Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφίστηκε και επί των άρθρων το νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι

έχω μια περίπτωση η οποία δεν ξέρω κατά πόσο εμπίπτει στο νέο νόμο. Σε αγροτεμάχιο 2 κ κάτι στρέμματα, το 1987 βγήκε άδεια λυόμενης οικίας 80 μ2. Στη συνέχεια το σπίτι κατασκευάστηκε συμβατικά (μπετά, τούβλά κλπ) στα ίδια τετραγωνικά, αλλά διαφορετικό από αυτό της άδειας (μορφολογικά), ενώ κατασκευάστηκε κ ένα υπόγειο (από τη 1 οψη ισόγειο λόγω λόφου) 16μ2 το οποίο δεν υπήρχε καθόλου στην άδεια. Το υπόγειο τακτοποιείται ως υπέρβαση δόμησης, με τα υπόλοιπα 80μ2 όμως δεν ξέρω τι γίνεται. Γιατί μεν υπάρχει άδεια για αυτά, αλλά η πραγματικότητα δεν έχει καμία σχέση πέραν της επιφάνειας. Πρέπει με κάποιο τρόπο να ενταχθουν κ αυτά στη ρύθμιση και αν ναι σε ποια κατηγορία? ή μόνο τα 16 μ2 του υπογείου? Υπάρχει περίπτωση να θεωρείται όλη η οικία αυθαίρετη?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να θεωρείται όλη η οικία αυθαίρετη?

 

Νομίζω πως ναι - χωρίς να είμαι και σίγουρη

 

Ίσως να μην είναι και τόσο κακό αυτό....

 

Διότι αν την υπολογίσεις ως αυθαίρετη μπορεί να βγει και μικρότερο το πρόστιμο. Βέβαια στο τετραγωνίδιο 1 θα βάλεις β=2 αλλά μετά δε θα έχεις να σημειώσεις τίποτα στο τετραγωνίδιο 5 (υπέρβαση υπογείου που αναφέρεις κλπ).

Επίσης, σκέψου πως αν η υπάρχουσα άδεια λίγο μοιάζει με ότι χτίστηκε τελικά θα πρέπει επίσης να βρεις και να καταγράψεις "τις λοιπές πολεοδομικές και κτιριοδομικές παραβάσεις" - έκαστη από 500 ευρώ - άλλα μπαλκόνια, άλλη στέγη, αλλού κι αλλιώτικα τα ανοίγματα κλπ κλπ

Θα πάει το πρόστιμο στα ύψη....

Link to comment
Share on other sites

αλλά διαφορετικό από αυτό της άδειας (μορφολογικά)

 

Εφόσον δεν έχει τηρηθεί το νόμιμο περίγραμμα της Ο.Α. τότε μάλλον είναι όλο αυθαίρετο!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο η αλλαγή των υλικών και της μορφής του φορέα συνιστά ολοκληρωτική αυθαιρεσία... Αλλο κτίριο... δεν τηρούμε μόνο κάτι από την Ο.Α., αλλά όλη την Ο.Α. και δεν μπορείς να πείς ότι άλλο κτίριο έφτιαξα αλλά μοιάζει με αυτό της Ο.Α.!!!

Link to comment
Share on other sites

Στις λοιπές παραβάσεις πάει κάθε άνοιγμα ξεχωριστά, δλδ πχ 5*500 , ή 1 500ρικο για διαφορετικά ανοίγματα? Επίσης κάθε μπαλκόνι ξεχωριστα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλλον θα απαντηθεί με εγκύκλιο!!! Όπως επίσης, ελπίζω, να δώσουν και μία λίστα με το τι θεωρούν "παραβάσεις πολεοδομικού και κτηριοδομικού κανονισμού" !!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κι εγώ κάτι, άν το χει κάποιος ξεκαθαρίσει (για να μήν ψάχνουμε ψίλους στα άχυρα....). Οι τιμές ζώνης (Τ.Ζ.) είναι αυτές που αναγράφει ο λογαριασμός της ΔΕΗ ή θα πρέπει να απευθυνθούμε στην εφορία?? και επίσης : όταν λέμε Τ.Ζ. (τιμή ζώνης) είναι το ίδιο πράγμα με την αντικειμενική αξία ή υπεισέρχονται κι άλλες παραμέτροι??-- ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ Τ.Ζ δεν ειναι σωστες στην δεη αρκετες φορες.....επισης αλλο αντικειμενικη και αλλο Τ.Ζ....οι αντικειμενικες ειναι πιο μεγαλες και παιζουν ρολο ποσο κοντα θαλασσα-εμπορικοτητα-γωνιαπαλαιοτητα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κι εγώ κάτι, άν το χει κάποιος ξεκαθαρίσει (για να μήν ψάχνουμε ψίλους στα άχυρα....). Οι τιμές ζώνης (Τ.Ζ.) είναι αυτές που αναγράφει ο λογαριασμός της ΔΕΗ ή θα πρέπει να απευθυνθούμε στην εφορία?? και επίσης : όταν λέμε Τ.Ζ. (τιμή ζώνης) είναι το ίδιο πράγμα με την αντικειμενική αξία ή υπεισέρχονται κι άλλες παραμέτροι??-- ευχαριστώ

 

μην βασίζεσαι παντα στο αναγραφόμενο της ΔΕΗ.

καλύτερα εφορία,

τις αντικειμενικές αξίες μπορείς να τις βρίσκεις απο το gsis.gr στις υπηρεσίες προς πολίτες --> Α.Π.Α.Α.

εχει για ολη σχεδον την ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.