Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

παιδια μπαινετε στο συστημα του ΤΕΕ?μου βγαζει ERROR

Πράγματι εδώ και μισή ώρα δεν γίνεται τιποτα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω περίπτωση κτιρίου που αποτελείται από 2 υπογεια και 2 διαμερισματα και τα διαμερίσματα πέρα πο τις δικές τους αυτοτελείς παραβάσεις έχουν και την μετακίνηση του κτιρίου από τα αρχικά σχεδια ΧΩΡΙΣ να παραβιάζει καποιο πολεοδομικο μέγεθος. Στο κτίριο αυτό έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και θα υποβληθουν 4 φάκελοι!!! Να σημειώσω πως ιδιοκτήτες είναι τα μέλη ΜΙΑΣ οικογένειας

 

Το 500 για την μετακίνηση του κτιρίου σε ποιους φακέλους θα το βάλω????Σκέφτομαι να το βάλω 2 φορές μια σε κάθε υπόγειο, όμως φοβάμαι μήπως χρειάζεται να μπει 4 φορες....

Ποια είναι η άποψη σας??Σας έχει τύχη αντίστοιχη περίπτωση?

Αφού έχουν οριζόντα σύσταση σημαίνει ότι θα έχουν κοινόχρηστο χώρο τον ακάλυπτο του οικοπέδου. Άρα γίνεται να υποβάλουν όλοι κοινή δήλωση για τον κοινόχρηστο χώρο και εκεί να δηλωθεί η παράβαση της μετακίνησης του κτιρίου με ένα 500 ρικο.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όμως θα πληρωσει ακόμα ένα φάκελο......Την λύση να πληρώσουν την παράβαση ΜΟΝΟ τα υπόγεια δν σας φαίνεται λογική????

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι όμως θα πληρωσει ακόμα ένα φάκελο......Την λύση να πληρώσουν την παράβαση ΜΟΝΟ τα υπόγεια δν σας φαίνεται λογική????

 

Κατ αρχήν απολογούμαι για το λάθος κλικ που χωρίς να το θέλω στην προσπάθεια του scrolling σου έβγαλε αυτό το -1. Δεν γνωρίζω πως επανορθώνεται.(διορθώθηκε , Manolis gon)

 

Όσο για το θέμα μας, με την λύση του "όλοι σε ένα" φάκελλο για τα κοινόχρηστα είναι όλοι καλυμμένοι για την μετατόπιση της δικής τους ιδιοκτησίας και όχι μόνο οι δύο του υπογείου.

 

Αυτό και από αρχής δικαίου είναι το σωστότερο. Δεν μετατέθηκε μόνο το υπόγειο.

 

Για το πρόσθετο κόστος (μίας ακόμη αμοιβή - 500 Ε του δεύτερου προστίμου) αυτό κανονίζεται με μία καλή έκπτωση για τον φάκελλο αυτόν που θα γίνει δεκτή από το ΤΕΕ λόγω των συνθηκών.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

''Ακολουθούν οι πληρωμές των δόσεων για τις οποίες ενημερώνεται αυτόματα το σύστημα, με την πρώτη από αυτές να καταβάλλεται μέχρι την22α Δεκεμβρίου 2011 (η προθεσμία αναμένεται να παραταθεί με σχετική νομοθετική ρύθμιση). Στον πολίτη δίνεται κωδικός που θα του επιτρέπει την ενημέρωσή του για την καταχώρηση των δόσεων και το οφειλόμενο υπόλοιπο μέχρι την ολοκλήρωση της διαδικασίας.'' (απο αρχικη σελιδα υπεκα- ν. 4014/2011)

 

καλησπερα σε ολους...γνωριζει κανεις συναδελφοι για την παραταση της προθεσμιας με την νομοθετικη ρυθμιση;

 

και ας φαινεται αυτονοητο οτι παιρνει παραταση (αν δεν εχει πληρωθει η δοση... χανεται η ενταξη στην ρυθμιση και συνεπως το παραβολο).

 

με τις 36 δοσεις τι γινεται, εχουν περαστει στο συστημα;

Link to comment
Share on other sites

''Ακολουθούν οι πληρωμές των δόσεων για τις οποίες ενημερώνεται αυτόματα το σύστημα, με την πρώτη από αυτές να καταβάλλεται μέχρι την22α Δεκεμβρίου 2011 (η προθεσμία αναμένεται να παραταθεί με σχετική νομοθετική ρύθμιση). ...γνωριζει κανεις συναδελφοι για την παραταση της προθεσμιας με την νομοθετικη ρυθμιση;

 

 

Φίλε μου καλημέρα, αυτή ακριβώς την απορία έχω και εγώ και όσοι πελάτες μου θέλουν να πληρώσουν εφάπαξ. Μέχρι πότε ???

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο μη άρτιο μη οικοδομήσιμο εκτο΄ς σχεδίου έχω κίοσκι με τζάκι και ψησταριά που κλεινει με τοίχο απο τη 1 πλευρα και με πλαστικά ρολά σε όλες τις υπόλοιπες. Επίσης έχει γίνει βόθρος (χωρίς τουαλετα προς το παρόν) και διαμορφώσεις με πέτρα στον περιβάλλοντα χώρο. Επίσης έχει μπέι μεγάλη σιδερένια πόρτα στην είσοδο. Πάει με αναλυτικό και λέω 1 αναλυτικός κιόσκι - τζάκι - ψησταρία μαζί, 1 ο βόθρος, 1 διαμορφώσεις υπαίθριου χώρου (πλακοστ΄ρωσεις και πόρτα)..σύνολο 3 αναλυτικοί και τα ανάλογα 500 αρια που θα προκύψουν απο τους 3 αναλυτικούς...Σας φάινεται λογικό???

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο μη άρτιο μη οικοδομήσιμο εκτο΄ς σχεδίου έχω κίοσκι με τζάκι και ψησταριά που κλεινει με τοίχο απο τη 1 πλευρα και με πλαστικά ρολά σε όλες τις υπόλοιπες. Επίσης έχει γίνει βόθρος (χωρίς τουαλετα προς το παρόν) και διαμορφώσεις με πέτρα στον περιβάλλοντα χώρο. Επίσης έχει μπέι μεγάλη σιδερένια πόρτα στην είσοδο. Πάει με αναλυτικό και λέω 1 αναλυτικός κιόσκι - τζάκι - ψησταρία μαζί, 1 ο βόθρος, 1 διαμορφώσεις υπαίθριου χώρου (πλακοστ΄ρωσεις και πόρτα)..σύνολο 3 αναλυτικοί και τα ανάλογα 500 αρια που θα προκύψουν απο τους 3 αναλυτικούς...Σας φάινεται λογικό???

 

Η περίπτωση σου αναλύεται εδώ στην απάντηση 53.

 

http://www.tdm.tee.gr/images/stories/Docs/nea_anakoinoseis/deltia_typou/rithmisi%20authaireton/lempesi_themata_pou_exoun_dieukrinisthei_i_oxi_gia_ta_authaireta_7_12_2011.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.