Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kapa, το λεκτικό της βεβαίωσης είναι αποκλειστικά θέμα του μηχανικού, που τη συντάσσει. Το ζήτημα, που αντιμετώπισε ο συνάδελφος vangeliss, είναι χαρακτηριστικό δείγμα ενός ευθυνόφοβου κρατικού λειτουργού.

 

Επειδή, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες το κείμενο της βεβαίωσης σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι το ίδιο και αυτό έχει να κάνει με τη διαθεσιμότητα των στοιχείων και τη μεθοδολογία, που αναγκαστικά θα επιλέξεις. Γιατί πίσω από την εκάστοτε βεβαίωση κρύβεται μια μεθοδολογία, την οποία δε μπορεί να αντιληφθεί ούτε ο συμβολαιογράφος, ούτε ο υποθηκοφύλακας.

 

Για να μη μακρηγορώ, θα παραθέσω τη γνώμη μου, για μία φόρμα βεβαίωσης σε ακίνητο οριζόντιας ιδιοκτησίας που έχουν χαθεί τα εγκεκριμένα σχέδια ή ο φάκελος στην πολεοδομία, αλλά υπάρχει το στέλεχος της οικοδομικής άδειας:

 

 

Συνάδελφε,

 

Είναι σαφέστατο ότι ο έλεγχος πρέπει να γίνεται ΒΑΣΕΙ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ σχεδίων. και επί της ουσίας μόνο με τέτοιου είδους σύγκριση μπορείς να διαγνώσεις την ύπαρξη ή μη αυθαιρέτων κατασκευών.

 

Μακάρι να δεχόντουσαν μια βεβαίωση του τύπου που θέτεις,

 

ΟΜΩΣ

 

Όταν ακόμα και με το υπόγειγμα του ΥΠΕΚΑ, υπάρχουν στενόμυαλοι, ευθυνόφοβοι και ό,τι άλλο θέλεις χαρακτήρισέ τους..... που αρνούνται να προχωρήσουν τις διαδικασίες (συμβόλαια, μεταγραφές κ.λ.π.), πιστεύεις πραγματικά ότι μια βεβαίωση που κατά ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ βασίζεται στην Υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη θα μπορούσε ποτέ να γίνει αποδεκτή από τους ως άνω ΙΔΙΟΥΣ ανθρώπους????????

 

Εξάλλου όπως έχω γράψει και παραπάνω εδώ.... οι τίτλοι ιδιοκτησίας και τα ΜΗ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ σχέδια της σύστασης ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΑΤΑ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ (ως προς τη μη ύπαρξη αυθαιρετων κατασκευών) μιας ιδιοκτησίας !!!

 

Όσο για τα στελέχη των Ο.Α., πάμπολλες φορές αφενός μεν είναι ελλειπώς συμπληρωμένα αφετέρου δε ΚΑΜΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ νομιμότητας μιας εμπεριεχόμενης οριζόντιας ιδιοκτησίας σε μια πολυκατοικία δε διαθέτουν.

 

Άρα μια βεβαίωση τέτοιου τύπου που παρέθεσες, πολύ βολική για εμάς θα ήταν, αλλά και επί της ουσίας ΑΚΥΡΗ ως προς την απόδειξη νομιμότητας του ακινήτου.

 

Αναγνωρίζω απόλυτα ότι πρέπει να βρεθεί μια λύση για τις χιλιάδες των περιπτώσεων στις οποίες έχουν χαθεί οι φάκελλοι από τις Πολεοδομίες, πριν όμως δοθεί ΜΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΛΥΣΗ, δεν θα αδικήσω τους συμβολαιογράφους ή τους υποθηκοφύλακες που ΔΕΝ θα δεχτούν μια τέτοιου είδους βεβαίωση....

 

Φιλικότατα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μια ερωτηση...

Επειδη εχει γινει χαμος με τις βεβαιωσεις..

Ο καθενας ιδιοκτητης ζηταει να του υπογραψεις χωρις καν να κανεις αυτοψια..

 

Εγω θα βγαζω φωτο προοπτικες του κτηριου...

Επισης θα κραταω αντιγραφο της ΥΔ του ιδιοκτητη...

Ερωτημα..

Πως μπορουμε να θεωρησουμε τις φωτο??

Υπαρχει περιπτωση να κανει ΥΔ ο ιδιοκτητης οτι οι φωτο ειναι αληθεις και να σφραγιστει η ΥΔ και οι φωτο σε ΚΕΠ???

Link to comment
Share on other sites

maria-topo, ακόμη και ασκεπής μπορεί να θεωρηθεί αυθαίρετη.

 

***

 

Kapa, να στο θέσω αλλιώς.

 

Αφού δεν μπορώ κατά τα λεγόμενά σου, να αποδείξω ότι είναι νόμιμο, μπορώ να αποδείξω ότι είναι παράνομο;

 

Όσο για το αν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα λαμβάνοντας υπόψη μόνο το στέλεχος και τους τίτλους ιδιοκτησίας, συνεχίζω να υποστηρίζω ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα, γιατί μου έχει τύχει και μάλιστα βρήκα και πού βρισκόταν η αυθαιρεσία. Αλλά χρειάζεται ενδελεχής έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μια ερωτηση...

Επειδη εχει γινει χαμος με τις βεβαιωσεις..

Ο καθενας ιδιοκτητης ζηταει να του υπογραψεις χωρις καν να κανεις αυτοψια..

 

Εγω θα βγαζω φωτο προοπτικες του κτηριου...

Επισης θα κραταω αντιγραφο της ΥΔ του ιδιοκτητη...

Ερωτημα..

Πως μπορουμε να θεωρησουμε τις φωτο??

Υπαρχει περιπτωση να κανει ΥΔ ο ιδιοκτητης οτι οι φωτο ειναι αληθεις και να σφραγιστει η ΥΔ και οι φωτο σε ΚΕΠ???

Να σου πω τι κανω εγω εν προκειμενω...

Περαν του κλασσικου λεκτικου, βαζω και δικες μου σαλτσες του τυπου

δηλωνω οτι δεν φερω καμια ευθυνη για οιαδηποτε αλλαγη αυθαιρετη η μη πραγματοποιηθει κατοπιν ημερομηνιας υπογραφης της παρουσας βεβαιωσης νομιμοτητος

επισυναπτω φωτογραφιες με ημερομηνια (προφανως ιδια με την ημερομηνια πραγματοποιησης της αυτοψιας) και ζητω συνυπογραφες απο αγοραστη και πωλητη οτι αποδεχονται την υπαρχουσα κατασταση που φαινεται στις φωτογραφιες ως πραγματικη....

 

Ενα αντιγραφο το παραδιδω στη συμβολαιογραφο για τη συνταξη του συμβολαιου μου και ενα ακομα κραταω στο αρχειο μου...

 

Τη βεβαιωση μου τη θεωρω για το γνησιο της υπογραφης μου σε ΚΕΠ, ενω βαζω και τον ιδιοκτητη να μου θεωρησει την ΥΔ του επισης σε ΚΕΠ εις διπλουν, με το ενα αντιγραφο να το κραταω εγω στο αρχειο μου...

 

Το προβλημα σου δεν ειναι ο ιδιοκτητης αλλα ο αγοραστης... Να μην κανει αυθαιρεσια κατοπιν αγορας και προσπαθησει να στη φορτωσει μετα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας κ σε κάτι ακόμη αν είναι δυνατόν.

Είμαι νέα μηχανικός κ ελπίζω να μη σας κουράζω με τις πιθανώς χαζές ερωτήσεις μου.

Θα μπορούσε το παρακάτω ΠΑΡΑΧΩΡΗΤΗΡΙΟ (ΟΡΙΣΤΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΟΥ) να αρκεί για να αποδείξει οτι το κτίσμα-πυρήνας δεν είναι αυθαίρετο?

Κ αν ναι πως θα ελέγξω τις διατάσεις κ.λ.π αφου αναφέρεται μόνο σαν πυρήνας?

Στα χέρια μου έχω κ την άδεια μιας προσθήκης που έχει γίνει στο κτίσμα-πυρήνας όπου αποτυπώνεται ο πυρήνας. Μπορώ να αρκεστώ σ αυτά?

 

http://et.diavgeia.gov.gr/f/pdm/ada/45%CE%A0%CE%9C7%CE%9B%CE%A8-%CE%A35%CE%A3

Link to comment
Share on other sites

***

 

Kapa, να στο θέσω αλλιώς.

 

Αφού δεν μπορώ κατά τα λεγόμενά σου, να αποδείξω ότι είναι νόμιμο, μπορώ να αποδείξω ότι είναι παράνομο;

 

Όσο για το αν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα λαμβάνοντας υπόψη μόνο το στέλεχος και τους τίτλους ιδιοκτησίας, συνεχίζω να υποστηρίζω ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα, γιατί μου έχει τύχει και μάλιστα βρήκα και πού βρισκόταν η αυθαιρεσία. Αλλά χρειάζεται ενδελεχής έρευνα.

 

Συνάδελφε,

 

το γεγονός ότι δε μπορείς να αποδείξεις ΣΗΜΕΡΑ ότι είναι παράνομο, δεν λειτουργεί αντίστροφα.

 

Απλά ΣΗΜΕΡΑ δε μπορείς να αποδείξεις ΟΥΤΕ τη νομιμότητα αλλά ούτε και τη ΜΗ νομιμότητα.

 

Δε σημαίνει ότι επειδή ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΩΝ προσκομισθέντων στοιχείων να αποδείξεις την παρανομία, αυτομάτως συνάγεται η νομιμότητα.

 

Γιατί το να λες επί της ουσίας (σε ελεύθερη απόδοση) :

 

"ΣΗΜΕΡΑ και επειδή ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΩ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ στοιχεία για να ΑΠΟΦΑΝΘΩ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΜΗ ΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ, στηρίζομαι σε αμφιλεγόμενα στοιχεία (υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη - μη εγκεκριμένα σχέδια σύστασης - τίτλους ιδιοκτησίας) σε συνδυασμό με ελλειπή στοιχεία (στέλεχος Ο.Α) ΚΑΙ "ΒΕΒΑΙΩΝΩ" τη νομιμότητα"

 

είναι σα να λες... " τα λεφτά μου να πάρω.... τον κ....ο μου να έχω καλλυμένο... και πρόβλημά σας η συνέχεια"

 

Η νομιμότητα ή η παρανομία προκύπτει ΜΟΝΟ από τα εγκεκριμένα σχέδια.

 

Το αν είναι εφικτό σε κάαααααααααααποιες περιπτώσεις και κάτω από κάαααααααποιες προϋποθέσεις (π.χ. σε μια ισόγεια μονοκατοικία ή σε κάποια άλλη κατασκευή που τα "κουκιά είναι μετρημένα") και κατόπιν ενδελεχούς έρευνας (όπως λες και εννοείται ότι θα την κάνει κάποιος) να αποφανθείς για τη νομιμότητα ή μη του κτίσματος, δε σημαίνει ότι μπορείς να το κάνεις σε όλες τις περιπτώσεις αλλά στην πράξη σε πολύ μικρό ποσοστό, γι αυτό μην γενικεύουμε.

 

Ένα απλό παράδειγμα.

 

Σε μια πολυόροφη πολυκατοικία με 35 διαμερίσματα όπου ο κατασκευαστής όχι μόνο έχει προβεί σε συνενώσεις- διαχωρισμούς (που είναι και η πιοοοοο συνήθης και απλή περίπτωση), αλλά επιπροσθέτως έχει "τροποποιήσει εσωτερικά" τα υψόμετρα των ορόφων, με ποιά ενδελεχή σου έρευνα θα αποφανθείς αν το τάδε διαμέρισμα (ή όροφος) έχει περισσότερο ύψος από αυτό της αδείας?

 

Χωρίς τομές????

 

Ελέγχοντας το συνολικό ύψος της οικοδομής?

 

 

Μην αστειευόμαστε....

 

Όπως είπα και πιο πάνω, αναγνωρίζω ότι το πρόβλημα υφίσταται σε χιλιάδες ιδιοκτησίες

 

Όλοι μας θέλουμε ΚΑΙ να εξυπηρετήσουμε τον κόσμο (πελάτες μας) ΚΑΙ να πάρουμε την αμοιβή μας γι αυτό.

 

ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΙΑ ΛΥΣΗ που να μην κρατά ομήρους τους ιδιοκτήτες ως προς τη διάθεση της ιδιοκτησίας τους.

 

Το να εφευρίσκουμε όμως μεσοβέζικους και διάτρητους τρόπους για να το κάνουμε, μακροπρόθεσμα μπορεί να βλάψει και τις δυο πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

Τη βεβαιωση μου τη θεωρω για το γνησιο της υπογραφης μου σε ΚΕΠ, ενω βαζω και τον ιδιοκτητη να μου θεωρησει την ΥΔ του επισης σε ΚΕΠ εις διπλουν, με το ενα αντιγραφο να το κραταω εγω στο αρχειο μου...

 

Τις φωτο μπορει να τις θεωρησει το ΚΕΠ..

Διοτι μπορει να γινει συμβολαιογραφικη πραξη (πχ γονικη) παροχη και να πουληθει το ακινητο μετα απο 1 χρονο...

Και αντε μετα να αποδειξεις οτι οι αυθαιρεσιες εγιναν μετα...

Μπορει ο πελατης σου να αμφισβητει και την υπογραφη του στις φωτο..

 

ΥΓ. Τωρα που το σκεφτομαι το ΚΕΠ μπορει να θερωρησει γνησιο της υπογραφης πανω στη φωτο, στην πισω πλευρα...

Link to comment
Share on other sites

Τις φώτο ως παράρτημα της βεβαίωσης.

Στο τέλος γράφω ότι η δήλωση αποτελείται από Χ σελίδες.

Αναφορά ότι επισυνάπτονται τόσες φώτο, μία μικρή περιγραφή για κάθε μία (του στυλ: κουζίνα).

 

Άμα φυσικά μπορείς να πάρεις υπογραφή από τον αγοραστή (ο ιδιοκτήτης έτσι και αλλιώς υπογράφει) τότε είσαι εντελώς καλυμμένος.

 

Ας πιέσει το ΤΕΕ να πρέπει και ο αγοραστής να υπογράφει επί του συμβολαιογράφου ότι αποδέχεται την βεβαίωση του μηχανικού. Γιατί πόσοι αγοραστές ΔΕΝ ξέρουν τι αγοράζουν; (παράνομα ή νόμιμα μέτρα δλδ). Κάποιος αγοραστής σήμερα συναινεί να μπει σε διαδικασία @@@@ και αύριο γιατί το μετάνιωσε έρχεται και λέει ότι τον κορόιδεψες...

Ας είναι και τα τρία μέρη της αγοραπωλησίας υπόλογα απέναντι στο κράτος.

 

Γενικά πάντως άμα ΔΕΝ έχεις να κρύψεις κάτι, και κάτσεις και ασχοληθείς μία ώρα για το πως να συντάξεις κάτι, δεν υπάρχει περίπτωση να καλυφθείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.