απο το επιτρεπομενο της περιοχης-ειναι 13,3μ ενω το επιτρεπομενο ειναι 9μ-αλλα ειναι ιδιο με αυτο που ειχε δηλωθει στο Τριτση-περιοχη εντος σχεδιου) ? στη περιπτωση των λοιπων παραβασεων υπαρχει μειωτικος συντελεστης παλιοτητας ? παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει γιατι εχω μπερδευτει πολυ

Link to comment
Share on other sites

μας διεφυγε γιατι αυτο λυνει πολλα απο τα ερωτηματα των παραπανω συνδελφων μας( περα απο το Θ2 που δεν λεει τιποτα απολυτως για τα εκτος σχεδιου )μαζι και με το δικο μου το ερωτημα "εαν ειναι αδεια η Α & Β φαση".....

 

Τελικά είναι ή δεν είναι άδεια η α και β φάση? Σύμφωνα με το θ2 δεν είναι..Θα έπρεπε να έχει κάνει και γ για να θεωρήσουμε ότι είναι.

ή μηπως οχι?

Edited by margaritta
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εγώ διαφωνώ πλήρως με το σκεπτικό σας.

 

Η Β17 αναφέρεται στο αν χρειάζεται εκ νέου δήλωση.

 

Το δεν χρειάζεται εκ νέου υποβολή δήλωσης είναι λογικό καθως ήδη είναι σε καθεστώς "ρύθμισης" μέσω του Ν1337 και συγκεκριμένα σε κατάσταση προσωρινής εξαίρεσης απο κατεδάφιση.

 

Η Θ2 αναφέρεται στο τι θεωρείται ότι έχει άδεια.

 

Το γεγονός ότι με την Β' φάση του Ν.1337 εξαιρέθηκε προσωρινά της κατεδάφισης κτίσμα δεν σημαίνει ότι έχει άδεια.

Γι αυτό και η Θ2 αναφέρεται σε Γ' φάση του 1337 καθώς για να την πάρεις πρέπει να είσαι εντός πολεοδομικων διατάξεων δλδ κατά κάποιο τρόπο νόμιμος.

 

Ειδικότερα δε για τα εκτός σχεδίου ο 1337 έλεγε ότι η ορισιτκή κρίση θα γίνει μετά την ένταξη σε σχέδιο !!.

Πως λοιπόν θα πούμε ότι έχει άδεια ?!

 

Η άποψη μου λοιπόν είναι ότι η Β' φάση δεν είναι άδεια και έτσι τα περνάω. Σωστό ή λάθος θα δείξει.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω ρωτήσει (πολεοδομία, παλαιούς συναδέλφους κτλ) αλλά ακόμη το ψάχνω αν ένα κτίσμα έχει α΄και β΄φάση Ν.1337 και έχουν δημιουργηθεί και άλλες αυθαίρετες κατασκευές και ο ιδιοκτήτης του έχει άνεση χρόνου τότε:

α) Κάνεις προσωρινή δήλωση υπαγωγής στο Ν.4014 και καταβάλλεις το πρόστιμο σημειώνοντας τις αυθαίρετες κατασκευές.

β) Υποβάλλεις φάκελο στην πολεοδομία για οριστική εξαίρεση απο κατεδάφιση και μαζί με τα άλλα που αναγράφει το επισυναπτόμενο αρχείο μου, υποβάλλεις και την αίτηση υπαγωγής στο Ν.4014

γ) Όταν εκδοθεί η απόφαση για οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση τότε συνεχίζεις και ολοκληρώνεις τη διαδικασία του Ν.4014 θεωρώντας ότι έχει άδεια το ακίνητο.

 

Συμφωνείτε;

 

Αν δεν έχει χρόνο ο ιδιοκτήτης του ακινήτου πηγαίνει όλη η αυθαίρετη κατασκευή πχ ένας επιπλέον όροφος και στέγη με αναλυτικό υπολογισμό;

 

Υγ επειδή νομίζω δεν εμφανίζεται το επισυναπτόμενο αρχείο μου απλά αναγράφω τηλεγραφικά ότι απαιτείται για τον φάκελο της πολεοδομίας (αίτηση, τοπογραφικο, διάγραμμα καλυψης, τεχνική έκθεση για στατική επάρκεια (ιδίως για περίπτωση που εκτιμηθεί ότι πρέπει να κατεδαφιστούν μη σύννομα τμήματα).

 

Επίσης σε άλλη περίπτωση σε κατοικία που έχει περαιώση και την Γ΄φάση του νόμου Τρίτση, δεν υποχρεούται να γίνει τοπογραφικό αφού το μόνο που υπάρχει είναι αυτό της Γ΄φάσης το οποίο είναι του 1985; Και αν απαιτείται να γίνει νέο τοπογραφικό τότε από που πηγάζει η έκδοση νέου τοπογραφικού;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Στην δεύτερη περίπτωση που αναγράφω αφορά αυθαίρετη κατασκευή αποθηκών στο δώμα κτίσματος, το οποίο κτίσμα έχει ολοκληρωμένη Γ΄φάση Ν.1337 και έχει στην μελέτη νομιμοποίησης τοπογραφικό του 1985. Απαιτείται τοπογραφικό; Αν ναι γιατί;

Edited by thessalon-77
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.