Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απλή εφαρμογή για εξαγωγή ορθοφωτοχαρτών Κτηματολογίου


Recommended Posts

Χμμμ μετά από format και επανεγκατάσταση του AutoCAD δεν μου λειτουργεί το GeoRegImg...Εχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς είναι το πρόβλημα?

 

το έχεις φορτώσει και όταν πάς να το τρέξεις λέει unknown command?

Edited by chrisven
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ναι, δεν μου το φόρτωνε σωστά.

Μετά από μια απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση, φορτώνει σωστά αλλά έχω αυτό:

 

Command: georefimg

Select image(s) to reposition:

Select objects: 1 found

Select objects:

; error: bad argument type: FILE nil

 

καταλήγει στο ότι κάτι δεν πάει καλά μάλλον με το world file, παρόλο που είναι ίδια αρχεία που στο παρελθόν ήταν μια χαρά...

Ευχαριστώ Χρήστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και συγχαρητήρια για την εφαρμογή!

Έχω το εξής πρόβλημα:

Όταν κάνω ελαχιστοποίηση (minimize) την εφαρμογή και μετά ξανακάνω επαναφορά (restore), τα πάντα παγώνουν (η εικόνα, τα εργαλεία κλπ) και χρειάζεται να κλείσω την εφαρμογή χάνοντας ότι πληροφορίες (πολύγωνα κλπ) είχα καταχωρήσει.

Για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή λοιπόν, φροντίζω να μην την κάνω minimize καθόλου (όσο την έχω ανοιχτή).

Chrisven, εάν πρόκειται να δημιουργήσεις νέα βελτιωμένη έκδοση της εφαρμογής, αν μπορείς (και είναι κάτι εύκολο κλπ) κοίταξε και αυτό το θέμα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα Chrisven και συγχαρητήρια για την προσπάθεια να κάνεις τη ζωή μας πιο εύκολη ....Ίσως είμαστε λίγο άπληστοι αλλά μήπως έχεις κάτι νεότερο για την εξελιγμένη, αυτόνομη εφαρμογή που ανέφερες  παραπάνω? Σε ευχαριστούμε έτσι κι αλλιώς....συνέχισε τις καλές προσπάθειες!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα:

Όταν κάνω ελαχιστοποίηση (minimize) την εφαρμογή και μετά ξανακάνω επαναφορά (restore), τα πάντα παγώνουν (η εικόνα, τα εργαλεία κλπ) και χρειάζεται να κλείσω την εφαρμογή χάνοντας ότι πληροφορίες (πολύγωνα κλπ) είχα καταχωρήσει.

Για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή λοιπόν, φροντίζω να μην την κάνω minimize καθόλου (όσο την έχω ανοιχτή).

 

 

μου το κάνει και εμένα 

δυστυχώς δεν έχω κάτσει να το κοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@chrisven

Υπάρχει κάποιο api για την εξαγωγή της εικόνας από το κτηματολόγιο ή η εικόνα μεταφέρεται ως screenshot; Ρωτάω γιατί θέλω να το ενσωματώσω στα 2 λογισμικά που βλέπεις στην υπογραφή.

Κάθε φορά που χρειάζομαι απόσπασμα για κάποιο ΠΕΑ μέχρι τώρα πήγαινα στη σελίδα του ktimanet και το δημιουργούσα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα

Η εφαρμογη φαινεται καταπληκτικη αλλα δε μπορω να τη τρέξω σωστα σε windows 7

Το προβλημα που μου εμφανιζεται ειναι πως η οθονη ειναι "κομμένη" στα δεξια Δεν εμφανίζεται δηλαδή το κουτάκι της τεταγμένης Υ και φυσικά δεν εμφανίζεται το κουμπί του SAVE !!

Έχω 23αρα οθονη με αναλυση 1920χ1080 

Κατεβάζω την αναλυση-αλλάζω συμβατοτητα του προγραμματος (Windows XP-Vista κλπ) συνεχως εχω το ιδιο προβλημα

Κάποιος συνάδελφος μηπως έχει κάτι να προτείνει ??

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.