Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια αρχιτέκτονα σε πολιτικό μηχανικό για στατική μελέτη


 
anavatis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπα, δεν μου είπε τι 'παίρνει' όταν διορθώνει ΠΜ :mrgreen:

διότι εκει ειναι να κάνεις χαρακίρι, αλλά τότε θα ξεμείνουμε από στατικούς :grin:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι λέω να το διαβάσουν μερικοί ΠΜ που πραγματικά

 

Έχει δίκο η myri, μερικοί δεν σημαίνει επειδή πήρανε νύχτα δίπλωμα ότι είναι και μηχανικοί...μην τρελαθούμε και τα ισοπεδώσουμε όλα.

 

Αλλά ένας αρχιτέκτονας χρειάζεται για την σωστή μόρφωση του φορέα έναν μηχανικό. Και γαι μεγάλα και πολύπλοκα έργα την συνεργασία όλων των μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα στα λογια μου ερχεσαι..

Ο συναδελφος αναβατης θα εβαζε τα τοιχωματα εκει που τον βολευαν (αφου ξερει τη νομοτελια των υλικων) και θα μου ελεγε οτι μορφωσε και τον ΦΟ....

 

Ναι επιμένω αυστηρά σε αυτό. Δεν νοείται καλός αρχιτέκτονας να απευθύνεται στον πολιτικό μηχανικό χωρίς προσχέδια του φέροντα οργανισμού που συνθέτουν τους όγκους του έργου του. Για τη συνέχεια έχω αναλύσει αρκετά σε προηγούμενα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Διακρινω και απο την πλευρα σου και απο την πλευρα του Δημητρη85 μια ταση για αχρηστευση του ρολου του ΑΜ...Μεγαλος λαθος....

 

Σε καμία περίπτωση!

Μα, αν δεις δεν θίγω το ρόλο του αρχιτέκτονα εν γένει... απλώς σχολιάζω ότι ο Π.Μ. με μια κάποια εμπειρία, για τις συγκεκριμένες κατασκευές "του κιλού" που είναι οι συνήθεις στο λεκανοπέδιο αλλά και σε άλλα αστικά κέντρα, δεν έχει ρόλο αφού όλοι οι παράμετροι είναι τόσο περιορισμένοι που δεν αφήνουν κανένα περιθώριο για τη δημιουργία μιας αρχιτεκτονικής λύσης.

Δηλαδή όταν σε όλη σχεδόν τη πρωτεύουσα έχω συνεχές σύστημα με οικόπεδα που δεν με παίρνει να στρίψω το κτίριο ή να του αλλάξω μορφή (κολλάω και στα δύο όρια) τί να συζητήσουμε...

Οχι μόνο συνεργάζομαι με αρχιτέκτονες, αλλά έχω και πελάτες αρχιτέκτονες (βλ. φωτορεαλισμό κλπ) και με εντυπωσιάζουν κάποιες λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά στη σχεδίαση.

Link to comment
Share on other sites

To διάβασα. Κανένα πρόβλημα δεν έχω με το ποστ 108 και τα όσα γράφει ο συνάδελφος. αν κάπου πρέπει να μπει γωνιακή κολονα κι εγώ θέλω ευθεία θα προσαρμόσω τα ανοίγματά μου. αν η κολόνα πρέπει να γίνεται μεγαλύτερη από το δοκάρι για να αποφεύγεται η παράκαμψη του οπλισμού (που ετσι πρέπει να είναι), αυτό είναι ο.κ., δεν κολάω σε τέτοια.μόνο εαν πρέπει να έχω κάποιο συγκεριμένο αισθητικό αποτέλεσμα που επηρεάζεται από τέτοιου είδους αλλαγές θα επιμείνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση!

Μα, αν δεις δεν θίγω το ρόλο του αρχιτέκτονα εν γένει... απλώς σχολιάζω ότι ο Π.Μ. με μια κάποια εμπειρία, για τις συγκεκριμένες κατασκευές "του κιλού" που είναι οι συνήθεις στο λεκανοπέδιο αλλά και σε άλλα αστικά κέντρα, δεν έχει ρόλο αφού όλοι οι παράμετροι είναι τόσο περιορισμένοι που δεν αφήνουν κανένα περιθώριο για τη δημιουργία μιας αρχιτεκτονικής λύσης.

παιδία έλεος, πραγματικά σκεφτείτε να το διαβάζουν αυτό οι πελάτες σας!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.