Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Αν δεν ειχε το χαρτι του προστιμου απο την Πολεοδομια, θα μπορουσες καλλιστα να ισχυριστεις οτι τα πρωτα νουμερα ηταν κατ εκτιμηση απο τους ισχυρισμους του ιδιοκτητη αλλα εσυ στην αυτοψια σου βρηκες κι αλλες αυθαιρετες κατασκευες εν συνεχεια και ετσι διπλασιαστηκαν τα τετραγωνικα....

Οχι πως θα το εκανα εγω αβλεπι αλλα θα ηταν μια περιπτωση...

Τωρα στην προκειμενη, αστον να πληρωσει χιλιαρικο...

Νομιζω σε μονοδρομο εισαι

Link to comment
Share on other sites

Δε σε πρόλαβα!

Με τα μ2, αυτό εννοούσα, ότι δύσκολα θα μπέρδευες τα 90 με 45. Πιο απλό ήταν να βάλεις κύρια κατοικία...

Όπως ξαναείπα δε μένει πουθενά το ιστορικό της δήλωσης, ούτε θα το έψαχνε κανείς παραπάνω. Το πρόστιμο βγήκε 8000, πληρώθηκαν 7500 + 500, μια χαρά

 

Δεν πειράζει τώρα. Περισσότερα λεφτά στο κράτος... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα.

έχω διαβάσει όλο το topic αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς να το κάνω..

έχω πολλές αιτήσεις σε προσωρινή υπαγωγή, δλδ έχω κάνει τα πάντα της Α' φάσης και μένουν πια τα δικαιολογητικά (σχέδια, έκθεση κτλ) Β' φάσης και φυσικά οι πελάτες έχουν ήδη πληρώσει α' δόσεις ή και όλο το ποσό κάποιοι (εφάπαξ) .

Ποιά ακριβώς είναι όλα αυτά τα σχέδια που τελικά πρέπει να στείλουμε; και πώς τα ανεβάζουμε; με mail; πού;

Υπάρχει κάποιο link που δεν έχω δει με αναλυτικά την τελική διαδικασία των δικαιολογητικών;

 

και κάτι ακόμα: ποιός είναι ο Α/Α έργου του συστήματος αμοιβών;

 

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι

Link to comment
Share on other sites

έλεος ρε γμτ, δεν το πίστευα ότι ακόμα εκκρεμεί, ήμουνα σίγουρη ότι κάτι δεν έχω καταλάβει..

ο Α/Α της δήλωσης δλδ απλά..

σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

παίδες

κάτι αντίστοιχο με αυτό το κόλπο με τα τετραγωνικά που

μπορεί να δίνει παρόμοια αποτελέσματα πρέπει να γίνεται και με το εξής:

 

δηλώνεις εξ αρχής α' κατοικία και σε διόρθωση μεταγενέστερη της πληρωμής

του παραβόλου το δηλώνεις ως β' κατοικία (όπως είναι στην πραγματικότητα)

 

Για ψάχτε το

Link to comment
Share on other sites

Δε σε πρόλαβα!

Με τα μ2, αυτό εννοούσα, ότι δύσκολα θα μπέρδευες τα 90 με 45. Πιο απλό ήταν να βάλεις κύρια κατοικία...

Όπως ξαναείπα δε μένει πουθενά το ιστορικό της δήλωσης, ούτε θα το έψαχνε κανείς παραπάνω. Το πρόστιμο βγήκε 8000, πληρώθηκαν 7500 + 500, μια χαρά

 

Δεν πειράζει τώρα. Περισσότερα λεφτά στο κράτος... 8-)

 

Βρε με πρόλαβες κι ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου... την κατάλαβα τη σκέψη σου περί κατοικίας, αλλά 1) ήδη είχα εκτυπώσει το παράβολο, 2) ίσως το 500άρικο το χρειαστώ για λοιπή παράβαση και 3) είπα στον πελάτη ότι ίσως είναι ρίσκο τώρα, οπότε είπαμε να το πάμε κανονικά.

 

Σε άλλη περίπτωση, άνετα θα το έκανα!!! :smile:

 

παίδες

κάτι αντίστοιχο με αυτό το κόλπο με τα τετραγωνικά που

μπορεί να δίνει παρόμοια αποτελέσματα πρέπει να γίνεται και με το εξής:

 

δηλώνεις εξ αρχής α' κατοικία και σε διόρθωση μεταγενέστερη της πληρωμής

του παραβόλου το δηλώνεις ως β' κατοικία (όπως είναι στην πραγματικότητα)

 

Για ψάχτε το

 

Ρώτησα και για τα 2 στο τηλεφωνικό ΤΕΕ. Όλα γίνονται, όλα διορθώνονται. Συγκεκριμένα ρώτησα:

 

1) Έστω ότι έχουμε 98τμ, βγαίνει παράβολο 500€ και μετά την αποτύπωση έχουμε 102τμ που κανονικά έδινε 1000€ παράβολο. Τι γίνεται? ...... ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Τίποτα δεν γίνεται. Απλά μπαίνει μετά στο πρόστιμο.

 

2) Έστω ότι έχουμε δηλώσει από λάθος ΚΥΡΙΑ κατοικία, βγήκε παράβολο 500€ και έχει πληρωθεί. Ωστόσο, είναι ΑΛΛΗ κατοικία και έπρεπε να έχει 1000€ παράβολο. Τι κάνουμε? ...... ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Τίποτα. Το αλλάζουμε, αποθηκεύουμε και μεγαλώνει μετά το πρόστιμο.

 

Οπότε καλυμμένοι και στις 2 περιπτώσεις!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά την προσωρινή υπαγωγή και την πληρωμή εφ' άπαξ, έχουμε καποιο χρονικό περιθώριο για την οριστική υπαγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν υπάρχει τέτοια διορία. Απλά μέχρι τέλη Μαΐου (???) να δώσουμε τα σχέδια της β' φάσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.