Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ σχετικά με το άρθρο 26/παρ.2.

 

Τι εννοεί ο νομοθέτης όταν λέει: "...μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια.....και εκδοθεί εντός τριών ετών...."?

Πότε εννοεί το "μπορεί"? Τώρα? Κατά τη διάρκεια των δηλώσεων του ν.4014/11 και της πληρωμής του παραβόλου?

Και τι θα γίνει εαν μέσα στη διάρκεια των τριών ετών που έχει κανείς περιθώριο για την έκδοση οικοδομικής άδειας αλλάξουν οι όροι δόμησης?

Κάτι τέτοιο δεν είναι και τόσο απίθανο να συμβεί - άλλωστε ο νόμος οφείλει να προβλέψει όλες τις περιπτώσεις.

 

Για παράδειγμα οι αλλαγές που προβλέπονται να επέλθουν στους οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων, πρόκειται να μειώσουν κατά πολύ το δικαίωμα δόμησης ιδιαίτερα των μικρών οικοπέδων. Σ΄ένα τέτοιο οικόπεδο που σήμερα "μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια" για την νομιμοποίηση αυθαιρέτου αύριο "δεν θα μπορεί".Τι θα κάνει τότε ο ιδιοκτήτης, και ο μηχανικός του, που έκανε τη δήλωση δημοσιοποιώντας την αυθαιρεσία του αλλά θα έχει πληρώσει μόνο το παράβολο χωρίς να μπορεί πλέον να ενταχθεί στο ν4014/11 καθώς θα έχει παρέλθει το χρονικό περιθώριο υποβολών? Θα έχει χαρακτηρηστεί το αυθαίρετο του κατεδαφιστέο?

 

Ακόμη, με ποια κριτήρια εννοεί ο νομοθέτης το "μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια"?

Από την πολεοδομική άποψη και μόνο? Δηλαδή θα ελέγχει ο μηχανικός αν το αυθαίρετο πληρεί κατά ΓΟΚ τις προϋποθέσεις έκδοσης οικοδομικής άδειας - όπως υπόλοιπο δόμησης και κάλυψης, τήρηση των απαιτούμενων αποστάσεων, έλεγχος του μέγιστου ύψους κ.α. Φτάνουν άραγε μόνο αυτά?

Ερωτώ, τι γίνεται με το ιδιοκτησιακό καθεστώς?

Δεν είναι όλα τα οικόπεδα ενός και μοναδικού ιδιοκτήτη - το σύνολο σχεδόν των οικοπέδων ανήκουν σε περισσότερους ιδιοκτήτες - με ποσοστά στο οικόπεδο εξ αδιαιρέτου.

Και μια οικοδομική άδεια σε οποιαδήποτε οικόπεδο εκδίδεται στο όνομα των ιδιοκτητών - όλων των συνιδιοκτητών του οικοπέδου. ή μήπως κάνω λάθος?

Δε γνωρίζω και πολλά από νομιμοποιήσεις....

 

Δεν είναι δυνατόν πχ ο αυθαιρετούχος του 5ου ορόφου επειδή το οικόπεδο της 6όροφης οικοδομής του έχει υπόλοιπο συντελεστή να εκδόσει οικοδομική άδεια νομιμοποιώντας το αυθαιρετό του για πάντα χωρίς τουλάχιστον να έχει την έγγραφη συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών. Οι οποίοι "μπορεί να συναινέσουν" - "μπορεί και όχι".

Τι κάνει λοιπόν ΤΩΡΑ ο αυθαιρετούχος - και ο μηχανικός του μαζί? Πληρώνει μόνο το παράβολο χωρίς επι της ουσίας να ξέρει αν θα είναι ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ εφικτή η έκδοση άδειας?

Link to comment
Share on other sites

Οπως επισης πρεπει και να αποσαφηνιστει αν ειναι υποχρεωτικη η εκδοση ΟΑ εντος 3ετιας σε αυθαιρετο που μπορει να εκδωσει ΟΑ η μπορει να υπαχθει στο νομο για 30ετη ρυθμιση...

 

Σωστο.

Γιατι τελικα τι να κάνουμε όταν η περίπτωση μπορεί να νομιμοποιηθεί με το άρθρο 22 Γ.Ο.Κ/85 ???

και κάτι ακόμα

Σε 6 οροφος οικοδομή ο 6ος είναι αυθαίρετο 75μ2

ΑΛΛΑ χωριςυπέρβαση στην δόμηση γιατί όταν το κατασκεύασε αφαίρεσε τα μ2 απο τους υπόλοιπους 5 ορόφους κατασκευάζοντας ενα δευτερο μη υποχρεωτικό κλιμακοστάσιο που δεν μετράει στο Σ.Δ.συμφωνα με παρ. 5 αρθρο 13 του κτιριοδομικου κανονισμου.

δηλαδη μ2 καθ' υπέρβαση Σ.Δ.= 0.

Καμια αποψη.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ σχετικά με το άρθρο 26/παρ.2.

 

Τι εννοεί ο νομοθέτης όταν λέει: "...μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια.....και εκδοθεί εντός τριών ετών...."?

Πότε εννοεί το "μπορεί"? Τώρα? Κατά τη διάρκεια των δηλώσεων του ν.4014/11 και της πληρωμής του παραβόλου?

Και τι θα γίνει εαν μέσα στη διάρκεια των τριών ετών που έχει κανείς περιθώριο για την έκδοση οικοδομικής άδειας αλλάξουν οι όροι δόμησης?

Κάτι τέτοιο δεν είναι και τόσο απίθανο να συμβεί - άλλωστε ο νόμος οφείλει να προβλέψει όλες τις περιπτώσεις.

 

Η νομιμοποιήσει θα γίνει σύμφωνα με το άρθρο 22 παρ. 3 του γοκ που αναφέει:

Αυθαίρετη κατά το προηγούμενο εδάφιο κατασκευή, η οποία όμως δεν παραβιάζει τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση οικοδομικής άδειας. Μετά την έκδοση ή αναθεώρηση της παραπάνω οικοδομικής άδειας η κατασκευή παύει να είναι κατεδαφιστέα και επιβάλλονται μόνο τα πρόστιμα που προβλέπονται στην παρ. 2 του άρθρου 17 του ν. 1337/1983, όπως ισχύει.

 

Άρα και να αλλάξουν οι όροι δόμησης εσυ θα το νομιμοποιήσεις με τους παλιούς...!!!

Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαίνει έκδοση Ο.Α. σε νομιμοποίηση με το άρθρο 22;

Τι μελέτες θα εκπονήσω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι εάν δηλώσεις αναθεωρήσιμες παραβάσεις, πληρώσεις το παράβολο και βγάλεις μέσα σε 3 χρόνια Ο.Α. δεν έχει άλλα προστίματα. Έχω μια περίπτωση παρόλα αυτά που σε ένα οικόπεδο υπάρχουν δύο κτίρια από τα οποία το ένα έχει αναθεωρήσιμες παραβάσεις και το άλλο μη αναθεωρήσιμες. Εάν δηλωθούν με τον 4014 και πληρωθεί το παράβολο (και μετά όλο το πρόστιμο) θα 'εχει ο ιδιοκτήτης 3 χρόνια για να νομιμοποίησει το κτίριο;

πολλα μπερδέματα

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και γώ κατι σε εκτος σχεδίου υπαρχει δυοορφο κτισμα 200 μετρων. Αδεια μπορει να βγει για τα 120. Τι γινεται , Βγαζεις Ο.Α. για 120 ? και τα υποόλοιπα πρόστιμο? Και για ποια 120 θα βγει η άδεια ? οποια θέλω εγώ ? θα κοψω 80 μ απο τον όροφο? Ειναι δυνατόν ? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Άρα και να αλλάξουν οι όροι δόμησης εσυ θα το νομιμοποιήσεις με τους παλιούς...!!!

 

Megapad σ΄ευχαριστώ πολύ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση!

Καθότι ολίγον άσχετη με τις νομιμοποιήσεις, μου λύθηκε μία βασική απορία μου.

Μου μένουν ακόμη .... 299 στο νόμο αυτό! Η αρχή πάντως έγινε!

Μήπως ξέρεις και τι γίνεται όταν υπάρχουν πολλοί ιδιοκτήτες σε ένα κτίριο και ο ένας εξ αυτών νομιμοποιεί αυθαίρετο στην ιδιοκτησία του?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και γώ κατι σε εκτος σχεδίου υπαρχει δυοορφο κτισμα 200 μετρων. Αδεια μπορει να βγει για τα 120. Τι γινεται , Βγαζεις Ο.Α. για 120 ? και τα υποόλοιπα πρόστιμο? Και για ποια 120 θα βγει η άδεια ? οποια θέλω εγώ ? θα κοψω 80 μ απο τον όροφο? Ειναι δυνατόν ? ευχαριστώ

 

ΝΑΙ είναι δυνατόν, για τα 120τ.μ., τα οποία είναι δυνατόν να νομιμοποιηθούν, θα πληρώνεται το παράβολο και έπειτα θα βγαίνει οικοδομική άδεια εντός 3 ετών, όσον αφορά τα 80τ.μ. τα οποία είναι αδύνατον να νομιμοποιηθούν, θα πηγαίνουν με παράβολο+ειδικό πρόστιμο (τακτοποίηση 30χρόνια).

Μάλιστα άυριο που θα βγούν τα νέα διευκρινιστικά παραδείγματα θα υπάρχει παράδειγμα που θα αναφέρεται σε αυτήν την περίπτωση.... υπομονή μέχρι άυριο λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Καποιος συναδελφος ανεφερε οτι του απαντηθηκε τηλεφωνικως πως αν καποιο τμημα ειναι νομιμοποιησιμο και καποιο αλλο οχι λογω του οτι δεν υπαρχει περιθωριο ΣΔ, τοτε ολο παει στα αυθαιρετα και τακτοποιειται για 30 χρονια....

 

Η αξιοπιστια του ομιλουντος ελεγχεται εν πασει περιπτωσει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν με απάντηση από ΤΕΕ. :P

Ρώτησα αν έχω υπόλοιπο 60 και έχω χτίσει 100 τι γίνεται με τα 40 και μου είπε ΚΑΙ ΤΑ 100 ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.