Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

δεν ξέρω αν σας έχει τύχει αλλα σε προσωρινή υποβολή υπολόγισα πληρωμή εφ' άπαξ ενώ το παράβολο έχει ηδη πληρωθεί και μου δίνει το υπολειπόμενο ποσό για να συμπληρωθεί το πρόστιμο χωρίς την έκπτωση του 20% και μάλιστα αναγράφει ΄΄Εφάπαξ δόση χωρίς έκπτωση΄΄? γνωρίζετε για πιο λόγο δεν αφαιρεί το 20%, και μάλιστα είμαι εντος προθεσμίας των πληρωμων, ευχαριστώ

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα... Αν έχεις πρόστιμο 899,99 € δεν δικαιούσαι έκπτωση ενώ αν έχεις 900,01 δικαιούσαι, άρα πληρώνεις 900,01*0,8 = 720 € ?

Κάτι τέτοιο έχω καταλάβει διαβάζοντας διάφορα posts αλλά αδυνατώ να το πιστέψω... Το επιβεβαιώνετε?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Δεν έχει λογική αλλά έχει έτσι ψηφιστεί και αν και το επισημαναμε μας είπαν ότι πρέπει να εφαρμοστεί ως έχει μέχρι να αλλάξει!!!

 

Αυτή είναι η απάντηση του hlpdesk του ΤΕΕ, μετά από ερώτημα μου πριν λίγες ημέρες. Και όταν δηλαδή αλλάξει ο νόμος τι θα γίνει; θα επιστραφούν τα χρήματα; Χα, χα, χα.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα... Αν έχεις πρόστιμο 899,99 € δεν δικαιούσαι έκπτωση ενώ αν έχεις 900,01 δικαιούσαι, άρα πληρώνεις 900,01*0,8 = 720 € ?

Κάτι τέτοιο έχω καταλάβει διαβάζοντας διάφορα posts αλλά αδυνατώ να το πιστέψω... Το επιβεβαιώνετε?

Έτσι είναι. Γι' αυτό και αν βγαίνει το πρόστιμο 900 παρά κάτι, συμφέρει να "μετρήσεις" κάνα τετραγωνικό παραπάνω για να περάσεις τα 900 και να πάρεις την έκπτωση!
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα

Μηπως ξερετε πως εκδιδεται καινουργια εντολη πληρωμης σε δηλωση που εχει περαιωθει εχει πληρωθει το προστιμο εφαπαξ και τωρα την επεναφεραμε σ σε αρχικη υποβολη και καναμε αλλαγες στα τετραγωνικα οποτε προκυπτει μεγαλυτερο προστιμο.

Καναμε υποβολη στο τεε εκανε υπολογισμο του προστιμου αλλα πως εκδιδεται εντολη π΄ληρωμης για τα παραπανω χτηματα?

Πρακτικα αυτος ειχε στην αρχη προστιμο 10000 πληρωσε εφαπαξ 8000 τωρα με τις αλλαγεσ το προστιμο ειναι 15000 λογικα θα πληρωσει 15000*0,20-8000 πουειχε πληρωσει στην αρχη οποτε χρωσταει 4000.Πως θα τα πληρωσει αυτα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.