Jump to content

Κατάτμηση με διαθήκη


Recommended Posts

Giorgosps ορθώς και είσαι κάτοχος ενός μη αρτίου κομματιού εμβαδού 2,5 στρεμμάτων..... αλλά η ειδοποιός διαφορά είναι ότι είσαι κάτοχος αγροτεμαχίου δηλ. είσαι εκτός σχεδίου και όχι κάτοχος οικοπέδου εντός ορίων οικισμού <2000 κατοίκων όπως συζητάμε...

Στην εκτός σχεδίου δόμηση δεν υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος της κατάτμησης .... Κόβεις και σε μη άρτια. Εκτός αν είσαι σε ΖΟΕ όπου τίθεται κατώτατο όριο κατάτμησης.

Επίσης μου φαίνεται ότι τους "έριξες" στη μοιρασιά μιας και εσύ πήρες το 1/3 και οι άλλοι τρεις τα 2/3. :D

Link to post
Share on other sites
  • Replies 25
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

σωστά grtopo,δεν είχα προσέξει την διαφορά. Τους έριξα εν μέρει αλλά πήρα αλλού λιγότερα. Εξάλλου έτσι είχε συμφωνηθεί μεταξύ μας.

Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι,

επειδή όπως λένε, όποιος ψάχνει βρίσκει....

θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη αλλά τόσο εγώ όσο και ο Geokasto.... σφάλαμε και οι απαντήσεις μας είναι λάθος.

Σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων άνευ εγκεκριμένου σχεδίου (δηλ. χωρίς να έχει γίνει πολεοδομική μελέτη και πράξη εφαρμογής) ....... ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ το Ν.Δ 690/48 καρδιά μου!!!!! :shock:

Είπατε τίποτα..!!!!?????

Κατά συνέπεια το ορθό είναι: όποιος κάνει κατάτμηση κάτω του αρτίου με συμβολαιογραφική πράξη εν ζωή ή αιτία θανάτου, απλά .... δεν μπορεί να οικοδομήσει καθώς το οικόπεδο που προκύπτει ούτε στον κανόνα ούτε στην παρέκκλιση υπάγεται.

Έτσι η δήλωση του 651/77 που θεωρητικά θα πρέπει να συντάξεις mimar θα αναφέρει ότι κανένα από τα μεταβιβαζόμενα οικόπεδα δεν είναι αρτιο και οικοδομήσιμο.

Φυσικά αυτό (το ορθό) πρέπει να αποφευχθεί διότι δεν είναι προς όφελος των κληρονομούμενων.... Οπότε λές στο συμβολαιογράφο τα όσα προηγουμένως υποστηρίξαμε (περί αντίθεσης στο ΝΔ 690/48 κλπ κλπ...) και προχωράς.... μιας και το ότι δεν έχει εφαρμογή το 690 στους οικισμούς δεν είναι τοις πάσει γνωστό....

Geokasto μιας και όπως φαίνεται είσαι αρκετά διαβασμένος και με πάρα πολλά "κλικ" στη Δομική, ψάξε το και θα καταλήξεις και συ στο ίδιο συμπέρασμα. Και μακάρι να με διαψεύσεις....

 

Άντε να κάνουμε και καμιά δουλεία.... τα λέμε αύριο.

Link to post
Share on other sites

μια ενδιαφέρουσα απόφαση του Άρειου Πάγου

 

ΑΠ-529/68 τμ.Α'

Αναιρεί την υπ' αρ. ΕΦ_ΑΘ-2405/66

Δεν υφίσταται ακυρότης προκειμένου περί μεταβιβάσεως εξ

υπαρχής μη αρτίου οικοπέδου.

 

@ΚΕΙΜΕΝΟ

'Ακυρον το συμβόλαιον περί μεταβιβάσεως οικοπέδου μη

αρτίου προς οικοδόμησιν κατά τας διατάξεις του οικείου σχεδίου

ρυμοτομίας, εφ' όσον όμως, η μη αρτιότης δημιουργείται δια της

μεταβιβάσεως ήτοι εάν εκ μείζονος αρτίου οικοπέδου πωλείται τμήμα

αυτού μη αποτελούν άρτιον οικόπεδον είτε κατά το ελάχιστον

εμβαδόν είτε κατά το ελάχιστον βάθος.

Δεν υφίσταται ακυρότης προκειμένου περί μεταβιβάσεως εξ

υπαρχής μη αρτίου οικοπέδου.

Ομοίως δεν υφίσταται ακυρότης εάν εκ μείζονος εκτάσεως

μεταβιβάζεται μέρος αυτής αποτελούν άρτιον οικόπεδον έστω και αν

εναπομένον τμήμα δεν είναι άρτιον οικόπεδον.

Link to post
Share on other sites

Μεγάλο ενδιαφέρον έχει η τελευταία παράγραφος, διότι εγώ ήξερα πως είναι ένας λόγος μη νόμιμης κατάτμησης αν το εναπομένων δεν είναι άρτιο στον κανόνα!!!!!

Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι,

για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, εγώ απλά ανέφερα ότι το ΝΔ 690/48, δεν έχει εφαρμογή στους οικισμούς <2000 κατοίκων στερουμένων εγκ. ρυμ. σχεδίου. Δεν είπα ότι δεν ισχύει γενικώς.

Η απόφαση που παραθέτει ο Geokasto, είχε εφαρμογή πριν την έναρξη της ισχύος του Ν. 651/77 με το αρθρ. 6, ο οποίος επανέφερε τα του άρθρου 2 του 690/48, που είχαν καταργηθεί.

Link to post
Share on other sites

Δηλαδη αν ενα οικοπεδο ειναι εξ υπαρχής μη αρτιο και μη οικοδομισιμο μπορει να μεταβιβαστει κανονικά?

Link to post
Share on other sites

ΝΑΙ,

πχ να προσκυρωθεί σε άλλο άρτιο κατά παρέκκλιση ή κατά κανόνα

Link to post
Share on other sites
  • 7 years later...

ΝΑΙ,

πχ να προσκυρωθεί σε άλλο άρτιο κατά παρέκκλιση ή κατά κανόνα

Ερώτημα ύστερα απο 8 χρόνια!

 

Συνένωση δύο μη άρτιων οικοπέδων είναι δυνατόν να γίνει στην παρέκκλιση??? Ή μόνο στον κανόνα?

Link to post
Share on other sites

Μόνο στον κανόνα

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.