Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Χωρίς ασάφειες μπορεί να γράφονται αλλά να καταλήγουν σε κάτι εντελώς "μπερδεμένο", ειδικότερα παλιές περιπτώσεις (1960 - 1980 τότε που τα συμβόλαια περνούσαν εύκολα από τα υποθηκοφυλακεία). Το εργολαβικό είναι μια συμφωνία (ενοχικό δίκαιο) που συμπράττει ο οικοπεδούχος με τον εργολάβο, σ'αυτή τη συμφωνία συνήθως δεν ορίζονταν οι κοινόχρηστοι χώροι αλλά προέκυπταν αυτοδικαίως από το Ν.Δ. του 29 όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Δημήτρης. Στο εργολαβικό μνημονευόταν τα τ.μ. κάθε μελλοντικής ο.ι., το ποσοστό στο οικόπεδο και συνήθως πρώτος ο οικοπεδούχος προχωρούσε σε πράξεις σύστασης των δικών του Ο.Ι. ενώ ταυτόχρονα έδινε το δικαίωμα στον εργολάβο να ενεργεί και να συστήνει μόνος του τις εναπομείνασες Ο.Ι.. Ο εργολάβος κάθε φορά που έκανε μια πώληση έκανε και σύσταση έχοντας κατά νου πως στο σύνολο έχει Χ χιλιοστά επί του οικοπέδου. Πολλά συμβόλαια γινόταν βεβιασμένα και έχει συμβεί να πωλούνται όλα τα διαμερίσματα και στο σύνολο τους τα ποσοστά να είναι λιγότερα ή και μεγαλύτερα από Χ, δηλαδή λιγότερα από 1000 ή και περισσότερα από 1000.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση περισσότερο για να δω πώς θα αντιμετωπίζατε μια κατάσταση γιατί το θέμα με τα συμβόλαια μου είναι πολύ αγχωτικό για την περίπτωση λάθους και ανακάλυψα μια τέτοια περίπτωση και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ. Θα 'θελα τη γνώμη σας λοιπόν για την εξής κατάσταση:

Πριν αρκετούς μήνες έβγαλα μία βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών για ένα διαμέρισμα. Λόγω απροσεξίας και μόνο δεν έγραψα στον τίτλο σε ποιο ακριβώς διαμέρισμα αναφέρομαι. Έγραψα τον ακριβή τίτλο, δηλαδή διαμέρισμα 5ου ορόφου, Α' εσοχής, 7ορόφου οικοδομής... κτλ όπως ακριβώς αναγραφόταν ο τίτλος στην άδεια, αλλά ο όροφος έχει 2 διαμερίσματα Ε1 και Ε2 και δε φαίνεται από πουθενά σε ποιο διαμέρισμα αναφέρομαι. Τα συμβόλαια έγιναν για δωρεά του συγκεκριμένου διαμερίσματος και η συμβολαιογράφος δεν το κατάλαβε όπως ούτε και γω και το θέμα έληξε εκεί. Τώρα το ανακάλυψα τακτοποιώντας τα αρχεία μου και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό ώστε να μαι καλυμμένη σε περίπτωση μελλοντικού ελέγχου ή ξέρω γω αμφισβήτησης της βεβαίωσης ή του συμβολαίου. Υπάρχει τέτοια περίπτωση ή το πάω πολύ μακριά;

Link to comment
Share on other sites

Ας μη διευκρινίζω στην περιγραφή σε ποιο ακριβώς διαμέρισμα αναφέρομαι; Λες; Μήπως να ανεβάσω και κανένα σχέδιο με διαγραμμισμένο το διαμέρισμα ή καμιά τεχνική έκθεση που να το περιγράφω αναλυτικά εκεί; Να μην αγχώνομαι δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

no worries.

Τα συμβόλαια έγιναν κανονικά και η βεβαίωσή σου πλέον έχει λήξει μιας και έχει παρέλθει το 2μηνο.

Μην αγxώνεσαι για αυτό, ρίξε όλο το άγχος σου στην επόμενη δουλειά...

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ωραία και αφού με ξεαγχώνετε να κάνω άλλη μια ερώτηση. Στην τομή φαίνεται καθαρό ύψος ορόφου 2,70μ και γω μετράω μέσα στο σπίτι 2,72 αλλά πάνω απ' το πλακάκι. Δεν έκατσα να ασχοληθώ με υπερβάσεις ύψους καν. Δεν πιστεύω να έπρεπε... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως μου δίνουν κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

Όχι είσαι οκ μιας και έχουμε ανοχή 2% ή 10cm αν δεν κάνω λάθος.

 

Ότι βρήκες διαμέρισμα με διαφορά μόνο 2cm στο ύψος είναι άθλος!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι μέχρι 2% με μέγιστο τους 20cm. Αν δηλαδή έχω 10cm απόκλιση στα 2,70μ είμαι πάνω από 2% αλλά το θεώρησα υπερβολή να κάτσω να ασχοληθώ με 10cm και το παράτησα τότε. Τώρα τα σκαλίζω πάλι και μάλλον δεν πρέπει. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από σας θα το ψαχνε τόσο ώστε να υπολογίσει περίπου κάτω από το πλακάκι τι παραπάνω ύψος έχει και να το βάλει σαν παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι με τις αποκλίσεις, όπως το λες.

Εγώ πάντως δεν θα το έψαχνα καν για τα 2cm στη περίπτωσή σου....λίγο το χαλί, λίγο ότι το laser χτύπησε στο φωτιστικό, είχε και λίγο ήλιο από απέναντι, καταλαβαίνεις..

Link to comment
Share on other sites

Οκ το παρατάω γιατί το συγκεκριμένο διαμέρισμα μ' έχει στοιχειώσει τις τελευταίες μέρες γιατί είναι πολύ παράγωνο και μου βγαίνει μικρότερο γενικώς και το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι επειδή είσαι άνθρωπος και κάτι μπορεί να σου φύγει στην περίπτωση που δίνεις βεβαίωση και ας περάσουν οι 2 μήνες που ισχύει, είσαι υπόλογος μέχρι να έρθει ο επόμενος και να το μετρήσει και να του δώσει το οκ γιατί αν δεν έχεις δει ή αν δεν έχεις μετρήσει κάτι καλά λόγω laser όπως λες ή οτιδήποτε δε γίνεται τπτ μετά. Και να γίνεται να το τακτοποιήσει πρέπει να βάλει ότι η παράβαση έγινε προ του 07/2011 το οποίο σε αδειάζει εσένα που έχεις δώσει μια βεβαίωση ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα. Γι' αυτό και όλο το άγχος... Τέλος πάντων θα μας πεθάνουν με τις βλακείες τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.