Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακράτηση φόρου 20%


Recommended Posts

Λοιπόν αντιγράφω από έναν οδηγό φορολογικών θεμάτων του ΤΕΕ το 2008

 

Όταν καταβάλλεται αμοιβή σε μηχανικό μόνο για την εκπόνηση αρχιτεκτονικών σχεδίων χωρίς να εκδοθεί οικοδομική άδεια, δεν οφείλεται προκαταβλητέος φόρος.

- Ιδιώτης (εργοδότης) ανέθεσε σε μηχανικό μόνο την εκπόνηση αρχιτεκτονικών σχεδίων και όχι την έκδοση οικοδομικής άδειας ή υποβολής σχετικού φακέλου στην Πολεοδομία.

Στη συνέχεια ο εργοδότης ανέθεσε τη σχετική οικοδομική άδεια σε άλλο μηχανικό, ο οποίος τελικά την εξέδωσε, αφού προηγουμένως κατέβαλε τον προκαταβλητέο φόρο 10% επί της αμοιβής του. Σήμερα μετά από διαμεσολάβηση του Τ.Ε.Ε. ο εργοδότης προτίθεται να καταβάλλει ο ίδιος στον πρώτο μηχανικό την αμοιβή του. Εφόσον η περίπτωση αυτή αφορά μόνο την εκπόνηση αρχιτεκτονικών σχεδίων και όχι την έκδοση οικοδομικής άδειας, τότε δεν έχει εφαρμογή η § 4 του άρθρου 52 του Κ.Φ.Ε., δηλαδή δεν υπάρχει υποχρέωση καταβολής προκαταβλητέου φόρου.

Διευκρινίζεται ότι αν ο εργοδότης είναι ένα από τα πρόσωπα που αναφέρονται στην § 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε., τότε θα πρέπει να διενεργηθεί παρακράτηση φόρου σύμφωνα με την § 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε., δηλαδή με συντελεστή 20% στο ακαθάριστο ποσό της αμοιβής του μηχανικού (σχετ. 1072505/1948/ Α0012/13.9.2004 έγγραφο).

 

Αρα για τις μελέτες (γιατί μόνο για την αρχιτεκτονική?) που δεν είναι για έκδοση οικοδομικής άδειας δεν οφείλεται προκαταβλητέος φόρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ ενδιαφέρον αυτό erling. Μήπως είχε δημοσιευθεί σε κάποιο Ε.Δ. του ΤΕΕ; Έχεις τον αριθμό του;

Τα πρόσωπα που αναγράφονται στην §1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. ποια είναι, γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, μάλλον τον κατέβασα από εδώ μέσα παλιότερα.

Ηταν έκδοση του ΤΕΕ Τμ. Κ. Μακεδονίας με τίτλο ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ - ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ της κ. Μπόσκου Βασιλική, Πρώην Οικονομικός Επιθεωρητής, Πτυχιούχος Νομικής, Master Δημόσιας Διοίκησης Α.Π.Θ.

Αν δεν υπάρχει να το ανεβάσω ?

 

Επίσης γράφει σε άλλο σημείο

Πότε επιβάλλεται προκαταβλητέος φόρος σε συντελεστή 4% ή 10% και πότε παρακρατείται φόρος με συντελεστή 20%

Για τις αμοιβές για μελέτες, σχέδια κ.λπ. αρχιτεκτόνων -Μηχανικών οφείλεται προκαταβλητέος φόρος με συντελεστή 4% ή 10% ή παρακρατείται φόρος με συντελεστή 20%.- Σε καμία περίπτωση στις αμοιβές των αρχιτεκτόνων ή μηχανικών δεν μπορεί να επιβληθεί και ο προβλεπόμενος προκαταβλητέος φόρος 4% ή 10% της § 4 του άρθρου 52 του Κ.Φ.Ε. και ο παρακρατούμενος φόρος 20% της § 1 του άρθρου 58

Συνεπώς όταν οι εργασίες των αρχιτεκτόνων ή μηχανικών υπόκεινται σε θεώρηση ή χορήγηση άδειας από κάποια υπηρεσία του Δημοσίου, τότε θα υπολογίζεται προκαταβλητέος φόρος 4% ή 10% στην αμοιβή τους ενώ όταν οι εργασίες των αρχιτεκτόνων ή μηχανικών προσφέρονται απευθείας χωρίς θεώρηση ή χορήγηση άδειας στα πρόσωπα που αναφέρονται στο δεύτερο εδάφιο της § 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. (δημόσιες υπηρεσίες Ο.Τ.Α., κοινωφελή ιδρύματα, δημόσιες επιχειρήσεις τράπεζες και πιστωτικά ιδρύματα, συλλόγους επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες με βιβλία Β’ ή Γ’ κατηγορίας του Κ.Β.Σ. κ.λπ.), τότε τα πρόσωπα αυτά πρέπει να διενεργούν παρακράτηση φόρου με ποσοστό 20% στην αμοιβή του αρχιτέκτονα ή μηχανικού (σχετ. 1084047/1030/ΠΟΛ 1170/5.5.1989 διαταγή και 1069230/1134 /Α0012/6.8.1998 έγγραφο).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η οδηγία που έχουν όλες οι ΔΟΥ της Ελλάδος λέει :

 

ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

 

Α) ΦΕΜ είναι 10% για όλα εκτός από

 

Β) ΦΕΜ τοπογραφικού που είναι 4%

 

 

ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ

(δλδ για ελευθέρια επαγγέλματα άρθρ. 58και59 Ν2238/1994)

 

Γ) Απόδοση φόρου 20%

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τους συναδελφους, πρωτη φορα γραφω στο φορουμ

Ειμαι ενας νεος μηχανικος εργων υποδομης ΤΕ

Διαπραγματευομαι αυτην την περιοδο την καινουργια συμβαση εργου που θα υπογραψω με μια ιδωτικη εταιρια.

Οι αποδοχες μου θα κυμαινονται στα 1000-1200 ευρω (μην σας κανει εντυπωση , θα ειναι στο πεδιο ολες τις ωρες, οποτε δικαιολογουνται) χωρις το τεβε, που θα μου το βαζουν και αυτο.Το προβλημα μου ειναι το εξης , μου αναφερουν την παρακρατηση φορου ως μερος των αποδοχων μου.Δηλαδη πχ 1000 ευρω μεσα στα οποια ειναι μεσα η παρακρατηση - οποτε γυρω στα 850-900 θα παιρνω καθε μηνα.Εγω νομιζα πως η παρακρατηση ειναι κατι extra το οποιο το παιρνεις οταν εισαι κατω απο το αφορολογητο και δεν εχει σχεση με την συμφωνια που κανει ο εργαζομενος με την εταιρια.

Θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτο το θεμα , εμενα παντως δεν μου ακουγεται και τοσο σωστο

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα 1000-1200 € είναι ο μεικτός σου μισθός άρα στο χέρι θα παίρνεις κάθε μήνα από 800 εώς 960 €. Εάν και εφόσον θα κόψεις ΔΠΥ θα σου δώσουν το ΦΠΑ και με την επιστροφή φόρου του χρόνου θα πάρεις τη διαφορά. Οπωσδήποτε όμως να κόβεις ΔΠΥ αλλιώς χάνεις χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται με ΔΠΥ πληρωνομαι και στην προηγουμενη συμβαση που ειχα μαζι τους μου το δωσανε το ΦΠΑ και ειχα δειξει εξοδα τον προηγουμενο χρονο και μου μεινε στην τσεπη.Αλλα εχω σπαστει με το γεγονος οτι μου το αναφερουνε ως μερος του μισθου την παρακρατηση.δουλευα το προηγουμενο διαστημα στην ιδια εταιρεια σε ποστο γραφειου και επαιρνα 750 με την παρακρατηση. επαιρνα 600 ευρω καθε μηνα καθαρα!! ουτε ο βασικος δηλαδη.Με λιγα λογια η παρακρατηση θεωρειται ως μισθος ή ως κατι extra που εχει σχεση με εφορια κτλ οπως και το φπα ?

 

Απο τι βλεπω και σε αλλα τοπικς , θεωρειται η παρακρατηση στο μεικτο εισοδημα και οχι στο καθαρο,ετσι? Οποτε γιατι οταν γινεται η συννεονηση με τον εργοδοτη στο αναφερει ως μεσα στα λεφτα που δικαιουσαι.

Anyway, τι αποδοχες μου προτεινεται να διεκδικησω, πριν ετοιμασουν την συμβαση γιατι μετα θα ειναι αργα :P

5μερες, 8-9 ωρες την μερα , μετρησεις στο πεδιο ( β φαση κτηματογραφισης)

Link to comment
Share on other sites

Β΄φάση? Από ό,τι ξέρω δεν έχουν δοθεί ακόμα οι αναθέσεις. Μάλλον το αφεντικό σου ξέρει κάτι παραπάνω από όλους τους άλλους ε?

Πάντως δεν καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου. Σχεδόν όλα τα αφεντικά όταν αναφέρονται σε μισθό αναφέρονται σε μεικτό και ο κάθε υπάλληλος κάνει στο μυαλό του την αναγωγή ώστε να δει αν τον συμφέρει ή όχι.

Η παρακράτηση είναι μέρος του μισθού γιαυτό ονομάζεται παρακράτηση. Παρακρατείται μέρος του μισθού σου ίσο με το 20%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.