Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια αρχιτέκτονα σε πολιτικό μηχανικό για στατική μελέτη


 
anavatis

Recommended Posts

@Elpinor

 

Δεν είπα ότι αυτή είναι μόνο η δουλειά του Αρχιτέκτονα μην παράφραζεις τα λεγομένα μου...αλλά είπα ότι αποτελεί και ένα μικρό μέρος της

 

και αν πιστεύεις ότι η διαμόρφωση χώρων δεν είναι άσκηση Αρχιτεκτονικής τότε λυπάμαι...

 

ίσα-ίσα που ή σύνθεση των χώρων στα κτηριακά είναι άσκηση Αρχιτεκτονικής...και ναι ακόμα και το που θα μπει το δωμάτιο,το κλιμακοστάσιο,το μπάνιο και πολλά πολλά άλλα είναι Αρχιτεκτονική...επίσης η διαστασιολόγηση των χώρων είναι Αρχιτεκτονική με βάση κανόνες αναλογιών και λειτουργικότητας...

 

για να τα κάνεις όλα αυτα πρέπει να ξέρεις από Αρχιτεκτονική...και όπως είπα αποτελεί ενα μικρό μέρος αυτης...

 

τέλος,αφού θέλεις να το πας σε μεταφράσεις και εισαγόμενες έννοιες από το εξωτερικό...να σου θυμίσω ότι οι οι Αρχιτέκτονες του εξωτερικού δεν θεωρούνται Μηχανικοί...και μάλιστα θεωρούν, οι Αρχιτέκτονες, πολύ υποτιμητικό να τους λένε engineers...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όπως βλέπεις στα στοιχεία μου δηλώνω Αρχιτέκτονας σκέτο.

Για να τα κάνεις όλα αυτά που περιγράφεις χρειάζεσαι "στοιχεία Αρχιτεκτονικής" όπως αυτά που διδάσκονται όλες οι ειδικότητες μηχανικών όπως σωστά περιγράφεις. Αυτά διδάσκονται οι υπόλοιπες ειδικότητες στα "κτιριακά" όπως τα λες. Στοιχεία, βασικές γνώσεις δηλαδή.

Όσο για την διαμόρφωση χώρων που αφορά τους Διακοσμητές, είναι μια πολύ δύσκολη και απαιτητική εργασία, που χρειάζεται στοιχειώδεις γνώσεις Αρχιτεκτονικής, πολλή γνώση της αγοράς, των τάσεων και φυσικά ταλέντο. Ένας Αρχιτέκτονας που έχει τις αντοχές να ασχοληθεί με την διακόσμηση έχει όλα τα απαραίτητα εφόδια για να το κάνει, αρκεί να διαθέτει & το ταλέντο. Το αντίστροφο δεν ισχύει. Οι περί αρχιτεκτονικής γνώσεις ενός διακοσμητή δεν επαρκούν για να συνθέσει ένα λειτουργικό κτίριο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η μόνη λυση που υπάρχει κατά την άποψη μου και προς αυτή τη κατεύθυνση οδεύουμε και είναι απολύτως σωστή είναι η εξής:

να λειτουργήσουν πραγματικά οι αρχιτεκτονικές επιτροπές σε κάθε περιοχή και να ορίσουν κριτήρια σχεδιασμού!

με αυτόν τον τρόπο η αγορά από μόνη της θα βγάλει έξω όσους δεν μπορούν να ανταποκριθούν σε κάποιες ελάχιστες απαιτήσεις!

τότε είμαι σίγουρος ότι και αρχιτέκτονες θα μείνουν εκτός του παιχνιδιού!

Ώραίες οι ιδέες μόνο που δεν νομίζω πως συμφωνεί κανένας αρχιτέκτονας με τον παραπάνω τρόπο ελέγχου της αρχιτεκτονικής!

 

και επειδή κάτι σχολίασε και η myri, θα της πω και πάλι ότι το να φτιάξει κάποιος ένα σπίτι ειναι σημαντικό, αλλά για έναν μηχανικό υπάρχει μια διαβάθμιση στην σπουδαιότητα της κατασκευής, άλλο μία κατοικία και άλλο ένα συγκρότημα κατοικιών! άλλο τα στατικά για 2-οροφο και άλλο τα στατικά του στεγάστρου του καλατράβα!

Ε μα στο λέμε 100 φορές στα αρχιτεκτονικά ΔΕΝ υπάρχει η διαβάθμιση που λες!!!!

Αμφιβαλλω αν υπάρχει και στα στατικά! Δηλαδή η αποθήκη πιτρέπεται να αστοχήσει στο σεισμό;

''Στη μελέτη αυτή περιλαμβάνεται η δόμηση στοιχείων που δεν επηρεάζουν τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου, η σπουδή για την ολοκλήρωση της διαμόρφωσης του χώρου (εγκαταστάσεις, υλικά, χρώματα, φωτισμός, ειδικές κατασκευές, επίπλωση, επενδύσεις, ειδικός εξοπλισμός κ.α.).''

και εγώ σου λέω πως δεν ξέρουν τι ειναι δρομική τοιχοποιία

 

για Αρχιτεκτονική Εσωτερικών χώρων όμως βλέπω...εσύ τι λες?

Διακόσμηση Εσωτερικών χώρων και άμα ..... εξ' άλλου έτσι ονομαζόταν η σχολή τους μέχρι πρόσφατα

 

διαμόρφωσης εξωτερικών χώρων μικρής κλίμακας, π.χ. πλατείες, υπαίθριοι χώροι και εγκαταστάσεις. Στη διαμόρφωση αυτή περιλαμβάνεται ο σχεδιασμός κατασκευών μικρής κλίμακας, όπως υπόστεγα, πέργκολες, περίπτερα εκθέσεων, τηλεφωνικοί θάλαμοι κλπ.

ειδικά στις πλατείες ειναι να βάζουμε και τα γέλια

Link to comment
Share on other sites

@Elpinor

 

(για αυτό και γράφω ''μικρό μέρος''=στοιχεία αρχιτεκτονικής)

 

συμφωνώ μαζί σου, σε όλα, στο τελευταίο post...

 

το πρόβλημα όμως με το Ελλαντα είναι ότι μερικοί (αδαείς) ΠΜ εκπονούν αρχιτεκτονικές μελέτες μη συνηθισμένων έργων π.χ. Μουσειο...και ότι αντίστοιχα (αδαείς) Αρχιτέκτονες εκπονούν μή συνηθισμένες στατικές μελέτες π.χ ας πούμε πάλι στατικά Μουσείου...εκτός αν έχουν διδακτορικά και οι δύο ειδικότητες (αντίστοιχα για αρχιτεκτονικά και στατικά) και τότε ok πάω πάσο...

 

το θέμα είναι πως το σταματάς όλο αυτό (αν δεν υπάρχουν οι απαραίτητες σπουδές)...καθώς ο μεν νόμος σε αφήνει (κακώς) και από την άλλη οι κανόνες ηθικής πάνε περίπατο για λόγους βιοποριστικούς ή και λόγω εγωισμού...

 

τεσπα,κουράστηκα τα λέμε κάποια άλλη φορά...παρα ταύτα ωραία η ανταλλαγή απόψεων...

Link to comment
Share on other sites

και για να τελειώνουμε ...

δεν με νοιάζει ποιος υπογράφει/εισπράττει αμοιβές αρχιτεκτονικών μελετών.

δεν με ένοιαζε ούτε όταν ήμουν εν ενεργεία αρχιτέκτονας.

Με νοιάζει ποιος νομίζει ότι παράγει αρχιτεκτονικό έργο και τι ποιότητας έργο είναι αυτό.

Αν πρέπει για λόγους βιοποριστικούς ή άλλους να αρχιτεκτονίζουν οι πάντες νομίμως, ας το κάνουν, αλλά το παραγόμενο έργο τους ας ονομάζεται διαφορετικά από αυτό των αρχιτεκτόνων.

πχ. Αρχιτεκτονική Μελέτη όταν μελετά αρχιτέκτονας & Μελέτη Διαμόρφωσης Κτιρίου (πως θα μπουν τα δωμάτια) όταν υπογράφει άλλη ειδικότητα.

Με την ανάλογη διαβάθμιση των αμοιβών φυσικά.

Έτσι θα είναι όλοι ευχαριστημένοι και δεν θα διασύρεται και η αρχιτεκτονική από τον κάθε ημιμαθή αρχιτεκτονίζοντα.

Link to comment
Share on other sites

άντε, ένα ποστ ακόμα

 

@myri

 

κατα την άποψη μου....

 

είσαι υπερβολική με το να λες :

 

''και εγώ σου λέω πως δεν ξέρουν τι ειναι δρομική τοιχοποιία''

 

''Διακόσμηση Εσωτερικών χώρων και άμα''

 

''ειδικά στις πλατείες ειναι να βάζουμε και τα γέλια''

 

για άτομα που κατέχουν κάποιες αρχές της Αρχιτεκτονικής...

 

αν είναι να το πάμε έτσι να γίνω και εγώ υπερβολικός λέγοντας το αβάσιμο...ότι στην Ελλάδα οι περισσότεροι αρχιτέκτονες είναι άχρηστοι και δεν ξέρουν ούτε από αρχιτεκτονικά κλπ. και κάνουν ότι τους λέει ο πελάτης τους...

 

καληνύχτα!

Link to comment
Share on other sites

''και εγώ σου λέω πως δεν ξέρουν τι ειναι δρομική τοιχοποιία''

δυστυχώς δεν γνωρίζουν οικοδομική, σε βαθμό που θεωρ΄πως δεν διδάσκονται καθολου

 

''Διακόσμηση Εσωτερικών χώρων και άμα''

αυτό κρίνεται εκ του αποτελέσματος!

Και δυστυχώς επειδή υπάρχουν εκτός από ΑΤΕΙ,

διακοσμητές από ΙΕΚ, ΤΕΛ, αυτοδίδακτοι κλπ που παρουσιάζονται ως ειδικοί ο κλάδος έχει σοβαρό πρόβλημα

 

''ειδικά στις πλατείες ειναι να βάζουμε και τα γέλια''

όποιος δεν γνωριζει τι είναι η λέξη πολεοδομία, πλατεία δεν μπορεί να σχεδιάσει

 

και κάνουν ότι τους λέει ο πελάτης τους...

ναι! αυτό ισχύει δυστυχώς

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, μέσα από τη συζήτηση διαισθάνομαι ότι λίγο πολύ όλοι αναγνωρίζουμε την αναγκαιότητα και τη μεγάλη διαφορετικότητα των ειδικοτήτων των μηχανικών. Πιστεύω ότι με τον καιρό τα δικαιώματα υπογραφής θα ξεχωρίσουν και η ανάγκη στενής συνεργασίας θα αυξηθεί παράλληλα με τη βελτίωση της διαδικασίας έκδοσης αδειών. Ήδη η κατάργηση των πολεοδομιών που έχει αποφασιστεί είναι ένα τεράστιο βήμα που φέρνει τη δουλειά του μηχανικού πίσω στο γραφείο με την δική του απόλυτη ευθύνη για την άρτια μελέτη και επίβλεψη κάθε έργου. τότε το φόρουμ αυτό και οι ανταλλαγές απόψεων μεταξύ μας θα αποτελούν ακόμα πιο σημαντικό εργαλείο για τη βελτίωση και την εξέλιξή μας. :wink:

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε, δυστυχώς το μπάχαλο στη Ρόδου-Λίνδου στην περιοχή Αφάντου-Κολύμπια συνεχίζεται, διότι τα έργα δεν έχουν ολοκληρωθεί.

Η Μαρίνα είναι σε καλύτερη κατάσταση με νέες επιχειρήσεις να έχουν ξεκινήσει εκεί, αλλά ακόμα κι αυτή δεν τέλειωσε.

 

@anavatis

 

πσσσσ...μπράβο γι αυτό σας παω εσάς τους αρχιτέκτονες...τα λέτε ωραία (δεν είναι ειρωνεία :))

 

άσχετο,αλλά είδα στο προφίλ σου τοποθεσία:Ρόδος

 

πως πάει η κατασκευή της Μαρίνας Ρόδου ΑΕ??? (κοντά στην παλιά ΚΑΙΡ)

 

δεν μου λες το μπάχαλο με τους σκαμμένους δρόμους για τον αγωγό υδροληψίας στη Ροδου-Λινδου υπάρχει ακόμα!?!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, μέσα από τη συζήτηση διαισθάνομαι ότι λίγο πολύ όλοι αναγνωρίζουμε την αναγκαιότητα και τη μεγάλη διαφορετικότητα των ειδικοτήτων των μηχανικών. Πιστεύω ότι με τον καιρό τα δικαιώματα υπογραφής θα ξεχωρίσουν και η ανάγκη στενής συνεργασίας θα αυξηθεί παράλληλα με τη βελτίωση της διαδικασίας έκδοσης αδειών. Ήδη η κατάργηση των πολεοδομιών που έχει αποφασιστεί είναι ένα τεράστιο βήμα που φέρνει τη δουλειά του μηχανικού πίσω στο γραφείο με την δική του απόλυτη ευθύνη για την άρτια μελέτη και επίβλεψη κάθε έργου. τότε το φόρουμ αυτό και οι ανταλλαγές απόψεων μεταξύ μας θα αποτελούν ακόμα πιο σημαντικό εργαλείο για τη βελτίωση και την εξέλιξή μας. :wink:

 

Συμφωνώ....

Αλλά θα ήθελα ως κακόπιστος τεχνολόγος που παίρνω και τη πλευρά του άσχετου ιδιώτη να μου εξηγήσεις το εξής....

Το πράσινο κείμενο μιλά για ευθύνη και αρτιότητα μελέτης.

Επειδή όλοι πλην των αρχιτεκτόνων έχουν επακριβώς ορισμένες προδιαγραφές και "μπούσουλα" κατά τη μελέτη και τον έλεγχο αυτής... Στα αρχιτεκτονικά, πώς αντιλαμβάνεσαι την αρτιότητα ή μη της μελέτης και πώς κρίνεται αυτό;

Γιατί καλύτερα να ρωτήσεις 3 γιατρούς παρά 3 αρχιτέκτονες για κάτι.

Για ποιό ακριβώς πράγμα εκτός της τήρησης του ΓΟΚ που και αυτός αλλάζει... θα φέρεις ευθύνη στη μελέτη;.

Αναφέρομαι για συνήθη έργα και μάλιστα κατοικιών... Μην αρχίσεις τίποτε περί συνεδριακών κέντρων και νοσοκομείων... Σε αυτά που κάνουμε καθημερινά περιορίζεται η ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.