Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όπλιση σενάζ φέρουσας τοιχοποιίας


 

Recommended Posts

23 minutes ago, maria95 said:

Επειδη ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με κατι τετοιο, ψαχνω να βρω και στη βιβλιογραφια παρομοια περιπτωση για να μη σχεδιασω καμια πατατα και εκτεθω. 

 

Ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις απαντησεις! 

Θα κατασκευαστει πρώτα το διαζωμα, θα παρέλθει ένα διάστημα τουλάχιστον ενός μήνα και όταν ολοκληρωθούν οι εργασίες εφαρμογής οπλισμένου επιχρισματος, το απολήγον τμήμα του πλέγματος θα αγκυρωθεί μέσω κατάλληλων μεσων (βλητρα) στο σώμα του οριζοντιου στοιχείου.

Παρεμπιπτόντως, επειδή γίνεται μια αναφορά στο βιβλίο του Σπυράκου (το οποίο δεν εχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή), μπορεί κάποιος να μας πει πώς προκύπτει αυτό το "σταθερό" 4Φ16, ανεξαρτήτου διάστασης (οριζόντιας - κάθετης) του διαζωματος;  

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

Θα κατασκευαστει πρώτα το διαζωμα, θα παρέλθει ένα διάστημα τουλάχιστον ενός μήνα και όταν ολοκληρωθούν οι εργασίες εφαρμογής οπλισμένου επιχρισματος, το απολήγον τμήμα του πλέγματος θα αγκυρωθεί μέσω κατάλληλων μεσων (βλητρα) στο σώμα του οριζοντιου στοιχείου.

Παρεμπιπτόντως, επειδή γίνεται μια αναφορά στο βιβλίο του Σπυράκου (το οποίο δεν εχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή), μπορεί κάποιος να μας πει πώς προκύπτει αυτό το "σταθερό" 4Φ16, ανεξαρτήτου διάστασης (οριζόντιας - κάθετης) του διαζωματος;  

 

364219870_2621229794708759_4862852975433303041_n.jpg

 

364223705_1106929310695136_4254583270715639936_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι εκτίμηση Σπυρακου.

Παραπάνω έγραψα  τι λέει το εθνικό κείμενο εφαρμογής ec6 (δημοσίευση στο ΤΕΕ) .

 

Εδώ το σχετικό τεύχος του ΤΕΕ

endel_1996_1925.pdf

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, kfil said:

Επίσης σύμφωνα με το ΕΘΝΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ EC6 (ΤΕΕ τεύχος 1925/14-10-1996) άρθρο 5.2 για άοπλες τοιχοποιίες (εκτός αν έχει αλλάξει και δεν το ξέρω ).

Το μεν ΕΚΕ απ' ό,τι φαίνεται έχει εγκριθεί το 1996, ενώ η τελευταία εν ισχύ έκδοση του ΕΚ6, δημοσιεύθηκε το 2005 (απόσπασμα της οποίας, επισύναψα παραπάνω). Συνεπώς, μιλάμε για εννέα χρόνια διαφορά.

Δεν γνωρίζω επί ποιας έκδοσης ΕΚ6 βγήκε το ΕΚΕ, σίγουρα όμως, πρόκειται για μη επικαροποιημένο κείμενο. Εκτός και αν υπάρχει κάτι πιο πρόσφατο και δεν το γνωρίζω.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kfil said:

Προφανώς αναφέρομαι στο Εθνικό Κείμενο Εφαρμογής.Υπάρχει κάποιο επικαιροποιημένο που να συμβαδίζει με την έκδοση ec6  2005;

Αυτό ρώτησα εμμέσως παραπάνω (εφόσον απευθύνεται σε εμένα το ερώτημα).

Link to comment
Share on other sites

O.k Δεν το κατάλαβα.

Οπότε αν ξέρει κάποιος ας μας το πει.

Επίσης τίθεται και το ερώτημα (αν δεν υπάρχει επικαιροποιημένο Εθνικό Κείμενο Εφαρμογής) τι γίνεται με την ισχύ μη ταυτοσήμων διατάξεων.

Για το Εθνικό Κείμενο έχει βγει Υπουργική Απόφαση δημοσιευμένη σε ΦΕΚ με ότι αυτό συνεπάγεται για την ισχύ της.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kfil said:

Είναι εκτίμηση Σπυρακου...

Το κακό με τις "εκτιμήσεις" είναι ότι δεν έχουν επαρκή τεκμηρίωση.

Συνεπώς, γιατί να τις λαμβάνουμε υπόψιν?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tetris said:

Το κακό με τις "εκτιμήσεις" είναι ότι δεν έχουν επαρκή τεκμηρίωση.

Συνεπώς, γιατί να τις λαμβάνουμε υπόψιν?

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό. Μηχανικοί είμαστε, υποτίθεται (βασικά δεν υποτίθεται, αλλά επιβάλλεται) ότι κάθε τι, θα πρέπει να τεκμηριώνεται και υπολογιστικά ή έστω κανονιστικά.

Εγώ προσωπικά, τα λύνω με το στατικό σύστημα που επισύναψα και παραπάνω. Το βιβλίο του κ. Σπυράκου ακολουθεί μια άλλη προσέγγιση. Το από πού προκύπτει αυτή η προσέγγιση, είναι ένα άλλο θέμα προς συζήτηση.

Edit Επισυνάπτω και το αντίστοιχο απόσπασμα από Κ.Α.Δ.Ε.Τ. :

 

IMG_7089.jpeg

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.