Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ


Recommended Posts

θα μας εξηγήσεις rastas πως σαφώς ένας μηχανολόγος ΤΕ μπορεί να αποκτήσει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ηλεκτρολόγου για να μπορεί να υπογράφει ΥΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει αδεια ασκησεως επαγγελματων και εχω κανει εναρξη στην εφορια εδω και πολλα χρονια, στην φορολογικη μου δηλωση ως απασχοληση μου φαινεται "μελετες και υπηρεσιες μηχανικων". απ΄την στιγμη που δεν αποσαφηνιζει 100% η ερωταπαντηση παραπανω αν επιτρεπεται σε Μηχανολογο ΤΕ να υπογραφει ΥΔΕ μαλλον εχει να κανει με τον εκαστοτε υπαλληλο στην ΔΕΗ αν την δεχτει η οχι. οταν δοκιμασω θα σας πω..

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει αδεια ασκησεως επαγγελματων και εχω κανει εναρξη στην εφορια εδω και πολλα χρονια, στην φορολογικη μου δηλωση ως απασχοληση μου φαινεται "μελετες και υπηρεσιες μηχανικων". απ΄την στιγμη που δεν αποσαφηνιζει 100% η ερωταπαντηση παραπανω αν επιτρεπεται σε Μηχανολογο ΤΕ να υπογραφει ΥΔΕ μαλλον εχει να κανει με τον εκαστοτε υπαλληλο στην ΔΕΗ αν την δεχτει η οχι. οταν δοκιμασω θα σας πω..

ετσι οπως τα λές ειναι... Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι οποιοσδηποτε αδελφε , μηχανικος ειμαι . δεν αποσαφηνιζεται στην παραπανω ερωταπαντηση 100% αν ο Μηχανολογος ΤΕ εχει δικαιωμα υπογραφης ΥΔΕ. και επειδη το εψαξα λιγο το θεμα σημερα εμαθα οτι υπαρχουν καποιοι συμφοιτητες μου που εχουν υπογραψει ΥΔΕ και εχει περασει κανονικα απο ΔΕΗ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

43.Ποιός δικαιούται να υπογράφει την Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη

Ηλεκτρολόγου (ΥΔΕ) για τη συνολική ηλεκτρική εγκατάσταση του ΦΒ

συστήματος;

Η Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη Ηλεκτρολόγου, ήτοι το υπ’ αριθμ.13 δικαιολογητικό

στο έντυπο αίτησης, η οποία απαιτείται για την ενεργοποίηση του ΦΒ συστήματος, καθώς

και της σχετικής τεκμηρίωσης που τη συνοδεύει (σχέδια, μελέτες, περιγραφή μεθόδου

αποφυγής νησιδοποίησης, ρυθμίσεις προστασιών κλπ), υπογράφεται από Διπλωματούχους

Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ή Πτυχιούχους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ή Μηχανικούς

παρεμφερών ειδικοτήτων με τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα, όπως Μηχανολόγοι,

Μηχανικοί κλπ.

 

 

φιλε ηλεκτρολογο εγω αυτο που ρωτησα φιλε ειναι αν στην παραπανω απαντηση εκει που λεει "κλπ" συμπεριλαμβανεται ο Μηχανολογος Μηχανικος Τ.Ε. , εσυ πες οχι. εγω λεω ναι. παμε σε εναν "διαιτητη" να ρωτησουμε. χαχα. :mrgreen: παντως μην ανησυχεις δεν θα σου φαω κανα πελατη, δεν ασχολουμαι με φωτοβολταικα. μια ερωτηση εκανα εδω περα.

Link to comment
Share on other sites

gianni_k

 

Για να υπογράφεις ΥΔΕ πρέπει να πας στις πρώην νομαρχίες νυν περιφέρειες, στην διεύθυνση βιομηχανίας και να σου δώσουν την άδεια εκτέλεσης ηλετρολογικών εγκαταστάσεων... το αν δικαιείσαι ως μηχανολόγος ΤΕ δεν το γνωρίζω... όποιος όμως υπογράφει ΥΔΕ χωρίς αυτή την άδεια είναι παράνομος....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι Ηλεκτρολόγοι ,Μηχανολόγοι ,Ναυπηγοί ΠΕ και Ηλεκτρολόγοι ΤΕ υπογράφουν ΥΔΕ για ΦΒ.Κανένας άλλος ,γιαυτό μην τσακώνεστε τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ηρεμήστε. Δουλειές να υπάρχουν κι όλα τα άλλα βρίσκονται. Δηλαδή ποιος στην Ελλάδα θα κολλήσει στην υπογραφή. Βρίσκεις κάποιον στο υπογράφει και τέλος.

Όσο για την ΥΔΕ νομίζω πως πολύ κουβέντα και πολύ άγχος για το τίποτα. Δυστιχώς οι εγκαταστάτες την εκμεταλεύονται και βγάζουν τα μαλιοκέφαλά τους αναγκάζοντας το κόσμο να κάνει περιτά έξοδα.

Επίσης για την ΥΔΕ στα φ/β όποιος μπορεί να την κάνει σωστά προσφέρομαι να του την υπογράψω τζάμπα :smile: . Αν πάτε και ρίξετε μια ματιά στις ΥΔΕ που τις κάνουν διπλωματούχοι ή τεχνολόγοι θα τους πάρετε και αυτούς τα δικαιώματα και μετά κανείς δεν θα υπογράφει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.