Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακοίνωση ΥΠΕΚΑ για τον νέο τρόπο έκδοσης αδειών δόμησης και ελέγχου κατασκευών


armenopoulos

Recommended Posts

Τι θα πεί αυτό???

 

Τι θα πεί "προχωρείστε τις εργασίες όπως τις έχετε προγραμματίσει "?? δηλ. δεν θα γίνει έλεγχος?

 

Εννοεί για τις άδειες που δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα, μπορούν να ξεκινήσουν έτσι όπως τις είχαν προγραμματίσει χωρίς να καθονται και να περιμένουν το Σήφουνα να πραγματοποιήσει το όνειρό του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομιζω πρεπει να μην ασχοληθουμε για οτι αδεια εκδοθηκε πριν τις 1.3.12. Αν θελουν ας βαλουν απο τωρα μια αφετηρια.

 

αμαν πια καθε μερα ξεφυτρωνει και κατι καινουργιο.στο κατω κατω εχω οικοδομικη αδεια και οχι αδεια δομησης, αφου θελουν να παιζουμε με τις λεξεις

Link to comment
Share on other sites

απο την ερμηνεία του νόμου συμπαιρένεται ότι σε καθε οικοδομη που δεν έχει θεωρηθεί η οικοδομική της άδεια και η οποία άδεια έχει εκδοθεί προ 01-03-012 για την σύνδεση με τα δίκτυα , θα την έρχεται ο έλεγκτής δόμησης και θα σε έλεγχει για να δώσει το οκ στις Υ.ΔΟΜ να σου θεωρήσουν την άδεια για ρεύμα κτλ!!

οπότε καλή φυλακή σε ολουσ μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φυλακή? Εάν έχεις κάνει σωστά τη δουλειά σου τι έχεις να φοβάσαι?

 

Εάν δεν έχεις κάνει όμως καλά τη δουλειά σου.... συγγνώμη κιόλας, αλλά καλά να πάθεις!

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε ενοώ τις ελάχιστες περιπτωσεις αυθαιρεσιών που έχει κανει κάθε μηχανικός στις αντίστοιχες κατασκευές προσς τερψην συγγενων, φίλων ...και φυσικά πάντα μετά την αφότητη πίεση τους για λόγους οικονομίας και βλακέιας!!!.!αν έσυ δεν ανήκεις σε αυτη την κατηγορία σε θεωρώ τυχερό!!!¨ :)

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε ενοώ τις ελάχιστες περιπτωσεις αυθαιρεσιών που έχει κανει κάθε μηχανικός στις αντίστοιχες κατασκευές προσς τερψην συγγενων, φίλων ...και φυσικά πάντα μετά την αφότητη πίεση τους για λόγους οικονομίας και βλακέιας!!!.!αν έσυ δεν ανήκεις σε αυτη την κατηγορία σε θεωρώ τυχερό!!!¨ :)

 

Ίσως είμαι "τυχερός", γιατί είμαι "μικρός" και δεν έχω κάνει ποτέ μου, ιδίως επίβλεψη!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως είμαι "τυχερός", γιατί είμαι "μικρός" και δεν έχω κάνει ποτέ μου, ιδίως επίβλεψη!

 

Συνάδελφε με όλο το σεβασμό,

Αν είσαι όπως λες μικρός και δεν έχεις κάνει ποτέ σου επίβλεψη καλό θα ήταν να αποφεύγεις σχόλια του τύπου " καλά να πάθεις "... Είναι εύκολο να μιλάμε εκ του ασφαλούς...

Έχεις την εντύπωση πως αν αναλάβεις την επίβλεψη ενός έργου είναι πολύ εύκολο να εφαρμόσεις την μελέτη πλήρως? Προφανώς και έχεις διαβάσει τι πρέπει να ελέγξει ο ελεγκτής δόμησης. Κοινώς τα πάντα... Όσο προσεκτικός και να είσαι κάτι θα σου ξεφύγει. Και δεν μιλάω υποχρεωτικά για εσκεμμένα λάθη...

Καταλαβαίνω απόλυτα τον συνάδελφο και πίστεψε με είναι πολλοί οι μηχανικοί που αγωνιούν για το συγκεκριμένο θέμα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πρεπει να μην ασχοληθουμε για οτι αδεια εκδοθηκε πριν τις 1.3.12. Αν θελουν ας βαλουν απο τωρα μια αφετηρια.

 

αμαν πια καθε μερα ξεφυτρωνει και κατι καινουργιο.στο κατω κατω εχω οικοδομικη αδεια και οχι αδεια δομησης, αφου θελουν να παιζουμε με τις λεξεις

 

ναι, αλλά και για όσους φακελους είχαν πρωτοκολληθεί πριν την 1-3-2012, θα βγει οικοδομική άδεια με το καθεστώς που ίσχυε ακόμα και μετά την 1-3-2012 και όχι άδεια δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Και ελάχιστο πρόστιμο 1000 Ευρώ είπαμε??? πλάκα μας κάνουν?

Καλύτερα να είμαστε ψύχραιμοι, να δούμε και τις πρώτες εγκυκλίους περί ελεγκτών, και μετά .. μάλλον θα αρχίσουμε να πιέζουμε για 4014 με το ζόρι!

Συνάδελφε architect_duth, χωρίς παρεξήγηση, μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μη λες, γιατί στην πράξη είναι πιο δύσκολο να πείθεις για τα αυτονόητα απ όσο νομίζεις.

Εγω πιστεύω ότι θα το ξεκαθαρίσουν και θα τραβήξουν τη γραμμή καθολικά από 1-3-12 και μετά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.