Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

πάνε σ ένα φίλο σου συνάδελφο δέστε το διαμέρισμα μαζί

πες του να στο δηλώσει εκείνος στο όνομα του και κόψ 'του ένα ισόποσο

Δ. Παροχής με το δικό του

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ για τις απαντήσεις συνάδελφοι! κωδικούς έχω αλλά δεν μπορώ να μπώ σήμερα, ενώ πριν μια βδομάδα έμπαινα κανονικά!! υπάρχει περίπτωση αν πάώ ο ίδιος στο ΤΕΕ για ταυτοπροσωπεία, να μου δώσουν την ίδια μέρα νέους κωδικούς? ή να δουν αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και να λυθεί επι τόπου? αυτό που πρότεινε ο δεύτερος συνάδερφος είναι το πιο πιθανό.. προσφέρεσαι ΚΑΝΑ?

Link to comment
Share on other sites

Πως να προσφέρομαι συνάδελφε; αφού δεν μπορώ να το δω!!

Αν είσαι δίπλα μου ευχαρίστως (αλλά βλέπω Αθήνα-που Εβρος που Αθήνα!!)

 

Υ.Γ θα σου έκανα ένα συμφ/κό ότι πρέπει να μου φέρεις σε pdf τα τάδε και τα τάδε ..

και ότι αν δεν μου τα φέρεις μέχρι τις τάδε .. δεν φέρω καμιά ευθύνη κλπ

τα λεφτά εσύ θα τα πάρεις εγώ χαρτί θα δώσω χαρτί θα πάρω ..κανένα πρόβλημα..

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα

Βρέθηκα στην δυσάρεστη θέση χθες να συνειδητοποιήσω πως μια βεβαίωση για μεταβίβαση που είχα βγάλει ήταν λάθος.

Συγκεκριμένα είχα επιλέξει λάθος τύπο βεβαίωσης.

Σύμφωνα με τις οδηγίες (σελ. 9, σημείωση με τους δύο αστερίσκους) θα πρέπει στα Βασικά Στοιχεία και στο πεδίο ¨περιγραφή¨

να συμπληρωθεί η φράση "ΑΚΥΡΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ - ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΣΕ ΧΡΗΣΗ". Έλα όμως που τα πεδία ήταν όλα ανενεργά μιας κι η βεβαίωση ήταν

¨ολοκληρωμένη¨.

Τι έκανα. Στην καρτέλα ¨Αιτήσεις¨ υπέβαλα αίτημα για επαναφορά από ολοκληρωμένη σε προσωρινή. Έγραψα τον λόγο για τον οποίο θέλω να αλλάξω την βεβαίωση και .... περίμενα απάντηση. Με μεγάλη μου έκπληξη μετά από δύο ώρες (θεωρώ πως η ανταπόκριση του συστήματος ήταν άμεση παρά το δίωρο) η αίτηση επανήλθε σε προσωρινή μορφή και όλα τα πεδία έγιναν ενεργά προς επεξεργασία. Συμπλήρωσα την φράση "ΑΚΥΡΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ - ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΣΕ ΧΡΗΣΗ" στο πεδίο ¨περιγραφή¨ και υπέβαλα την βεβαίωση ως άκυρη. Για να βγάλω την νέα βεβαίωση έκανα εκ νέου υποβολή.

 

Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει τέτοια περίπτωση. Η λύση (παρά τους αρχικούς φόβους μου) είναι πολύ απλή.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι ακόμα και συγγνώμη αν γίνομαι πιεστικός.. τελικά λύθηκε το πρόβλημα με τους κωδικούς μου και υπέβαλλα κανονικά για την βεβαίωση... Για ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ αυθαιρεσιών, στην Δομική Τρωτότητα, πρέπει να μην βάλουμε τίποτα σωστα? Γιατί διαβάζοντας το αρχείο περί δομικής τρωτότητας συμπέρανα οτι η ανυπαρξία αυθαιρεσιών δόμησης και χρήσης δεν εμπίπτει σε καμμία κατηγόρία απο αυτές... Καλά έκανα μάλλον ε?

Link to comment
Share on other sites

Για την βεβαίωση μεταβίβασης δεν συμπληρώνεις τα περί Δομικής Τρωτότητας και ούτε τα υπόλοιπα που αφορούν στον υπολογισμό προστίμου αυθαιρέτου. Αν το κάνεις θα σου βγάλει πρόστιμο.......

Στοιχεία ακινήτου, ιδιοκτητών, γεωγραφικός προσδιορισμός, ημερομηνία αυτοψίας, αμοιβή.

Αν θες μπορείς να γράψεις και μια Τεχνική Έκθεση (στα Πρόσθετα Στοιχεία)......

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω άλλη μια ερώτηση.. Έβγαλα το χαρτί, με στοιχεία ακινήτου, κτλ κτλ, με μηδενικές παραβάσεις, αλλά η συμβολαιογράφος λέει οτι δεν αρκεί αυτό το 5σέλιδο αλλά χρειάζεται και μια άλλη βεβαίωση για τη μη αυθαιρεσία... :shock: Χρειάζεται τπτ άλλο πέραν απο αυτά δηλαδή? Ευχαριστώ πολυ

 

Μου λέει οτι μέσα στην παλτφόρμα του ΤΕΕ υπάρχει και η βεβαίωση η παλιά που λέει για την βεβαίωση του ιδιοκτήτη και τις περιπτώσεις 1 και 2 και μετά η δικιά μου η βεβαίωση.. Εγώ αυτά τα βρήκα στην πλατφόρμα του ΤΕΕ, αλλά δεν είναι εκτυπώσιμα.. κάνω λάθος?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.