Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωρινοί Ενεργειακοί Επιθεωρητές


Inzaghi

Recommended Posts

Έτσι και αλλιώς η όλη υπόθεση κρίνεται σε αυτό τον χρόνο όπου και θα ζητηθεί και το ΠΕΑ για ενοικιάσεις οπότε θα υπάρξει αρκετή ζήτηση. Έπειτα ...

Link to comment
Share on other sites

η πιστοποιηση/καταρτιση ειναι απαραιτητη γιατι αλλιώς πώς θα μάθει ο μηχανικος να περναει τιμες στο εξελ κ να εξάγει τα πιστοποιητικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το βάλουν σαν μεταπτυχιακό...<<ενεργειακές επιθεωρήσεις-από την θεωρία στην επίλυση>>.

Οποιος έχει ασχοληθεί με τις επιθεωρήσεις λίγο ή πολύ καταλαβαίνει ότι δεν είναι και το δυσκολότερο πράγμα στον κόσμο μην πω...ψιλοπατάτα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι τις θέλουν τις πιστοποιήσεις/καταρτίσεις..

Link to comment
Share on other sites

Ικαρε νομίζω ότι έχεις άδικο. Δεν είναι καθόλου πατάτα η επιθεώρηση.

 

Είναι τέτοια η σύγχιση που υπάρχει, ειδικά στα θέματα ΗΜ, που η κατάρτιση είναι επιβεβλημένη.

Δεν είναι η επιθεώρηση απλώς μετράμε τα δομικά στοιχεία και τα περνάμε στα κουτάκια.

Και ούτε όλες οι περιπτώσεις είναι ένα βολικό διαμέρισμα.

 

Το θέμα είναι αν οι καταρτιστές είναι θα καταρτισμένοι για να απαντήσουν στα πρακτικά προβλήματα ή θα έρθουν <<διάφοροι>> για την αρπαχτή και μας διαβάζουν τις σημειώσεις τους.

Στην δεύτερη περίπτωση τους βλέπω να μπαίνουν από την πόρτα και να βγαίνουν από το παράθυρο.

Link to comment
Share on other sites

1. Τα ΚΕΚ είναι η τελευταία τρύπα της φλογέρας στην μεταλυκειακή εκπαίδευση . Ετσι ? Θα πάμε δηλαδή οι απόφοτοι ΑΕΙ να μας πιστοποιήσει ο "Σχολές ΒΗΤΑ" ?

 

2. Θα με πιστοποιήσει .... ποιός από εκεί μέσα ? Κάποιος άλλος συνάδελφος υπάλληλός τους υποθέτω. Και ρωτάω. Από που και ως που και βάσει ποιών προσόντων - σπουδών θα εκπαιδεύσει εμένα ?

 

3. Αν το μόνο προσόν είναι Δίπλωμα/Πτυχίο Μηχανολόγου ή Πολιτικού Μηχανικού , τέτοιο έχω και εγώ .

 

Μόνο από ΤΕΕ συνάδελφοι. Ας κάνουν τηλε-μαθήματα , και ας πάμε μόνο για γραπτές εξετάσεις.

Αντε και από ανώτατα ιδρύματα.

Ας αξιοποιήσουν το ΕΑΠ , που παρέχει ήδη επί πληρωμή εξ'αποστάσεως εκπαίδευση και προπτυχιακή και μεταπτυχιακή.

 

Να με "διδάξει" καθηγητής , η ειδικός . Οχι κάποιος σαν κι εμένα η κατώτερος από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά για να καταλάβω.. Αν παρακολουθήσουμε τα σεμινάρια και περάσουμε τις εξετάσεις (δίχως να είμαστε προσωρινοί ενεργειακοί επιθεωρητές) είναι απαραίτητο να έχουμε δεκαετή αποδεδειγμένη εμπειρία για να μπορέσουμε τελικά να πιστοποιηθούμε ως μόνιμοι ενεργειακοί επιθεωρητές;

Link to comment
Share on other sites

αυτη δεν ειναι λογικη παντως γιατι με αυτον τον τρόπο ας μην αφηνει κανεναν να χτιζει σπιτια να βαζει λεβητες κ φωτα αν δεν εχει συμπληρωσει 5-10 χρονια εργασιας, αφου μόνο το πτυχιο ( κ το μεταπτυχιακό κ το διδακτορικο) δεν φτανει....

Αυτο μας εφαγε στο γιουνανισταν...η εμπειρία!!!!

Link to comment
Share on other sites

@akot ήταν 5 χρόνια και το έκαναν 2....άλλη μία ΞΕΦΤΙΛΑ!

 

(εγώ είχα τα 5 έχω και τα 2....αλλά ρε ΚΡΑΤΟΣ αφού με βάζεις να κάνω σεμινάρια εξετάσεις κτλ μετά γιατί θες και εμπειρία; κάνε πιο δύσκολες τις εξετάσεις)

Link to comment
Share on other sites

hkamp, εχεις δίκιο, δεν το διατύπωσα σωστά. cbotsiaris μαζί σου 100%.

Πάμε..

1) Το κατάρτηση-εξετάσεις-πιστοποίηση είναι απαράδεκτο για μένα. Ειδικά από ΚΕΚ!!! Είναι δυνατόν να έχεις δίπλωμα μηχανικού, και να μπαίνεις σε αυτή την διαδίκασία? Ας το κάνουν σε στυλ επιμόρφωσης, σεμιναρίων κτλ.. Ο άλλος πχ έχει 20 χρόνια στην οικοδομή και θα του πεις, κάτσε να σε καταρτήσω να κάνεις επιθεωρήσεις?

2) Τα χρόνια εμπειρίας...

Δεν μπορεί κάποιος απόφοιτος να υλοποιεί ΜΕΑ!! και να μην μπορεί να επιθεωρήσει (σαν παράδειγμα-το ξέρω ότι απαγορεύεται) το κτίριο που μελέτησε!! Δεν έχει καμία λογική.

Για μένα ότι ισχύει στην μελέτη να ισχύει και στην επιθεώρηση. Δικαίωμα από την ημέρα απόκτησης άδεια άσκησης επαγγέλματος. Αλλιώς βάλε πχ 10 χρόνια εμπειρίας και στον μελετητη, να υπάρχει μια ισσοροπία τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.