Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακράτηση φόρου 20%


Recommended Posts

Ειναι που στη ά φαση ειχαμε κανονισει να παιρνω τον βασικο και μου χει μεινει απο τοτε ο προβληματισμος με αυτην την ρημαδα την παρακρατηση.επαιρνα τον μηνα 600 ευρω καθαρα και το θεωρουσε λογικο ο εργοδοτης μου, γιατι μου λεγε με την παρακρατηση ειναι γυρω στα 750 = βασικος.

Τι εχεις να πεις γιαυτο?

Για την αναθεση δεν μπορω να σου απαντησω απο εδω, χωρις φυσικα να σημαινει οτι παιζει κατι μη νομιμο στην διαδικασια της αναθεσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΝΕΟ ΘΕΜΑ

 

Το 2008 έκοψα 3 ΑΠΥ ως εξωτερικός συνεργάτης σε εταιρεία εγκαταστάσεων Η/Μ εξοπλισμού. Την παρακράτηση (20%) δεν την έχει αποδώσει ακόμα στην οικονομική εφορία. Και είναι δικά μου χρήματα... Ήρθε η ώρα να κάνω δήλωση φόρου εισοδήματος και στην ουσία με έχει ξεκρέμαστο. Τον ενημέρωσα για το άρθρο 83 του νόμου 2238/1994 αλλά δεν έχει ενημερώσει το λογιστή του. Τί να κάνω; Σκέφτομαι να ενημερώσω την ΔΟΥ που ανήκω, ώστε να λάβω οδηγίες από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

@gnusselt

Θα απαιτήσεις τη βεβαίωση της πρακράτησης (εφόσον είχες αναγράψει στο δελτίο ότι "Παρακρατήθηκε Φ.Ε. 20%...") και αν δε σου τη δώσουν άμεσα, θα τους υπενθυμίσεις ότι η μη απόδοση του φόρου από μέρους τους είναι ποινικό αδίκημα και θα τους καταγγείλεις.

 

@stefanos28

Καλό είναι να διαπραγματευόμαστε πάντα τις καθαρές αποδοχές μας. Εϊτε είμαστε "μπλοκάκηδες", είτε μισθωτοί, είτε "μαύροι", είτε οτιδήποτε. Το αν θα σου επιστραφεί ή όχι φόρος, δεν αφορά τον εργοδότη, ούτε θα του δώσεις λογαριασμό, συνεπώς δεν δικαιούται να τον προσμετρά στην αμοιβή σου με το αιτιολογικό ότι "ενδέχεται" να σου επιστραφεί τμήμα ή όλος. Δεν ξέρει καν τι συνολικά εισοδήματα μπορεί να έχεις και αν παίρνεις επιστροφή. Αν θέλει "μπλοκάκι" να σου δώσει αυτά που πρέπει, και ο φόρος και ο ΦΠΑ είναι δική του υποχρέωση.Αλλιώς να σε προσλάβει σαν κανονικό μισθωτό. Αν τυχόν σου επιστραφεί φόρος, είναι δικό σου "μπόνους". Σκέψου αύριο να τρελλαθεί (ακόμα περισσότερο) ο υπουργός οικονομικών και να πει ότι η παρακράτηση-προκαταβολή φόρου στους ελ. επαγγελματίες εκτοξεύεται από το 20% στο 40% (η πρώτη νίλα σε όσους δεν διεκδίκησαν αυτό που υποστηρίζω, ήρθε με την κατάργηση του αφοροολόγητου!). Θα βγούμε στο δρόμο να ζητιανεύουμε σε τέτοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

gnusselt όπως σου λέει ο tpanag

 

έχεις γράψει πάνω στην ΑΠΥ "Παρακρατήθηκε Φ.Ε. 20%...";;;;;;;;;;

 

αν δεν πάνε άμεσα να το αποδώσουν και να σου δώσουν βεβαίωση

όχι απλά είναι παράνομοι

αλλά θα κινίσουν τις υποψίες της Εφορίας και μπορεί να περάσει καμμία βόλτα

και τότε θα αποκτήσουν μεγαλύτερο προβλημα απ'ότι φαντάζονται

 

εσύ ειδόποίησε οτι θα καταθέσεις στην ώρα σου τα χαρτιά σου

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρτιά θα τα ετοιμάσω γρήγορα, το θέμα είναι πως θα αποδείξω ότι μου έγινε η παρακράτηση; Θα τα δουν από το βιβλίο των αποδείξεων; Θα πάω την Τρίτη το πρωί να δω τι θα μου πουν. :(

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στη ΔΟΥ. Τελικά η ΔΟΥ ζητά βεβαίωση από τον πελάτη μου για την παρακράτηση που μου έκανε. Πρέπει λέει να κινηθώ δικαστικά, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Α ρε Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

gnusselt, είναι δύο διαφορετικά πράγματα η βεβαίωση παρακράτησης και η απόδοση στην εφορία της παρακράτησης.

Ας σου δώσει την βεβαίωση και ας μην κάνει την απόδοση παρακράτησης. Αυτός θα έχει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πάρε τηλ τον πελάτη να σου στείλει με fax τη βεβαιωση

αν δεν καταλαβαίνει μίλα με το λογιστή τους

 

και δεν έχει αποδώσει στην εφορία την παρακρατηση το Σεπτέμβρη με την κατάθεση των Συγκεντρωτικών καταστάσεων προμηθευτών-πελατών θα του στείλει η εφορία το μπουγουρντί

και όταν θα ξεκινίσει η εφορία τους ελέγχους θα είναι και πάνω πάνω στη λίστα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ μεγάλο θέμα αυτό ρε παιδιά.

Εγώ συγκεκριμένα που ασχολούμε με άδειες λειτουργίας καταστημάτων και επαγγελματικών εργαστηρίων (όλα είναι εκτός πολεοδομίας ως προς θεώρηση) θα πρέπει σε αυτούς που θέλουν να το περάσουν στα έξοδα να κόψω απόδειξη στην οποία θα μου γίνει παρακράτηση 20%. Σωστά??? Και συγνώμη ρε παιδιά δηλ

1)Εγώ που θα ξέρω αν αυτός πάει να το πληρώσει το 20%???

2)Στο τέλος του χρόνου θα μαζεύω βεβαιώσεις απόδοσης του φόρου από όλους αυτούς????

 

Έχω φοβερό πρόβλημα γιατί αν είναι έτσι όπως τα λέω εγώ αυτή την στιγμή δεν κόβω αποδείξεις με αποτέλεσμα να μην μπορώ να εμφανίσω έσοδα. Να πάω εγώ να προκαταβάλω το 10% το 20% το 50% το 100% μέσω ΦΕΜ ναι αλλά όχι να στηρίζομαι στον κάθε πελάτη μου..

 

Αν μπορείτε να μου βρείτε κάποιο τρόπο πολύ ευχαρίστως να το δεχτώ

 

Περιμένω τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

 

ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ

(δλδ για ελευθέρια επαγγέλματα άρθρ. 58και59 Ν2238/1994)

 

Γ) Απόδοση φόρου 20%

 

Μόνο όταν ο λήπτης είναι επιτηδευματίας-νομικό πρόσωπο. Δεν υπάρχει παρακράτηση όταν κόβουμε ΑΠΥ με λήπτες φυσικά πρόσωπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.