Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

2% επί της εγκεκριμένης διάστασης και μέχρι 20 cm.

Aν η συνάδελφος κατά την αυτοψία μέτρησε 2.72 καθαρό ύψος, σημαίνει ότι θα είχε συμπεριληφθεί περίπου 5 cm gross beton και 2 cm σοβά οροφής.Δηλαδή το πραγματικό καθαρός ύψος από στάθμη μπετόν της πλάκας δαπέδου μέχρι το κάτω μέρος της πλάκας οροφής θα ήταν 2.79>2.75,4 (δηλ.2.75.4= 2.70+2%*2.70).

Aν στην εγκεκριμένη τομή, το καθαρό ύψος από στάθμη μπετόν πλάκας δαπέδου έως την κάτω στάθμη πλάκας οροφής είναι 2.70 τότε θεωρητικά υπάρχει ένα θέμα υπέρβασης. Κανείς όμως δεν μπορεί να πει με ακρίβεια πόσο ήταν το πάχος στο gross beton και στο σοβά. Και για μένα καλώς δόθηκε η βεβαίωση ακόμη και αν τυπικά υπήρχε μικρή υπέρβαση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντάξει δεν ξέρω αρχίζω και παραλογίζομαι νομίζω, απλά σκέφτομαι τί γίνεται σε περίπτωση που σε 10 χρόνια πάει άλλος συνάδελφος και πει αυτό το διαμέρισμα έχει παράβαση και δε σου δίνω βεβαίωση. Και του μένει του ιδιοκτήτη το διαμέρισμα γιατί εγώ όταν ήρθε η ώρα και μπορούσε να το τακτοποιήσει το θεώρησα υπερβολή και δεν του το πα. Να σας πω την αλήθεια αυτό είναι το άγχος μου. Θα μου πείτε καλό είναι να τα λέμε όλα να τα γνωρίζουν οι ιδιοκτήτες αλλά τί να κάνω που δεν το πα. Έχει περάσει και ένας χρόνος περίπου αλλά όσο περισσότερο ασχολούμαι με το νόμο αυτό τόσο περισσότερο τρυπάει το στομάχι μου

 

Γιατί έχω υπογράψει και 20cm ανοχή που ξεπερνούσε το 2% των διαστάσεων, αλλά όταν είναι ένας χώρος εντελώς παράγωνος και έχει φύγει μια διάσταση ενός τοίχου που φαίνεται ότι είναι λάθος κατασκευαστικό λόγω απόκλισης στη γωνία κατασκευής και ο χώρος στην τελική μου βγαίνει μικρότερος από την πραγματικότητα τί παράβαση να βάλω; Το θεωρώ βλακεία όλο αυτό, αλλά αν κάποιος άλλος συνάδελφος το μετράει με ακρίβεια τότε είμαι εκτεθειμένη εκ των πραγμάτων.

 

Και στην τελική γιατί να αγχώνομαι εγώ για τέτοιες αποκλίσεις και για μια αστεία αμοιβή και να μην αγχώνεται αυτός που το φτιαξε.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα ύψη ορόφων καλό είναι να μετρούνται στο κλιμ/σιο από πλατύσκαλο σε πλατύσκαλο για να υπολογίζεται το μικτό. Μετρώντας το καθαρό δεν μπορείς να ξέρεις τι μπορεί να χει γίνει με το δάπεδο και την οροφή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε αν έχω δώσει μια βεβαίωση και μετά το μετανιώσω και θέλω να τακτοποιήσω τα 1-2 τετραγωνικά που δεν έλαβα υπόψην μου, μπορώ να το κάνω εκ των υστέρων;

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το συγκεκριμένο, δεν έχω καταλάβει τι λάθος έχεις κάνει κι έχεις αγχωθεί τόσο. Το διαμέρισμα είχε το σωστό σχήμα, αλλά βγήκε λίγο μικρότερο. Καλά έκανες και το άφησες. Άντε να χει και 5-10 εκ παραπάνω ύψος. Σιγά το πράμα!

 

Τι είναι αυτά τα 1-2 μ2. Μετά το συμβόλαιο πάντως, αναίμακτα, δεν γίνεται τίποτα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια διαδικασία ακύρωσης του συμβολαίου και τι γίνεται με τα φορολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάω για αλλαγή του συμβολαίου. Καινούργια αίτηση εννοώ. Το ένα το δωμάτιο λόγω του ότι το διαμέρισμα είναι παράγωνο ανοίγει κατά μήκος γιατί προφανώς η γωνία του τοίχου δεν είναι ακριβώς αυτή που σχεδιάστηκε και η μικρή του διάσταση είναι 20cm μεγαλύτερη απ' ότι στο σχέδιο. Εδώ πάντως το 2% το ξεπερνάω από ανέχεια. Αλλά τότε το είχα θεωρήσει ότι είναι κατασκευαστικό λάθος και δεν οφείλεται σε παρανομία. Αν το πάρεις αυστηρά όμως είναι υπέρβαση.

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποίηση εκ των υστέρων δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει, όπως είπες και εσύ η βεβαίωση δεσμεύει τον χρόνο της υποτιθέμενης αυθαιρεσίας που πλέον δεν μπορεί να ενταχθεί στον 4014.

Παρόλα αυτά, μην αγχώνεσαι για το συγκεκριμένο. Είσαι ok, αν εξετάζαμε τα χιλιοστά κάθε διαμερίσματος πίστεψέ με κανένα ακίνητο δεν θα έπαιρνε βεβαίωση βάσει ανοχών.

 

Προσωπικά κοιτάζω σχεδόν χοντρές υπερβάσεις, τόσο σε ύψος όσο και σε διαστάσεις. Δεν θα ασχοληθώ ποτέ με 5 cm στο ύψος (εκτός αν είμαστε στο τελευταίο όροφο που πάει αλλού το θέμα..) ή με 10 cm στη διάσταση ενός τυπικού διαμερίσματος.

Με πλήρη γνώση μου τα παραπάνω, μιας και δεν θέλω να γίνω χειρότερος από τους υπαλλήλους της πολεοδομίας στους ελέγχους μου. Παίρνω τα ρίσκα μου θα μου πεις και θα έχεις και δίκιο, αλλά έτσι αντιμετωπίζω τις βεβαιώσεις του 4014.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

H καινούρια αίτηση πρέπει να γίνει στο νέο ιδιοκτήτη και αυτό δεν μπορεί να γίνει γιατί τότε πρέπει να θεωρηθεί άκυρη η προηγούμενη δικαιοπραξία.

Ούτε τη δήλωση μπορείς να κάνεις τώρα, δήθεν ότι την είχες κάνει τότε, διότι, πέρα από τις ημερομηνίες που φαίνονται, το συμβόλαιο έχει μεταγραφεί με βεβαίωση μη αυθαιρεσιών και όχι τακτοποίησης. Αν κάποιος ανακαλύψει μελλοντικά ότι έπρεπε να έχει προηγηθεί τακτοποίηση της μεταβίβασης, είτε την κάνεις τώρα εκπρόθεσμα, είτε δεν κάνεις τίποτα, το ίδιο γραφειοκρατικό ζήτημα θα δημιουργηθεί. Θα θεωρηθεί άκυρο το συμβόλαιο. Ο μόνος τρόπος είναι να διορθωθεί τώρα το συμβόλαιο, αλλά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.

 

Για τόσο μικρή διαφορά, καλύτερα να μην το κάνεις θέμα. Ό,τι έγινε, έγινε!

Ίσως λίγο περισσότερο προσοχή την επόμενη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια σχετικα με βεβαιωση που καλουμε να δωσω....

Ισογειο καταστημα, με τακτοποιημενους Ημιυπαιθριους και καμια αλλη παραβαση, εχει δημιουργησει εξωτερικα του περιγραμματος του μια πλατφορμα μεταφορας εμπορευματων η οποια πηγαινει στο υπογειο που ειναι αποθηκευτικος χωρος. Η πορτα με την οποια συνδεεται το καταστημα με την πλατφορμα μεταφορα υπαρχει στην οψη και την κατοψη κανονικα. Αλλα για πλατφορμα δεν ανεφερεται τπτ. Γνωριζει καποιος αν μπορει να δωθει βεβαιωση ή χρηζει τακτοποιησης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.