Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Δηλαδή είναι σίγουρη η ανασύσταση φακέλου. . .

Δεν υπάρχει τίποτα στο συμβολαιογράφο . Η σύσταση είχε γίνει πολύ παλιά και ο συμβολαιογράφος λέει οτι έχουν χαθεί .

 

Μπορέι κάποιος να με καθοδηγήσει (ή να μου πει που έχει συζητηθεί το θέμα) σχετικά με το τι χρειάζεται για ανασύσταση φακέλου ή μερική ανασύσταση φακέλου ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συγνωμη συναδελφοι τωρα με το νεο συστημα τεε πρεπει να υποβαλουμε στοιχεια σε φοτογραφιες η σκαναρισμενα για τις βεβαιωσεις για να τις εκδοσουμε?ποια ειναι αυτα?

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

επειδή η ανασυσταση θα γινει στην οικια πολεοδομία διευκρινησέτο καλυτερα εκει...

επιμένω να βρεθει η σύσταση γιατί ειναι δυνατό "χαρτί " να ελεγχθει ως ακίνητο προ 83

Μπορει να βρεθουν το ονομα του παλιου συμβολαιογράφου και ο αρθμ. συμβ. στο υποθηκοφυλάκιο σπάνια χάνονται αρχεία συμβολαιογράφου...κάτι δέν σου λένε.

Σε κάθε περίπτωση αυτά δεν ειναι δική σου δουλεια και για να σοβαρευτουν εξηγησέ τους οτι αν δεν ξεκουνηθουν να

βρουν κατι θα θεωρηθει ολο το ακίνητο αυθαίρετο...

Από τη στγμή που υπάρχει αδεια του 58 το ακινητο ειναι εκτεθειμένο στο 4014

 

συνεχεια...

πριν ξεκινήσεις ανασυσταση ζήτα απο τη πολεόδομια εγγράφως οτι δέν υπάρχουν σχέδια

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

εχω δύο ερωτήσεις, αν μπορει να με βοηθήσει κάποιος. Πολυ πιθανον να τα έχοθμε ξαναπει αλλά έχω χάσει λίγο το μπούσουλα από τα τόσα posts.

 

α)δίνουμε μια βεβαίωση νομιμότητας ανά οριζόντια ιδιοκτησία. Έχω περίπτωση που πατέρας θέλει να δώσει με γονική παροχή δύο διαμερίσματα στο γιο του στο ίδιο κτίριο . Δίνω δύο βεβαιώσεις. Σωστά?

 

β) Η άδεια είναι πολύ παλια (του 1958) και στην πολεοδομία δεν υπάρχει το στέλεχος της άδειας, ουτε τα εγκεκριμένα σχέδια , ούτε το τοπογραφικό της άδειας. Ούτε ο ιδιοκτήτης έχει τη σειρά του. Στην πολεοδομία υπάρχει μόνο όνομα και αριθμός άδειας. Βγάζω βεβαίωση νομιμότητας? η όχι ? Πρέπει να κάνω ανασύσταση φακέλου? Πρέπει να ελέγξω δόμηση, κάλυψη και πλάγιες αποστάσεις με το ΓΟΚ που ίσχυε το 1958? και αν δεν τηρεί τις απαιτήσεις?

 

Ευχαριστώ

α) Σωστά!

 

β) Συμβολαιογράφος... Σφραγίζει και υπογράφει!

Link to comment
Share on other sites

εκανε κανεις ακυρωση βεβαιωσης με αιτηση?

 

αποτι βλεπω εχει μια επιλογη:

 

Επαναφορά κατάστασης δήλωσης αυθαιρέτου

από ολοκληρωμένη σε προσωρινή

 

ενω κανονικα συμφωνα με τις οδηγιες θα επρεπε να ειχε

 

Επαναφορά κατάστασης βεβαίωσης μηχανικού

άρθρου 23 ν. 4014/2011 από ολοκληρωμένη σε

προσωρινή

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα, συμπληρώνουν - διορθώνουν το σύστημα..... Έχει πολύ δρόμο μπροστά του!!! Ήρθε για να μείνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με αυτο?

Από την πολεοδομία μου το είπαν... Αν δεν είναι σφραγισμένα τα σχέδια που έχει στην κατοχή του μπορεί να τα σφραγίσει και να τα υπογράψει ο συμβολαιογράφος και παίρνει αυτός την ευθύνη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.