Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Γιατί να περιμένω να αλλάξει το σύστημα; Γιατί να αλλάξει;;; Αφού ο νόμος λέει ότι είναι κατηγορία 13 τότε ο μόνος λόγος να αναφέρεται κάπου ως ξεχωριστή παράβαση, είναι στη τεχνική έκθεση... όπως και όλες οι άλλες αντίστοιχες!

Εγώ πάντως σήμερα έστειλα μια τέτοια δήλωση, αναφέρω 2 παραβάσεις κατ.13 - έναν εξώστη λίγο πιο μεγάλο και ένα 500άρι για τη διαμερισμάτωση

 

Γιατί αν έχεις μόνο αυτήν την παράβαση, όπως γραφεί ο φωστήρας νομοθέτης, δεν πληρώνεις παράβολο αλλα μόνο κατηγορία δεκατρία.. το pdf που σου έβγαλε για πληρωμή τι γράφει πάνω ‘τέλος υπαγωγής στην ρύθμιση αυθαιρέτων’? δηλαδή παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να τις κάνω τις οικοδομές πλέον, εγώ βρήκα την άκρη. Θα πουλήσω τον εξοπλισμό που έχω και θα αγοράσω ένα χαλάκι, μια φλογέρα, ένα φιδάκι κόμπρα, και ένα πανέρι με αυτοκλειόμενο κάλυμα, μην φάει και κανένα το φίδι και βρώ τον μπελά μου.

 

Η πλάκα είναι ότι και γητευτής κόμπρας να γίνεις, πάλι ΤΣΜΕΔΕ θα πληρώνεις... 8-). Once in ΤΣΜΕΔΕ, always in ΤΣΜΕΔΕ...

Edited by Konstantinos_0711
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν έχεις μόνο αυτήν την παράβαση, όπως γραφεί ο φωστήρας νομοθέτης, δεν πληρώνεις παράβολο αλλα μόνο κατηγορία δεκατρία.. το pdf που σου έβγαλε για πληρωμή τι γράφει πάνω ‘τέλος υπαγωγής στην ρύθμιση αυθαιρέτων’? δηλαδή παράβολο.

 

Δεν έχω μόνο αυτή τη παράβαση.. .ευτυχώς... Εχεις δίκιο ότι ορίζεται κάπως διαφορετικά από τα συνηθισμένα κατ13... Πάντως εγώ γράφω στην τ.ε. ότι είναι μια παράβαση από τον εξώστη, μια από διαμερισμάτωση όπως περιγράφεται στον ν4042... βγαίνει παράβολο 500 και πρόστιμο 500 και τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναρωτάω απλά γιατι αγχώνομαι.

Εφόσον χθες έγινε εφ' απαξ πληρωμή έχω κάποιο χρονικό περιορισμό στο να προχωρήσω σε Οριστική Υποβολή ή απλά μόλις μαζέψω τα πάντα από έγγραφα, μπορώ να προχωρήσω σε Οριστική Υποβολή;

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις από τώρα Οριστική Υποβολή. Δεν υπάρχει κανένας λόγος. Μπορείς να κάνεις όποτε θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια πολεοδομική παράβαση αξίας 500€ και κάνω αρχική υποβολή. Πληρώνω και το παράβολο 500€. Έπειτα στο στάδιο της προσωρινής υπαγωγής επιθυμώ να προσθέσω ένα φύλλο καταγραφής και να διαγράψω την πολεοδομική παράβαση. Μπορώ να το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά γίνεται, αλλά εάν το κάνεις για να πληρωθεί παράβολο 500€ και όχι 1000 € ή 2000 € τότε μπορείς να βρεις άλλους τρόπους από αυτόν....

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

(α' μέρος, ΤΕΕ)

 

12. Σε δήλωση που έχω υποβάλλει στο σύστημα, η οποία βρίσκεται στην κατάσταση "Προσωρινή Υπαγωγή", μπορώ να διορθώσω την ΤΖ ή άλλα στοιχεία υπολογισμού του προστίμου?

 

Στο στάδιο της "Προσωρινής Υπαγωγής", μπορούν να γίνουν διορθώσεις στα υποβληθέντα στοιχεία ή μεγέθη και να αναθεωρηθεί το πρόστιμο. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να αναθεωρηθούν και τα αντίστοιχα ποσά των δόσεων, αρκεί ο μηχανικός να εκδώσει νέες εντολές.

 

Συνεπώς μπορώ να "πειράζω" ότι θέλω και όσο θέλω! Έτσι κι αλλιώς, το παράβολο ΔΕΝ είναι κάτι ΕΠΙΠΛΕΟΝ, αλλά ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ από το συνολικό πρόστιμο!

Κατέληξες κάπου τελικά; Μπορείς στο στάδιο της προσωρινής υπαγωγής να "πειράζεις" ότι θέλεις και όσο θέλεις; Να προσθαφαιρείς φύλλα και να προσθαφαιρείς πολεοδομικές παραβάσεις;
Link to comment
Share on other sites

Λογικά γίνεται, αλλά εάν το κάνεις για να πληρωθεί παράβολο 500€ και όχι 1000 € ή 2000 € τότε μπορείς να βρεις άλλους τρόπους από αυτόν....

Όχι δεν είναι αυτός ο λόγος. Απλά κάποιες ασάφειες. Για να πληρώσει ο πελάτης αρχικώς μικρότερο παράβολο φαντάζομαι ότι κάτι παρόμοιο παίζει. πχ αρχική δήλωση λιγότερων τμ και μετά μεγαλύτερη. σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ (τηλεφωνικώς) μου είπε ότι όλα πειράζονται και όλα διορθώνονται. Απλά αυξομειώνεται το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.