Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Δηλαδή αν έχω ένα διαμέρισμα 100 τ.μ. που επεκτάθηκε κατά 1 δωμάτιο και έγινε 110 τ.μ. θα βάλω τα 100τ.μ. με 0,2 και τα 10τ.μ. με 1,2;;;

Απαντώ και εγώ, ναι.

 

Έχω την εντύπωση ότι έχεις 1 μήνα να πληρώσεις εφάπαξ ή την 1η δόση από την ημέρα που θα στείλεις την αίτηση!

Δε νομίζω, αφού στη ρύθμιση μπαίνεις απο τη στιγμή που κάνεις υπαγωγή

Δεν είναι από τη στιγμή που θα κάνεις υπαγωγή;

Με βάση το λεκτικό των ΦΕΚ προκύπτει ο ένας μήνας από την αρχική υποβολή και όχι από την υπαγωγή ή την πληρωμή του παραβόλου ή κάτι άλλο. Έτσι λέει ο νόμος.

Επειδή όμως το πρόγραμμα με τις ημερομηνίες και προθεσμίες είναι άλλ αντ άλλα, της Παναγιάς το γάλα, νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα να το πληρώσεις και του χρόνου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να δεις... Με την χριστοπαναγία κοιμάμαι, με το γαμοσταυρίδι ξυπνάω...

 

Τώρα επί του θέματος...

 

 

 

Ναι, πιστεύω πως ναι!

Αλλιώς, ποια η ποιοτική διαφορά του εντελώς αυθαιρέτου που παραβιάζει ταυτόχρονα και το ύψος, με το νόμιμο του οποίου η μόνη υπέρβαση είναι το ύψος;

Δεν είναι δυνατόν να πάνε και τα δύο με 1,2. Ποια η Υ.Δ. του τμήματος με άδεια? Δηλαδή το ίδιο είναι ένα αυθαίρετο 100τμ χωρίς άδεια με υπέρβαση ύψους και το ίδιο ένα σπίτι με άδεια που απλώς κτίστηκε ψηλότερο?

 

Δεν με πείθεις... too good to be true...

Με συμφέρει, θα χαρεί ο πελάτης... αλλά φοβάμαι...

 

Εν τω μεταξύ... γιατί το τηλ του ΤΕΕ μου λέει συνεχώς ότι οι υπηρεσίες δεν είναι διαθέσιμες τηλεφωνικά;;; Δεν δουλεύει πια το support του ΤΕΕ;;; Οχι οτι όταν δούλευε έπιανα, αλλά είχα μια ελπίδα...

Link to comment
Share on other sites

JTB

Το κείμενο του ΤΕΕ "προειδοποιεί" κάποιον που έχει πχ μία αλλαγή χρήσης και επιλέγοντας το χωρίς υπέρβαση δόμησης και με πλασματική υπέρβαση ύψους τη βγάζει πιο φθηνά. Σχετικές τετοιες ερωτήσεις έχουν ήδη γίνει στο σαϊτ, δηλαδή πολύς κόσμος έχει δει το τρικ. Σε συνδυασμό με μία αρχαία ερωτ/ση ποιους συντελεστές χρησιμοποιούμε για την αλλαγή χρήσης, μπορεί κάποιος να μπερδευτεί. Το ΤΕΕ ξεκαθαρίζει ότι η επιλογή του προγράμματος χωρίς υπέρβαση δόμησης αφορά μόνο αυτούς τους χώρους με μόνη διαφοροποίηση από την άδεια το ύψος.

 

4030/11, αρ.51, παρ.3 > ...νομίμως υφιστάμενων κτιρίων ή τμημάτων τους... Είναι ξεκάθαρο!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ξεκάθαρο δεν το λέω εγώ.... το σαλόνι μου είναι τμήμα κτιρίου σωστά;;; Δεν λέει πουθενά ότι η ιδιοκτησία πρέπει να έχει μόνη παράβαση το ύψος! Το τμήμα κτιρίου πρέπει να έχει μόνη παράβαση το ύψος... Ετσι, αν το σαλόνι μου είναι ΟΚ εκτός του ύψους διαφοροποιείται από το υπνοδωμάτιο που είναι μεν του ίδιου ύψους αλλά είναι κλειστός η/χ....

 

Εγώ μαζί σου είμαι, συμφωνώ αλλά όπως είδες υπάρχουν αντιρρήσεις! Επειδή λοιπόν τώρα στα γεράματα έμαθα ότι υπάρχει και άλλη λογική, αυτή του "άλλο λέω, άλλο εννοώ" που εγκαινιάζεται με τον 4014 και τις ερωταπαντήσεις, λέω να ρωτάω κάτι παραπάνω, μπας και είμαι εγώ ο χαζός!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα που διαφωνούμε στο παράδειγμά σου;

Το σαλόνι είναι νομίμως υφιστάμενο τμήμα του κτιρίου με μόνη υπέρβαση το ύψος => 0,2

Ο κλειστός Η/Χ πρέπει να υπολογιστεί και ως ΥΔ [συντΥΔ 1,0 και για την παράβαση ύψους 0,2], σύνολο 1,2.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ στο ότι παρά το γεγονός ότι δεν φαίνεται ξεκάθαρα, νομίζω ότι ο ποιητής θέλει να μιλήσει για ιδιοκτησία... π.χ. ένα διαμέρισμα έχει μόνη αυθαιρεσία το ύψος... άρα το συγχωρούμε (!) και του βάζουμε μειωμένο συντελεστή.... Αν τώρα ο πονηρός έκλεισε και τον η/χ ή μεγάλωσε μπαλκόνια ή έκλεισε φωταγωγό, να πληρώσει και όλες τις αυθαιρεσίες...

Εσύ το μοιράζεις ακόμη και στα δωμάτια!

Καταλαβαίνω τη λογική αλλά εδώ δεν κρίνεται το τί θεωρούμε εμείς σωστό.... ή τί καταλαβαίνουμε εμείς... Το ζήτημα είναι τί θέλει να πεί ο ποιητής... εκεί διαφωνούμε...

Link to comment
Share on other sites

εκανα κανονικα τη δηλωση (πριν την εγκυκλιο 1/7-2-2012) οπου εβαλα ΗΧ και Υπογειο περαιωμενα με τον 3843 συν κλειστη Pilotis επιπλεον.

-εκανα υπαγωγη και πληρωσα το παραβολο.

-τωρα πρεπει να επιλεξω πληρωμη εφαπαξ και μετα θα μπορω να πατησω το κουμπι για συμψηφισμο;

-μετα αφου βαλω το ποσο αυτοματως αφαιρειται και μπορω να ολοκληρωσω την υπαγωγη;

-πως ειναι η διαδικασια; ξερει καποιος;

Τώρα με τον 4042 μάλλον μπορεούν και τα περαιωμένα του 3843.

Για την διαδικασία είναι ότι ακριβώς έχεις γράψει.Αλλά μην κάνεις οριστική υπαγωγή , δεν υπάρχει λόγος βιασύνης (εκτός και αν υπάρχει :smile: )

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη.. δεν μου έχει ξανατύχει...

 

Πρόστιμο 2150 € και παράβολο 2000 ευρώ (αλλη κατοικία 105τ.μ.)

Αν ο πελάτης θέλει να πληρώσει μετρητά, για το -20% τί πρέπει να κάνει;

Πληρώνει το παράβολο και χάνει το υπόλοιπο;;;

Και τί δείχνω εγώ μετά τη πληρωμή του; Το περνάω στο σύστημα, δίνω εφάπαξ στη 2η υποβολή και μου δείχνει μηδενικό;;;

 

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει άμεσα...θα το εκτιμούσα... γιατί τον περιμένω τώρα, το μεσημέρι...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ν4014

8. α. Σε περίπτωση που το ποσό του προστίμου μετά την καταβολή του παραβόλου είναι μικρότερο των τερακοσίων (400) ευρώ καταβάλλεται εφάπαξ χωρίς έκπτωση μέχρι τις 31.12.2011.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη.. δεν μου έχει ξανατύχει...

 

Πρόστιμο 2150 € και παράβολο 2000 ευρώ (αλλη κατοικία 105τ.μ.)

Αν ο πελάτης θέλει να πληρώσει μετρητά, για το -20% τί πρέπει να κάνει;

Πληρώνει το παράβολο και χάνει το υπόλοιπο;;;

Και τί δείχνω εγώ μετά τη πληρωμή του; Το περνάω στο σύστημα, δίνω εφάπαξ στη 2η υποβολή και μου δείχνει μηδενικό;;;

 

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει άμεσα...θα το εκτιμούσα... γιατί τον περιμένω τώρα, το μεσημέρι...

Ευχαριστώ!

 

Θα σου βγάλει υπόλοιπο 150 ΕΥΡΩ.

Νομίζω πως όταν το υπόλοιπο είναι κάτω από 400 ΕΥΡΩ δεν κάνει έκπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.