Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαντήσεις Μηχανικών σε ερωτήσεις ιδιωτών


aithilenio

Recommended Posts

Μιλάω εντελώς ειλικρινά και όποιος με ξέρει 5 χρόνια εδώ μέσα το πιστεύει:

 

Για μένα το φόρουμ ήταν ένα "πηγαδάκι" συναδέλφων όπου ρωτάγαμε την απορία μας, διευκρινίζαμε την τάδε περίεργη εγκύκλιο, βοηθάγαμε ένα "νέοπα" με tips & tricks και που και που λέγαμε τον πόνο μας...

 

Ποτέ δεν σκέφτηκα να βρω δουλειά από εδώ μέσα

 

Η συμμετοχή ιδιωτών είναι κατά 80-90% εκ του πονηρού (ψάχνουν τζάμπα πληροφορίες). Εγώ κατά κρίση και συνείδηση απαντάω όπου "επιτρέπεται" από την συναδελφική μου ηθική με σκοπό να βοηθήσω και να κατευθύνω έναν άνθρωπο που δεν ξέρει, πως να βρει τον κατάλληλο μηχανικό που θα αναλάβει την δουλειά του.

 

Η ανάλυση και επέκταση τεχνικών λεπτομερειών ενός θέματος με αφορμή το ερώτημα ιδιώτη δεν με βρίσκει σύμφωνο και είναι σαν να καλύψουμε κάποιον τσαμπατζή, κλέβοντας την δουλειά από κάποιον συνάδελφο, αλλά και δίνοντας την άισθηση σε κάποιον ημιμαθή ή παντελώς άσχετο να εφαρμόσει πράγματα που δεν είναι δική του δουλειά. ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν σε αυτό το σημείο...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή έβαλα και τη δική μου ιστοσελίδα αλλά σύντομα την κατέβασα διότι έτσι θα έχανα -αυτολογοκρισία - τη δυνατότητα να σχολιάζω στο forum με μεγάλη ελευθερία και θα έπρεπε να μετράω τα λόγια μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, με τα «γενικώς» και τα «ενδέχεται» μη βάζεις ταμπέλες σε άλλους.

E, δεν νομιζω πως αυτο τον σκοπο, αλλα να αφησει ολα τα ενδεχομενα ανοιχτα.

 

Ο Γιαννης78 τονίζει την ασυνέπεια δηλώσεων και πραγματικοτητας και πιστευω πως καλα κανει.

Καλα θα κανουμε κι εμεις, να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα και να βλεπουμε τα οσα εκτυλίγονται γυρω μας.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την προσέγγιση του Γιάννης στο #71 και κάπως έτσι αντιμετωπίζω κι εγώ τα ερωτήματα ιδιωτών.

 

Διαφωνώ σε κάποιο βαθμό με το ποσοστό των τζαμπατζήδων διότι είναι πιστεύω κάπως δύσκολο να διακρίνεις τον πραγματικό τζαμπατζή από αυτόν που γενικά ενδιαφέρεται να μάθει 2-3 πράγματα .

 

Ψάχνει ο άλλος πχ θερμομόνωση γιατί άκουσε το "εξοικονομώ". Το χτυπάει στο google του βγαίνει μεταξύ άλλων το michanikos.

 

Εμείς δηλαδή δεν έχουμε μπει πχ στο taxheaven να κατεβάσουμε έντυπα διατάξεις ή να διαβάσουμε σχετικά θέματα ?

 

Για το θέμα της άγρας πελατείας , δεν επιτρέπεται και το ελέγχουμε στον βαθμό που μας επιτρέπει το μέσο που χρησιμοποιούμε ..

 

Ο αποκλεισμός ιδιωτών προυποθέτει την πλήρη ταυτοποίηση του κάθε μέλους και την τήρηση αρχείου προσωπικών δεδομένων και δεν υπάρχει προς το παρόν πρόθεση για τέτοιες ενέργειες.

 

Τελικά , στους ιδιώτες απαντάμε κατά περίπτωση, άμα δεν θέλουμε δεν απαντάμε. Σημασία επίσης έχει να είμαστε ευγενικοί και όχι προσβλητικοί.

Link to comment
Share on other sites

Ο αποκλεισμός ιδιωτών προυποθέτει την πλήρη ταυτοποίηση του κάθε μέλους και την τήρηση αρχείου προσωπικών δεδομένων και δεν υπάρχει προς το παρόν πρόθεση για τέτοιες ενέργειες.

 

Η αιτιολογία αυτή πλέον είναι τόσο ξεπερασμένη, όσο οι εποχές που χρησιμοποιήθηκε αλλού. Επιπλέον, είναι σαθρή, καθότι δεν χρειάζεται και πολλή σκέψη για να αντιληφθεί κανείς πως δεν μπορεί να είναι η μόνη λύση.

 

Είναι λίγο άσχημο σε κάθε νέα ή παλιά πρόταση να στηρίζεται η αρνηση στο επιχείρημα "...προυποθέτει την πλήρη ταυτοποίηση του κάθε μέλους και την τήρηση αρχείου προσωπικών δεδομένων"...

 

Είναι σαν να το χρησιμοποιείτε σαν φόβητρο για να αποφύγετε όσα δεν θέλετε...

 

Όμως, δεν θέλω να το πιστεψω αυτο, οχι για κάποια άτομα.

Προσωπικά, θεωρώ πως η κακή εμπειρία έχει ριζώσει τόσο βαθιά μέσα σας/μας, που πλέον εξορκίζουμε το κάθε τί που παρεκκλίνει του...δόγματος! Η συμπεριφορά αυτή έχει συμβεί πολλές φορες στην ιστορία κοινοτήτων και ομάδων. Μια απ'αυτές, σήμερα την ονομάζουμε Μεσαίωνα.

 

Όχι φίλε avgoust, το control των ιδιωτών δεν πρϋποθέτει τίποτα απ'όσα λες. Απαιτεί όμως αυστηρή επιτήρηση και κριτήρια εισαγωγής-αποδοχής των νέων μελών. Απαιτεί αλλαγή της νοοτροπίας και λειτουργίας του φόρουμ.

 

Να θυμάσαι: Δεν υπάρχει "δεν μπορώ" αλλά "δεν θέλω".

Το δεύτερο μπορώ να το δεχθώ.

Το πρώτο, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δηλαδή δεν έχουμε μπει πχ στο taxheaven να κατεβάσουμε έντυπα διατάξεις ή να διαβάσουμε σχετικά θέματα ?

 

Εγώ ψάχνω όταν "παίζω". Όταν θέλω σοβαρά να μάθω μια πληροφορία, ρωτάω τον λογιστή μου...Εκτός των περιπτώσεων όπου ψάχνω μια συγκεκριμένη εγκύκλιο. Ποτέ όμως δεν εμπιστεύτηκα τα posts αγνώστων στο taxheaven ή αλλού...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, με τα «γενικώς» και τα «ενδέχεται» μη βάζεις ταμπέλες σε άλλους.

 

Μπορείς να βγάζεις συμπεράσματα για τις «γενικά ενδεχόμενες» δικές σου επιλογές, αυτό όμως δεν είναι και επιλογές των άλλων.

 

Ξεχνάς ότι «ενδέχεται» και μερικοί να μη κάνουν πάντα ότι κάνουν έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού τους το ευρώ.

 

Αγαπητέ συνάδελφε, συμφωνώ 100% μαζί σου.

Προφανώς παρεξήγησες τα όσα έγραψα προηγουμένως.

Αντιθέτως, νομίζω ότι ο saltapidas έπιασε ακριβώς το νόημα των όσων είπα.

 

Σίγουρα δεν είναι πρόθεσή μου να βάλω ταμπέλες σε κανέναν.

Επειδή λοιπόν δεν έγιναν κατανοητά τα όσα έγραψα να προσθέσω ότι:

"γενικώς" σημαίνει ότι το internet χρησιμοποιείται ως διαφημιστικό μέσο και μέσο marketing από παρά πολλούς επιχειρηματίες, ελεύθερους επαγγελματίες και εταιρείες.

Όταν κάποιος φτιάχνει μια εταιρική ιστοσελίδα και παρουσιάζει τα έργα του και το τι κάνει, τότε κάνει marketing.

Όταν αυτήν την ιστοσελίδα την προσθέτει κάτω από το avatar του σ' ένα φόρουμ, τότε ναι, χρησιμοποιεί το φόρουμ για marketing.

Κι αυτό είναι κάτι που το παρόν φόρουμ το επιτρέπει!!!

 

"ενδέχεται" σημαίνει πιθανότητα. Όσοι χρησιμοποιούν τη δυνατότητα που τους παρέχει το φόρουμ να βάλουν την ιστοσελίδα τους κάτω από το avatar κάνουν διαφήμιση.

Ακόμα παραπάνω, κάποιοι, πόσοι δεν μπορεί κανείς να γνωρίζει, ενδέχεται (είναι δηλαδή πιθανόν) να αλιεύουν πελατεία μέσα από τις ερωτήσεις των ιδιωτών.

 

Διαφωνούμε σε κάτι από τα παραπάνω;

Αν ναι, να το συζητήσουμε.

 

Επί του προκειμένου λοιπόν.

Είναι η συμμετοχή ιδιωτών καλή, κακή ή αδιάφορη;

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Μου είναι αδιάφορη. Δεν θα την πω σε κανέναν γιατί δεν μου αρέσει που μου την είπαν σε άλλα εξειδικευμένα φόρουμ όταν ο "ιδιώτης" ήμουν εγώ. Αν δεν βαριέμαι να απαντήσω και έχω χρόνο, θα απαντήσω. Από την πλευρά μου θέλω ενημερωμένους ιδιώτες, "εκπαιδευμένους", ώστε να μην είναι μοναδικό κριτήριο για τις επιλογές τους η τιμή.

Από την άλλη αν θέλουμε για λόγους συναδελφικής αλληλεγγύης, προστασίας της συντεχνίας ή ό,τι άλλο την αποβολή των ιδιωτών, δηλαδή να μην μπορούν να θέτουν ερωτήματα, τότε θα μπορούσε απλά να απαγορευτεί η συμμετοχή τους.

Καλά θα πείτε, και πώς θα γνωρίζουμε αν κάποιος είναι ό,τι δηλώνει;

Δεν χρειάζεται καμιά ταυτοποίηση με ονοματεπώνυμα, τηλέφωνα κ.λπ.

Απλώς εμπιστευόμαστε το μέλος και τη δήλωσή του ότι είναι μηχανικός!

Το ποιος είναι τι σε πολλές περιπτώσεις κάνει μπαμ από χιλιόμετρα.

Στις άλλες που δεν γίνεται αντιληπτό, απλώς δεν μας πειράζει.

Το σίγουρο είναι ότι πλέον δεν θα υπάρχουν εκφράσεις του στυλ "ο μηχανικός μου, μου είπε το τάδε ή έκανε το δείνα".

Ερωτήσεις του στυλ, "πρέπει να πάρω δοκίμια;" καλό είναι να απαντηθούν ακόμα και αν ο άλλος είναι ιδιώτης που παριστάνει τον μηχανικό.

 

---

 

Συνάδελφε avgoust. Έγραψες προηγουμένως ότι:

...Για το θέμα της άγρας πελατείας , δεν επιτρέπεται και το ελέγχουμε στον βαθμό που μας επιτρέπει το μέσο που χρησιμοποιούμε ....

Να σε ρωτήσω επ' αυτού. Πώς το ελέγχετε αφού δεν διαβάζετε τα προσωπικά μηνύματα;

Το μόνο που μπορείτε ίσως να δείτε είναι αν κάποιος έστειλε ένα πμ σε κάποιον άλλον.

Το πμ που μπορεί κάποιος να στείλει σε έναν ιδιώτη, τον ενοχοποιεί ταυτόχρονα;

Ακόμα και αν ο ιδιώτης σας κοινοποίησε το περιεχόμενο του μηνύματος, πώς είστε σίγουροι ότι δεν το παραποίησε και ότι όλα ήταν μια στημένη υπόθεση για να διαβάλλει το εμπλεκόμενο μέλος;

Σίγουρα θα υιοθετείτε το τεκμήριο της αθωότητας.

Και αποδείξεις δεν μπορούν να υπάρχουν εκτός αν διαβάζετε τα προσωπικά μηνύματα!!!

Γεγονός όμως το οποίο το έχετε διαψεύσει στο μήνυμα αυτό

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είπες εννοούσα.

Δεν ξέρουμε τι λένε τα pm - δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε.

Μόνο την δημόσια άγρα πελατείας μπορούμε να ελέγξουμε.

Αυτές τις δυνατότητες προσφέρει το μέσο που χρησιμοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.