Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακράτηση φόρου 20%


Recommended Posts

Μία λίγο άσχετη ερώτηση......

 

Κόβω ΑΠΥ σε εταιρεία όπου παρακρατούν το 20% κατά τα γνωστά και γράφω σε παρένθεση πάνω στην ΑΠΥ : Έγινε παρακράτηση φόρου 20% = Χ ευρώ.

 

Πρέπει να το δείξω αυτό και με κάποιον τρόπο στα βιβλία μου, εκτός από το να καταχωρήσω την ΑΠΥ φυσικά; Δηλώνουμε σε κάποιο χώρο στο βιβλίο εσόδων-εξόδων τα παρακρατηθέντα ποσά;

 

Δηλαδή πως η εφορία ξέρει πόσος φόρος μου έχει παρακρατηθεί; Αρκεί η ΑΠΥ; Ενημερώνεται από τα φορολογικά στοιχεία της εταιρείας;

 

(Ελπίζω να τα πάρω πίσω τέτοια εποχή του χρόνου....)

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να το δείξω αυτό και με κάποιον τρόπο στα βιβλία μου, εκτός από το να καταχωρήσω την ΑΠΥ φυσικά; Δηλώνουμε σε κάποιο χώρο στο βιβλίο εσόδων-εξόδων τα παρακρατηθέντα ποσά;

 

Οχι

 

Δηλαδή πως η εφορία ξέρει πόσος φόρος μου έχει παρακρατηθεί; Αρκεί η ΑΠΥ; Ενημερώνεται από τα φορολογικά στοιχεία της εταιρείας;

 

Αυτός που κάνει την παρακράτηση φόρου την καταθέτει στην εφορία στο δικό σου ΑΦΜ, οπότε η πληροφορία αυτή υπάρχει στο database. Κάθε Φεβρουάριο, αυτός που σου έκανε την παρακράτηση σου δίνει μια βεβαίωση παρακράτησης φόρου για όλο το προηγούμενο έτος για Χ ευρώ, την οποία και καταθέτεις μαζι με την δηλωση σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, ωρες ωρες το σκεφτομαι να το γυρισω στα λογιστικα...

Δεν ειναι τυχαιο οτι στις ταινεις παντα ο λογιστης το σκαει με την γυναικα καποιου για ενα εξωτικο νησι...8-)

 

Off-topic...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση..

 

Εστω οτι καποιος εργολαβος μου κοβει ενα ΤΠΥ για εργασιες που εκανε στο γραφειο μου (πλακακια, γυψοσανιδες, βαψιματα)..

 

Οφειλω να του κανω παρακρατηση φορου και να τον αποδωσω στην εφορια???

 

Και ποσο % παρακρατηση..(επειδη εχω το μπλοκ του εδω βλεπω οτι απο εργα για εταιριες, ΟΤΑ κτλ του εχουν κανει παρακρατηση 3-5% )

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω κατι.Σε αποδειξη σε αγροτη που του εκανα μια προετοιμασια φακελου παρακρατω φορο 20%?Θεωρειται ελευθερος επαγγελματιας?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για ποσοστά παρακράτησης κοιτάξτε τον κώδικα φορολογίας εισοδήματος...έχει όλες τις περιπτώσεις...

 

1% παρακράτηση σε εργολάβο είναι μέχρι 31/12/2010 αν θυμάμαι καλά και μετά θα γυρίσει πάλι στο 3%...μείωσαν το ποσοστό για να τονώσουν την αγορά...λέμε τώρα.

 

kusta αν κάποιος πρέπει να κάνει παρακράτηση, αυτός είναι ο αγρότης...αν περάσει τα λεφτά που σου έδωσε σαν επαγγελματικό εξοδο, τότε ίσως να έπρεπε να σου κάνει παρακράτηση...ΑΛΛΑ τα πράγματα με τους αγρότες είναι λίγιο διαφορετικά από τους ελ. επ. ... οπότε κοίτα μία τον Κ.Φ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

terry δεν παρακρατάς αλλά αποδίδει ο ίδιος το 1% καθώς είναι έργο.

 

kusta80 δεν έχετε επαγγελματική σχέση. Τον αντιμετώπισες σαν ιδιώτη. Δλδ σε νομικό θα παρακρατούσες τπτ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.