Μετάβαση στο περιεχόμενο

εκτός σχεδίου,χωρίς οικοδομική άδεια,εξ'αδιαιρέτου (ολοκληρωτική αυθαιρεσία)


Recommended Posts

Πολυκατοικία σε εκτός σχεδίου?? (ίσως έκανες λάθος την ενότητα που αναρτήθηκε το μήνυμα?)

όπως και να έχει 50% δεν ισχύει για τα fix προστιμα

 

ναι, έκανα λάθος. Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ηθελα να ρωτησω αν προβλεπει ο νομος για τα αυθαιρετα την παρακατω περιπτωση :

 

Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας υπολογίζεται ενιαίο πρόστιμο? Αν ο ένας από αυτούς εμπίπτει σε συγκεκριμένο συντελεστή (π.χ. κύρια και μοναδική κατοικία ή κοινωνικό κριτήριο) επωφελούνται και οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες?

 

Επισης αν υπολογιζονται ξεχωριστα,τι ποσα θα πληρωσουν για τα αρχικα παραβολα?(ο καθενας τα μισα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω το εξης και οσοι πιστοι προσελθετε...

 

Αυθαιρετο χωρις ο.α. 157 τμ με περιπου 15 τμ υπογειο και 10 τμ η/χ κατασκευαστηκε το 1989 και τοτε βρισκοταν εκτοσ σχεδιου. τωρα εχει κυρωθει η πραξη εφαρμογης, βρισκεται εντοσ σχεδιου και αν εβγαζα ΤΩΡΑ αδεια κατασκευης, ως προς δομηση, καλυψη, θεση κτλ θα ημουν οκ.

Εγινε αυτοψια απο πολεοδομια πριν 10 χρονια και βεβαιωθηκαν οι παραβασεις, πριν περιπου 3 χρονια υπολογιστηκε το προστιμο και εγινε αιτηση θεραπειας για μειωση των συντελεστων, η οποιο εγινε δεκτη αλλα δεν εχει υπολογιστει ακομα (!).

Ερωτω εγω τωρα:

1) δεν το δηλωνω και παω με τα παλια (πληρωμη προστιμου, νομιμοποιηση κτλ)

2) δεν το δηλωνω και παω με τα καινουρια (τμ Χ ΤΖ Χ 30% κτλ) και μετα νομιμοποιηση

3) το δηλωνω, πληρωνω το παραβολο μονο και μεσα σε 3 χρονια νομιμοποιηση

4) το δηλωνω, το πληρωνω και μετα απο 30 χρονια το νομιμοποιω

 

Στο ΥΠΕΚΑ παντως μου λενε: - Ε, δηλωσε το μωρε, και μετα το φτιαν'ς!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου ερώτηση ξεκινάει από το ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ και μετά έρχονται και οι υπόλοιπες...

 

Σε εκτός σχεδίου, εκτός ΖΟΕ, (περιοχή Χαλκιδικής που βρίθει από αυθαίρετα) υπήρχε αγρός 10 στρεμμάτων ο οποίος μοιράστηκε. Ο πελάτης μου είχε αγοράσει εξ' αδιαιρέτου το 3% το 1986, δηλαδή κομμάτι 300 τ.μ. και έβαλε, χωρίς άδεια εννοείται, προκάτ κτήριο 45 τ.μ. με διαμόρφωση υπαίθριου χώρου με πλάκες και περίφραξη.

 

1) Το εξαρτημένο τοπογραφικό που ζητείται, θα πρέπει να γίνει για τα 10 στρέμματα ή για το κομμάτι του των 300 τ.μ.? Εάν είναι για τα 10 στρέμματα, τότε θα τοποθετηθεί μόνο το κτήριό του ή και των υπολοίπων (καμιά 20αριά όλα!!!!)

 

2) Υπάρχει περίπτωση να θεωρείται ΟΙΚΙΣΜΟΣ? Οι κάτοικοι τον ονομάζουν "Οικισμό κάπως", αλλά νομικά τι γίνεται?

 

3) Θα πρέπει πέρα από την πληρωμή παραβόλου και προστίμου, μετά από 10 χρόνια, να "αγοράσει" γη 3.700 τ.μ. ώστε να έχει 4 στρέμματα?

 

4)Εάν είναι σε οικισμό τελικά, τότε απλά πληρώνει το παράβολο και μέσα σε 3 χρόνια βγάζει ο.α. ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις απαντήσεις σας!!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έχω παρόμοιες περιπτώσεις σε ανατολικά προάστια Θεσσαλονίκης και από το ΤΕΕ μου απάντησαν το εξής:

 

1. Εξαρτημένο τοπογραφικό σημαίνει τοπογραφικό αγροτεμαχίου (ολόκληρου) εφόσον ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΑΘΕΤΟΥ όπου απεικονίζονται όλα μα ΟΛΑ τα κτίρια. Και αυτό σημαίνει το εξής για τους ιδιοκτήτες: α) συνεννοούνται όλοι μαζί και τα νομιμοποιούν όλοι ή β) νομιμοποιούν όσοι θέλουν και με συμβολαιογραφική πράξη μέσα στο φάκελο καθορίζουν το μέρος που τους ανήκει. (παρ' όλα ταύτα μου άφησε ερωτηματικό η κυρία στο ΤΕΕ για το β αλλά μου είπε κάπως έτσι θα γίνει)

 

2. Το περιβαλλοντικό ισοζύγειο δηλαδή η εισφορά σε γη ή/και χρήμα θα γίνει μετά από 30 χρόνια όπου θα συμβούν τα παρακάτω:

 

α) εάν είναι όλο το αγροτεμάχιο σε περιοχή που πολεοδομείται σημαίνει πως ο καθένας με το μέρος του (200τμ άλλος,500 τμ) έχει πλέον οικόπεδο οπότε πάει αυτό.

 

β) εάν δεν είναι σε περιοχή προς πολεοδόμηση και όλος ο κλήρος είναι άρτιος για τα τότε δεδομένα κανείς δεν πληρώνει τπτ.

 

γ) εάν ο κλήρος έχει υπόλοιπο σε αρτιότητα και τότε αναγκαστικά ΟΛΟΙ νομιμοποίησαν με 4014 ή όχι καταβάλλουν χρήμα ή γη για το υπόλοιπο της αρτιότητας γιατί σε ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ: αποφασίζουν από κοινού και πληρώνουν όλοι άσχετα αν δεν νομιμοποίησαν με 4014

 

Αυτές τις απαντήσεις πήρα μετά κόπων και βασάνων μετά απο ώρες αναμονής στην τηλεφωνική γραμμή του ΤΕΕ....

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά οι βεράντες τελικά πως υπολογίζονται ? Μιλάμε για περίπτωση σε εκτός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια. Αν έχουν εμβαδόν <= 20% της κάλυψης τότε ΟΚ ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά οι βεράντες τελικά πως υπολογίζονται ? Μιλάμε για περίπτωση σε εκτός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια. Αν έχουν εμβαδόν <= 20% της κάλυψης τότε ΟΚ ?

 

Σε απάντηση από το τηλ. κέντρο του ΤΕΕ σήμερα για τις βεράντες σε εκτός σχεδίου, χωρίς οικοδομική άδεια, μου είπαν ότι μπαίνουν κανονικά τα τετραγωνικά τους, αλλά σαν βοηθητικοί χώροι.:(

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

έχω την εξής απορία.Οικόπεδο εκτός σχεδίου, μη άρτιο και οικοδομήσιμο στο οποίο έχει χτιστεί ΞΎΛΙΝΗ οικία σε βάση μπετόν. Από τα όσα ειπώθηκαν πριν κατάλαβα το πρόβλημα με τα εκτός και την πιθανότητα να πληρώσει ο ιδιοκτήτης αργότερα για την αρτιότητα.Η ερώτηση αφορά την ξύλινη κατασκευή.Κρίνεται ως κανονική κατασκευή ή πρόχειρη?Υπάρχει πιθανότητα να μην μπορέσει να τακτοποιηθεί, λόγω 9 του άρθρου 24 .Επίσης τι δελτίο δομικής τρωτότητας του φέροντα οργανισμού θα συμπληρώσω? Είναι απαραίτητο?

Link to comment
Share on other sites

Σε απάντηση από το τηλ. κέντρο του ΤΕΕ σήμερα για τις βεράντες σε εκτός σχεδίου, χωρίς οικοδομική άδεια, μου είπαν ότι μπαίνουν κανονικά τα τετραγωνικά τους, αλλά σαν βοηθητικοί χώροι.:(

 

 

Ευχαριστώ:(

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έχω παρόμοιες περιπτώσεις σε ανατολικά προάστια Θεσσαλονίκης και από το ΤΕΕ μου απάντησαν το εξής:

 

1. Εξαρτημένο τοπογραφικό σημαίνει τοπογραφικό αγροτεμαχίου (ολόκληρου) εφόσον ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΑΘΕΤΟΥ όπου απεικονίζονται όλα μα ΟΛΑ τα κτίρια. Και αυτό σημαίνει το εξής για τους ιδιοκτήτες: α) συνεννοούνται όλοι μαζί και τα νομιμοποιούν όλοι ή β) νομιμοποιούν όσοι θέλουν και με συμβολαιογραφική πράξη μέσα στο φάκελο καθορίζουν το μέρος που τους ανήκει. (παρ' όλα ταύτα μου άφησε ερωτηματικό η κυρία στο ΤΕΕ για το β αλλά μου είπε κάπως έτσι θα γίνει)

 

2. Το περιβαλλοντικό ισοζύγειο δηλαδή η εισφορά σε γη ή/και χρήμα θα γίνει μετά από 30 χρόνια όπου θα συμβούν τα παρακάτω:

 

α) εάν είναι όλο το αγροτεμάχιο σε περιοχή που πολεοδομείται σημαίνει πως ο καθένας με το μέρος του (200τμ άλλος,500 τμ) έχει πλέον οικόπεδο οπότε πάει αυτό.

 

β) εάν δεν είναι σε περιοχή προς πολεοδόμηση και όλος ο κλήρος είναι άρτιος για τα τότε δεδομένα κανείς δεν πληρώνει τπτ.

 

γ) εάν ο κλήρος έχει υπόλοιπο σε αρτιότητα και τότε αναγκαστικά ΟΛΟΙ νομιμοποίησαν με 4014 ή όχι καταβάλλουν χρήμα ή γη για το υπόλοιπο της αρτιότητας γιατί σε ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ: αποφασίζουν από κοινού και πληρώνουν όλοι άσχετα αν δεν νομιμοποίησαν με 4014

 

Αυτές τις απαντήσεις πήρα μετά κόπων και βασάνων μετά απο ώρες αναμονής στην τηλεφωνική γραμμή του ΤΕΕ....

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!

 

ΛΙΓΟ??? Τι λίγο βρε RIGOU??? ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που ζητούσα είναι! Σε χιλιο-ευχαριστώ!!! ...Βέβαια ο πελάτης (και φίλος μάλιστα) δε θα χαρεί και πολύ!!! Άντε να συνεννοηθείς με άλλους τόσους... Τι να πω? Βάσανο τα "εξ' αδιαιρέτου". Και πάλι Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

 

LIA1

Εάν "στέκει" μορφολογικά (ως συνάδερφος ΑΜ καταλαβαίνεις τι εννοώ) τότε δε θεωρείται πρόχειρη. Εάν έχει γίνει με ξύλα που αποτελούν κομμάτια ντουλάπας, πόρτας, με στέγη από λαμαρίνες κτλ κτλ, ε τότε κάνει "μπαμ" για πρόχειρη κατασκευή. Όσο για το Α24 πργρ 9, δεν πιστεύω να είσαι εδώ, γιατί λογικά μιλάς απλά για ξύλινο σπίτι.

 

Για το δελτίο δομικής τρωτότητας, το έχω κι εγώ απορία γιατί έχω ένα προκατ σπιτάκι, αλλά ξέρω ότι θέλει υπογραφή από ΠΜ, οπότε εμείς (ΑΜ) δε μπορούμε να το κάνουμε μόνοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.