Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Ναι η βεβαίωση βγαίνει αυτόματα από το σύστημα μόλις ολοκληρώσεις τη διαδικασία.

Είναι ένα από τα pdf που επισυνάπτονται μαζί με τη βεβαίωση για τη ΔΕΗ και την τελική αναλυτική δήλωση με το κλειδί και την εξώφληση.

 

οκ οταν πληρωθει κ το εφαπαξ προστιμο κ ενημερωθει το συστημα κ επιλεξω οτι εχω τα σχεδια ... αυτη η βεβαιωση απο το συστημα θα αρκει για να γινει συμβολαιογραφικη πραξη ή θα πρεπει να εκδοσω κ την βεβαιωση μη αυθαιρεσιας ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι το κείμενο που κυκλοφορούσε τους προηγούμενους μήνες, οπότε αρκεί μια χαρά. Η μόνη ουσιώδης διαφορά είναι ότι έχει ένα barcode (φρόντισε να το τυπώσεις γιατί συνήθως είναι στην δεύτερη (λευκή) σελίδα. Επίσης αναφέρει ξεκάθαρα ότι ισχύει για 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

dimitrspsi

 

Αυτή η βεβαίωση (που βγάζει μόλις πληρωθεί ΟΛΟ το πρόστιμο και δηλώσουμε ότι έχουμε και τα σχέδια) μας καλύπτει για μεταβίβαση, μέσα σε 2 μήνες, από πότε όμως μετράνε? Από τη μέρα που θα δηλώσουμε τελικώς ότι έχουμε τα πάντα? Συμπληρώνουμε ΚΑΙ ημερομηνία αυτοψίας ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

dimitrspsi

 

Αυτή η βεβαίωση (που βγάζει μόλις πληρωθεί ΟΛΟ το πρόστιμο και δηλώσουμε ότι έχουμε και τα σχέδια) μας καλύπτει για μεταβίβαση, μέσα σε 2 μήνες, από πότε όμως μετράνε? Από τη μέρα που θα δηλώσουμε τελικώς ότι έχουμε τα πάντα? Συμπληρώνουμε ΚΑΙ ημερομηνία αυτοψίας ή όχι?

παντως σε βεβαιωση μη αυθαιρεσιας για αδομητο που εβγαλα,εχει ισχυ 2 μηνες απο την ημερομηνια αυτοψιας,μαλλον το ιδιο ισχυει κ εδω.....ναι δηλωνουμε κ ημερομηνια αυτοψιας

Edited by xekolla
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις βεβαίωση για ΜΗ αυθαιρεσίες, ΟΚ χρειάζεται να γράψεις ημερομηνία αυτοψίας, λογικό. Όταν όμως η βεβαίωση που βγάζει το σύστημα, μετά από τακτοποίηση αυθαιρεσιών, λένε ότι κάνει για μεταβίβαση για 2 μήνες, από πότε μετράνε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η βεβαίωση που βγάζει το σύστημα από την ίδια δήλωση που έγινε η τακτοποίηση των αυθαιρεσιών, ή έκανες νέα δήλωση στο σύστημα, με μηδενικά ΦΚ ?

Επίσης, την ημερομηνία αυτοψίας την έβαλες εσύ?

 

Και να φανταστώ ότι την υπογράφουμε και τη σφραγίζουμε στο πίσω μέρος, έτσι?

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Είναι δήλωση από ρυθμιση με υπέρβαση δόμησης που πληρώθηκε όλο μαζί. Η βεβαίωση αυτή βγήκε μόλις μπήκα σε οριστική υπαγωγή. Η ημερομηνία αυτοψίας είναι η ημερομηνία αυτοψίας/αποτύπωσης που δήλωσα για το αυθαίρετο.

 

Την βεβαίωση σφράγισα/υπέγραψα κάτω χαμηλά στην πρώτη σελίδα, αλλά επειδή ο ιδιοκτήτης ήταν λίγο "στούρνος", του έβαλα μια μονογραφή στην δεύτερη σελίδα χαμηλά "για να πέσει κι εκεί το μάτι του".

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Καλά...Γ@ΜΩ τις ηλεκτρονικές μου βεβαιώσεις μέσα!!!!! Για εμένα ΑΥΤΗ δεν μου κάνει ... περιγράφει ΨΕΥΔΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ρε γ@μώτο!!!!! ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ???

 

Εξηγούμαι:

1) ΔΕΝ θα μου επιδοθούν το 1) Στέλεχος της ο.α., το 2)Τοπογραφικό της ο.α. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ ...... ΖΩΑ του κράτους!

2) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ, κανονικά, να βγαίνει αυτόματα η βεβαίωση, αλλά να ξαναγίνεται νέα δήλωση, αφού ΟΝΤΩΣ ο ιδιοκτήτης σου δώσει την ΥΔ του !!!

3) Η ημερομηνία αυτοψίας πρέπει να είναι (κατ' εμέ) μετά την οριστική υπαγωγή στο νόμο ή το λιγότερο την τελευταία μέρα. Για παράδειγμα έχω κάνει αυτοψία ήδη αρχές Οκτώβρη και τώρα την προχωράω.... άρα το 2μηνο πέρασε!!!

 

Προσωπικά, μάλλον προσανατολίζομαι να το κάνω ξεχωριστή δήλωση στο σύστημα με μηδενικά πρόστιμα, αφού μου δώσει ο ιδιοκτήτης ΥΔ που να λέει ότι έχει υπαχθεί στο νόμο και θα ξανακάνω αυτοψία και θα βάλω ΟΝΤΩΣ τη μέρα αυτοψίας μου.

 

Άλλο η τακτοποίηση και άλλο η βεβαίωση.... για εμένα!!!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

οκ οταν πληρωθει κ το εφαπαξ προστιμο κ ενημερωθει το συστημα κ επιλεξω οτι εχω τα σχεδια ... αυτη η βεβαιωση απο το συστημα θα αρκει για να γινει συμβολαιογραφικη πραξη ή θα πρεπει να εκδοσω κ την βεβαιωση μη αυθαιρεσιας ?

 

Αυτή ισχύει κανονικά. Η συμβολαιογράφος τη δέχθηκε και η μεταβίβαση (πώληση) έχει ολοκληρωθεί άρα είναι ΟΚ... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.